Gözler Akçakale’de... Ortak devriye başladı!

Türkiye ve ABD arasında Suriye'de Güvenli Bölge oluşturulması yönünde varılan mutabakat kapsamında bugün başlayacak olan müşterek kara devriyesi için Akçakale-Suriye sınırına araç sevkıyatı yapıldı. Araçlar bugün Suriye'nin kuzeyine geçti.

Gözler Akçakale’de... Ortak devriye başladı!
banner38

Amerika Birleşik Devletleri ile Suriye'nin kuzeyinde ortak kara devriyesi bugün başladı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Suriye sınırında kara devriyelerine 8 Eylül'de başlanacağını açıkladı. Birleşik Müşterek Harekat Merkezi'nin Akçakale'de faaliyete geçtiğini hatırlatan Bakan Akar, "Orada bir Türk general ve bir ABD'li general ile onlara bağlı subaylar çalışmalara başladı. Önce İHA sonra helikopter uçtu. Üçüncü müşterek helikopter uçuşunu gerçekleştirdik. Müşterek kara devriyesinin de 8 Eylül'de başlamasını planladık. Buraya ilişkin bir genel mutabakat var. Bu çerçevede belirlenmiş faaliyetlerin belli bir sıra ve tempoda yapılmasını bekliyoruz, bu konuda ilerlemeyi arzu ediyoruz."ifadelerini kullandı.

Dün, açıklamaların ardından kent merkezi ve Akçakale'de askeri hareketlilik yaşandı. Ortak kara devriyesi öncesi sınıra askeri sevkiyat yapıldı. Şanlıurfa 20'nci Zırhlı Tugay Komutanlığı'ndan çıkan 15 araç, harekat merkezinin kurulduğu Akçakale'ye gitti.

Türk bayraklarıyla donatılan araçların bugün müşterek devriye görevini gerçekleştirmesi için saat 09.00 sıralarında Fırat'ın doğusuna geçti.  Geçiş esnasında vatandaşlar ellerinde Türk bayrakları ve alkışlarla askerlere destek verdi.

AJANS URFA

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2019, 10:08
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15