Haliliye Belediye Meclis Toplantısı'nda eylem

DBP'li Haliliye Belediyesi meclis üyeleri belediyelere kayyum atanmasına tepki göstermek amacıyla toplantıda pankart açarak eylem yaptı.                  

Haliliye Belediye Meclis Toplantısı'nda eylem
banner38

Haliliye Belediye Meclisinde toplam 4 sandalyeye sahip Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) üyeleri, belediyelere kayyum atanmasına pankart açarak tepki gösterdi. 'Kayyum darbedir' diyen belediye üyeleri otogaz fiyatları konusunda da önerge verdi. 

Haliliye Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısının ilk oturumu Büyükşehir Belediyesi toplantı salonunda yapıldı. Haftanın ilk gününde yapılan toplantıda çeşitli önergeler sunuldu ve oy birliği ile sunulan önergeler kabul edildi. Meclisin ilk gününde en dikkat çeken gündem maddelerini ise mecliste 4 kürsüsü bulunan Demokratik Bölgeler Partisi(DBP) üyeleri gündeme getirdi. DBP'li meclis üyelerinin gündeminde kayyum, OHAL ve Urfa’da tepkiye neden olan yüksek otogaz fiyatları vardı. 

 

DBP: KAYYUM DARBEDİR

 

DBP'li Haliliye Belediyesi meclis üyeleri belediyelere kayyum atanması konusunda pankartlı eylem yaptı. Haliliye Belediye Meclisinde toplam 4 sandalyeye sahip Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) üyeleri, belediyelere kayyum atanmasına pankart açarak tepki gösterdi. 'Kayyum darbedir' diyen belediye üyeleri açtıkları pankatlarla Suruç’a kayyum; Viranşehir, Bozova ve Viranşehir’e fiili kayyum atanmasına tepki gösterdi.

 

DBP Meclis Üyesi Cemal Babaoğlu, LPG fiyatları ile sunulan önergede söz almak istedi, o sırada Belediye Başkanı Fevzi Demirkol ile arasında söz verme- alma konusunda küçük bir tartışma yaşandı. Babaoğlu, daha sonra Fevzi Demirkol’un kendisine söz vermesi üzerine kayyum ve LPG fiyatları konusunda açıklama yaptı.

 

ÇANAKKALE ZAFERİ 

 

Meclise değişik tarzda sunulan önergelerin yanı sıra Çanakkale Zaferi de konuşuldu. Çanakkale Zaferi ile ilgili iki şekilde önerge sunuldu. Birincisinde öğrencilere Çanakkale Zaferi’nin anlatılması, öğrencilerin bilinçlendirilmesi ve Çanakkale Zaferi ile ilgili yarışmaların düzenlemesi yönünde önerge sunuldu. Meclise sunulan önergeler oy çokluğu ile kabul edildi. Öte yandan Haliliye Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşmesi planlanan Jeotermal Belediyeler Birliği toplantısı ile ilgili çalışmaların yapılması sırasında verilen önerge de Çanakkele gezisinin de olacağı belirtildi.

 

LPG SOYGUNUNA DBP’LİLER ÖNERGE SUNDU

Haliliye Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısının ilk oturumunda diğer bir gündem ise Urfalı sürücülerin kontak kapatmasına neden olan yüksek LPG fiyatları oldu. Mecliste 4 kürsüsü bulunan Demokratik Bölgeler Partisi(DBP) üyeleri konuyla ilgili önerge sundu. Önerge de şu ifadelere yer verildi:

“İlçemiz Haliliye sınırları içinde faaliyet gösteren petrol bayilerinin kendi aralarında tekel oluşturarak, özellikle otogaz fiyatlarını yüzde 30 civarında bir fiyatla fazladan sattıkları tespit edilmiştir.  Petrol bayilerinin haksız kazançlarını önleme ve vatandaşlarımızın da, daha fazla mağdur olmadan belediye bünyesinde veya belediyemize ait şirketimiz bünyesinde yüzde  2’lik bir kar oranıyla otogaz satışının yapılmasını aşağıda imzası bulunan biz meclis üyeleri olarak öneriyoruz. “

DBP Haliliye meclis üyesi Cemal Babaoğlu konuyla ilgili gereken çalışmaların yapılması gerektiğini söyledi. Ekim ayı meclis toplantısına sunulan önerge çoğunluk oy birliği ile mecliste kabul edildi.

Önergenin aylık meclis toplantısından geçmesi ardından konuşan Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol Haliliye ilçe sınırları içerisinde bulunan petrol işletmelerinin otogaz fiyatlarının yüzde ikilik kar oranının çok üstünde bir kar oranı ile satması dolayısı ile gereken hukuki çalışmaları yapacaklarını belirtti.

 

Ahmet CAN

 

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2016, 12:09
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15