Eski Bakan Yazıcı: Daha yeni kapılar açacaktık

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Şanlıurfa’nın yanı başında güvenlik bakımından dibe vurmuş bir Suriye olduğunu hatırlatarak, “Bakan olarak geldiğimde burada sınırda gümrük kapısı vardı, orayı daha modernize etmek, etrafındaki mayınlı alanları temizlemek, yeni kapı planlamaları vardı.” dedi.

Eski Bakan Yazıcı: Daha yeni kapılar açacaktık
banner38

AK Parti İl Başkanlığı’nın Siyaset Akademisi açılış programına katılmak ve ilk dersi yapmak üzere kente gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’nın ilk durağı Şanlıurfa Valiliği oldu. Hayati Yazıcı sabah saatlerinde kente geldi. Partili yöneticilerle Reyhan Restaurant’ta kahvaltı yapan Yazıcı, buradan Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna’yı makamında ziyaret etti. Urfa’ya gelen Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’ya AK Parti Urfa milletvekilleri Mahmut Kaçar, Mehmet Ali Cevheri, Mehmet Akyürek, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, AK Parti İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ve Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol eşlik etti. Vali Güngör Azim Tuna, Yazıcı’ya ziyareti sırasında tablo hediye etti.

 

 

TUNA: URFA, FEDAKAR İNSANLARIN ŞEHRİ

Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Urfalıların 15 Temmuz’da ve sonraki süreçlerde sürekli yanlarında durduklarını ifade etti. Tuna, “Şanlıurfa, şu an da 2 milyona yakın nüfusu, 500 bine yakın Suriyeliyi barındıran, misafirperverliği ve ülkemizin geleceğe yönelik olarak dinamizminin en önemli gücü olan genç nüfusu, 700 bine yakın öğrencisiyle bölgenin önemli bir cazibe merkezi ve 220 km Suriye sınırıyla ve ülke güvenliğinin de en önemli konumunda olan bölgelerinden birisi olarak, ülke tarımının en önemli merkezi ve gelişen sanayisiyle ülkemizin geleceğinden çok önemli potansiyeli barındıran Şanlıurfa’da hizmet edenler olarak  2023’e ve daha ötesindeki hedefler doğrultusunda, milletvekillerimizle birlikte çok güzel hizmetlere birlikte imza atacağız. 15 Temmuz’da Şanlıurfalı hemşerilerimizin gösterdiği duyarlılık, fedakârlık, kahramanlığı tekrar zikretmeye değmez. O konuda her vesileyle şükranlarımızı ifade ettik. Şanlıurfa Valiliği olarak, ilk gece ilk saatlerden itibaren Urfalılar sürekli yanımızda durdular. Kendi iradelerine birlik beraberliğimize yönelik olan bu saldırıya karşı çıkıp sonuna kadar sahip çıktılar. Urfa, fedakâr insanların şehri, devletimizin en son yapmış olduğu kalkınma programıyla bölgemize büyük kaynağın aktarılmasıyla burada yeni projelerin yapılması gündemde. Ben bu vesile ile Sayın Bakanımıza hoş geldiniz diyorum” dedi.

 

YAZICI: GÜVENLİK BAKIMINDAN DİBE VURMUŞ BİR SURİYE VAR

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Urfa’nın önemli bir kültüre ve değere sahip olduğunu belirtti. Yazıcı, “Ülke topraklarının her zerresi hepimiz için önemli ama Şanlıurfa’nın önemi bir başka, nüfusu 2 milyon, 500 bin mülteci barındırıyor. Oran olarak ifade etmek gerekirse, nüfusunun yüzde 25’i kadar ayrı ilave bir yük taşıyor. Hükümetimiz bunun farkında, Şanlıurfa kadim bir şehir milattan önce 11 bin 500 yıllık bir geçmişi var. Hz. Ömer zamanında Arap ve İslam topraklarına katılmış ve Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlı topraklarına dâhil olmuş bir şehir. Dünya kültür mirasına armağan edeceği çok zenginliği var. Yanı başımızda çok büyük bir sorun yaşayan, güvenlik bakımından tamamen dibe vurmuş bir Suriye var. Bakan olarak geldiğimde burada sınırda gümrük kapısı vardı, orayı daha modernize etmek, etrafındaki mayınlı alanları temizlemek, yeni kapı planlamaları vardı.” diye konuştu.

 

‘TÜRKİYE’Yİ 2023’E TAŞIYACAĞIZ’

15 Temmuz gecesine dair de bir değerlendirme yapan Yazıcı, “Bizler büyük bir ülkeyiz, önemli bir ülkeyiz. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve hükümetiyle birlikte, meclisimizin tüzüğüyle, milletimizin kararlılığıyla Türkiye’yi 2023’e taşıyacağız. Çok önemli bir süreçten geçtik, geçiyoruz. 15 Temmuz darbe teşebbüsü sadece bizim tarihimizde değil, dünya tarihine örneği olmayan haince, alçakça olan darbe teşebbüsüdür. Ama milletimiz hep kararlı olmuştur, özelikle 15 Temmuz’da siyasi tarihe altın harflerle yazılacak bir sayfa nakşetmiştir. Tabi bunları hazmedemeyenler var, başkalaştıranlar var. Yine bunu kıskandıkları için gündeme taşımayanlar var. Bu sadece Türk demokrasisi değil, dünya demokrasisi için de 15 Temmuz, milletimizin direnişi, silahlara toplara tanklara göğüslerini süper etmesi, 3-5 saat içerisinde darbe teşebbüsünü akamete uğratması dünya demokrasisi açısında çok önemli bir kazanırdır. Gelecek nesillerde görecektir, hep birlikte yolumuza devam edeceğiz, biz büyük bir ülkeyiz, adaletle, kararlı bir şekilde yılmadan doğrular ne ise, insan hakları önemli, demokratik haklar önemli, siyasal katılım haklar önemli, bunlar zamandan zamana mekândan mekâna değişmez, bu haklar Londra’da başka Bağdat’ta başka değildir, Paris’te başka, Kahire’de başka değildir. Bizim duruşumuzun temelinde bu değerlere her zeminde, her zamanda aynı yaklaşım içerisinde olduğumuzu gelecek nesillerimiz bunu ifade edecektir” şeklinde konuştu.

Yazıcı, basın mensuplarından soru almak istemediğini kaydederek, kendisine günün anısına Vali Tuna tarafından takdim edilen tabloyu aldıktan sonra basına kapalı görüşmeye devam etti.

Buradaki ziyaretini tamamlayan Hayati Yazıcı, partililerle görüşmek üzere AK Parti İl Başkanlığına geçti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2016, 10:25
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15