Gaziantep 'ithal' olmayan Urfalı adayını arıyor!

24 Haziran seçimlerinde Gaziantep'te 300 bin nüfusu bulunan Urfalılar mecliste kendilerini temsil edecek Urfalı adayın peşine düştü. Kendilerini mecliste temsil edecek Urfalı aday arayan seçmen, "Aday ithal olmayacak. Adayımız Antep'te yaşayan bir Urfalı olmalı" diyerek de kriterini belirledi. "Partilerin Urfalı aday tercihi kendilerine oy ve güç olarak geri dönecektir" yorumu yapıldı.

Gaziantep 'ithal' olmayan Urfalı adayını arıyor!
banner38

Türkiye, 24 Haziran’da erken seçime gidiyor.

24 Haziranda gerçekleşecek seçimler için tüm illerde hazırlıklar sürüyor. Şanlıurfa’da, Urfalılar adaylarını belirlerken Gaziantep’te de Urfalı aday tartışması yaşanıyor. Çünkü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), nüfus verilerine göre nüfusu 2 milyon 5 bin 515 kişi olan Gaziantep’te en çok Şanlıurfalı ikamet ediyor. Şanlıurfa’nın kent  dışında başka illerde en kalabalık nüfusu ise Antep’te yaşıyor. Kentte yaklaşık 300 bin Urfalı var. Bu nüfus her seçimde Urfalı aday tartışmasını doğuruyor. AK Parti, geçtiğimiz seçimlerde Urfalı merhum Abdülkadir Yüksel, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ise Urfalı Hasan Şahin ile Urfalıların oyunu almaya çalıştı.

Abdülkadir Yüksel’in sahadaki aktif çabası AK Parti’ye oy olarak döndü. Müteveffa vekil Yüksel’in başarısından sonra tüm partiler Urfalıların oyunu almak için Urfalı aday arayışına girdi. 24 Haziran seçimlerinde ise partiler Urfalı adaylarını arıyor.

AK Parti’de Müslüm Yüksel, İrfan Çelikaslan, Mehmet Erdoğan, Mehmet Kızıl, Ali Karakeçili, Yavuz Yıldız, Mahmut Burak Kızılelma gibi isimler öne çıkıyor. CHP’de Urfalı olarak Nesrin Tuncer, HDP’ de ise Suruç Belediyesi’nin eski başkanlarından Ethem Şahin’in ismi geçiyor.

Bu nedenle Gaziantep’teki Urfa kamuoyunun en geniş tabanlı sivil toplum kuruluşu Gaziantep Şanlıurfalılar Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin (ŞANLI-DER) kapısını hem siyasi parti yöneticileri hem de aday adayları sık sık çalıyor.

 

"İTHAL DEĞİL, ANTEP'TE YAŞAYAN URFALI OLSUN"

ŞANLI-DER Başkanı Mustafa İsmet Erdoğan tüm siyasi partilere kapılarının açık olduğunu söyledi.  Erdoğan, Urfalı aday tercihinden memnun olduklarını söylerken ithal Urfalı aday istemediklerini özellikle vurguladı. 

Erdoğan, “Başka şehirlerden ithal aday da olsa sonuçta Urfalı değil mi?” sorusuna ise ”Evet, sonuçta Urfalı ama Gaziantep’teki Urfa kamuoyunun dinamiklerini bilmeyen bir aday buradaki Urfalılardan ne kadar oy alabilir” diye cevap verdi. 

ŞANLI-DER olarak aday ve parti ayırımı yapmayarak tüm Urfalı adaylara destek olacaklarını söyleyen Erdoğan ”Bizim amacımız Gaziantep’te yaşayan Urfalıların kültürlerini, değerlerini koruyarak kentte entegre olmalarına yardımcı olmak. Biz Urfalı aday Antepli aday tartışması yapmıyoruz. Seçimlerde ortaya çıkan bu durumdaki maksat temsiliyete adaletin sağlanmasından ibarettir. Partilerin Urfalı aday tercihi kendilerine oy ve güç olarak geri dönecektir. Çünkü yaklaşık 300 bin hemşehrimiz kentte yaşamaktadır” diye konuştu.

 

"URFALI ADAY TERCİH DEĞİL, ZORUNLULUK"

 

Gaziantep’te uzun yıllardır yaşayan Urfalı Gazeteci-Yazar Ahmet Aslan ise Urfalı adayların Gaziantep’te artık bir tercih değil    zorunluluk olduğuna vurgu yaptı.  Gazeteci Aslan, Antep’te yaşayan Urfalıların nüfusuna dikkat çekerek, “Urfalı olup Antep’te  yaşayan Urfalıların çoğunluğunun oyunu alabilecek bir aday profiline ihtiyaç duyuluyor. Ak Parti geçen seçimlerde  Abdülkadir Yüksel’le bunu başardı. 24 Haziran seçimlerinde de şu anda böyle bir aday arayışı var. İsmin kim olacağı belirsiz  ama Urfalıları temsil edecek bir adayın varlığı artık Antep için bir zorunluluk” dedi.

AJANS URFA 

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2018, 14:03
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15