Eğitim Bir Sen aday öğretmenlerin mağdur edilmemesini talep etti

Eğitim Bir Sen, MEB’e başvurarak aday öğretmenlerin mazerete bağlı yer değiştirmelerde mağdur edilmemesini talep etti ve bir yıllık çalışma süresinin hesaplanmasında 31 Mart 2016 tarihinin esas alınmasını istedi.

Eğitim Bir Sen aday öğretmenlerin  mağdur edilmemesini talep etti
banner38

Eğitim Bir Sen, Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) yazılı müracaatta bulunarak, 2017 yarıyıl tatil dönemi mazerete bağlı yer değişikliği işlemlerinde en az bir yıllık çalışma süresinin hesabında 31 Mart 2016 tarihinin esas alınmasını talep etti.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Eğitim Bir Sen Şanlıurfa Şubesi Başkanı İbrahim Coşkun, “Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin ‘Adaylık İşlemleri’ başlıklı 15. maddesinin birinci fıkrasında, ‘Aday öğretmenler, en az bir yıl fiilen çalışmak ve performans değerlendirmesine göre başarılı olmak şartlarını sağlamak kaydıyla, Bakanlıkça yapılacak yazılı veya yazılı ve sözlü sınava girmeye hak kazanır’ düzenlemesine yer verilmiştir. Bakanlıkça 2016 yılı öğretmen atamaları Şubat ayı içerisinde başlatılmış ve Mart ayı ortalarına kadar devam etmiştir. Bu durumda aday öğretmenlerin yönetmelik maddesinde öngörülen bir yıllık fiili çalışma süresi 2017 Mart ayı itibarıyla tamamlanmış olacaktır. Bu nedenden dolayı, söz konusu aday öğretmenler 2017 yılı yarıyıl tatil dönemi mazerete bağlı yer değiştirme başvurusunda bulunamayacaklardır.

Bakanlığa gönderdiğimiz yazıda, kendi iradelerinden kaynaklanmayan, Bakanlığın atama takvimi planlamasından ve atama kararnamelerinin geç gönderilmesinden kaynaklanan sebeplerle aday öğretmenlerin mağdur edilmemesi gerektiğini ifade ederek, aday öğretmenlerin mağdur olmamaları için, Bakanlıktan mazerete bağlı yer değişikliği için gerekli bir yıllık çalışma süresinin hesabında 2016 Mart sonunun esas alınmasını istedik” dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2016, 15:08
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15