Eğitim-Bir-Sen’den Anneler Günü açıklaması

Anneler Günü nedeniyle bir açıklama yapan Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı İbrahim Coşkun, “Anneler, varoluş kaynağımızın, sınırsız sevmenin, karşılıksız korumanın canlı anıtları, her birimizin ilk öğretmenidir. Bütün annelerimizin Anneler Günü’nü kutluyor, hepsine sağlıklı ve uzun ömürler diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Eğitim-Bir-Sen’den Anneler Günü açıklaması
banner38

Yaklaşan Anneler Günü öncesinde Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şubesinden konuya ilişkin bir açıklama yapıldı. Açıklamayı yapan Şube Başkanı İbrahim Coşkun, annelerin herkesin ilk öğretmeni olduğunu belirterek, “Aile bağları ve eğitimi ile güçlenen milletin varoluş temellerini genel anlamda kadınlarımız, özel anlamıyla da annelerimiz inşa eder. Sevgi, inanç, hürmet, umut, sabır gibi erdemleri, ilk olarak onlardan öğreniriz. Annesizlik, umutsuzluğun, güvensizliğin, sevgisizliğin yayılmasına yol açar. Onlar verdikleri terbiye ile çocuklarını, çocukları üzerinden bütün bir milleti hayata hazırlarlar. Onlar, varlığımızın, hayatımızın gerçek mimarları, öğretmenleridir. O nedenle de annelerimiz gerçekten kutsal varlıklardır. Biz ne kadar büyürsek büyüyelim onların taşıdığı ve temsil ettiği anlam asla küçülmez, değerini yitirmez. Hatta varlığımızın vazgeçilmez unsurlarını annemize yakıştırarak, onunla bütünleştirerek ifade ederiz; ‘Ana dil’, ‘ana yurt’, ‘ana vatan’, ‘anayasa’ gibi. Özellikle ana vatanımız olan Anadolu’da bu böyledir. Annelerimiz, varlığımızın tarihi, dinî, kültürel değerlere isnat eden anlamının canlı sembolüdür. Tarih ve dinle derin bağlarımız sebebiyle analarımızı baş tacı ederiz” sözlerine yer verdi.


ANNELİK ULVİ BİR MAKAM
Anneliğin ulvi bir makam olduğunu kaydeden Coşkun, “İnsani ve millî değerlerin eğitimine önem veren Eğitim-Bir-Sen olarak, bugünün ve gelecek kuşakların çocuklarını ahlaki yetilerle donatacak olanların anneler olduğunun bilincindeyiz. Anneliğin ulvi bir makam olduğuna inanıyoruz. Bu inançla, çocukların ve anneleri nezdinde hep çocuk kalan herkesin, onlara karşı görevlerini tam ifa etmelerinin bir inanç ve insanlık sorumluluğu olduğunu hatırlatıyor; tüm annelerimizin ellerinden öpüyor ve onlara hürmetlerimizi sunuyoruz” diyerek sözlerine son verdi.

AJANS URFA

 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2018, 13:44
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15