Doktora şiddete rektörden tepki: Bu nasıl bir canavarlık?

Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde görevli doktorlar meslektaşlarına yapılan taşlı saldırı olayını kınamak için basın açıklaması yaptı. Hastane başhekimi de saldırıya uğrayan doktorun son durumuyla ilgili bilgiler paylaştı.

Doktora şiddete rektörden tepki: Bu nasıl bir canavarlık?
banner9

Şanlıurfa'da sağlıkta şiddet doktorlar tarafından eylemle kınandı. 

Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Acil Servis'te görev yapan Dr. Bahattin Ahmet Yalçın bir hasta yakının taşlı saldırısına uğradı. Kafasında 2 yerden darbe alan ve yoğun bakımda tedavi gören Dr. Yalçın'a şiddet, tepkiyle karşılandı.

 

"EĞİTİM SİSTEMİMİZLE BU CANAVARLAR ÜRETİLİYOR"

 

Hastane yönetimi ve doktorları bugün Çocuk Acil Servis'in önünde biraraya gelerek basın açıklaması düzenledi. Grup adına basın açıklamasını yapan Harran Üniversite Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın saldırıyı "Canavarlık" olarak tanımlayarak şöyle konuştu: 

"Doktorumuz tedavimiz için her türlü ihtimali düşünüyor. Ateş içindeki çocuk normal tedaviye kısmen cevap vermediği için başka yöntemler deniyor. O esnada 'Sen benim çocuğuma bakmadın" diyen kişi hücum ediyor. Doktor karşı tarafın istediğine göre tedavi uygulayamaz. Bu nasıl bir canavarlık? Bu canavarlığın önüne geçmemiz lazım. Eğitim sistemimizle, TV dizilerindeki algılarla, bölge kültürüyle bu canavarlar üretiliyor. Bu hepimizin problemi. Hükümetten de ricamız sağlık çalışanlarını koruyan kanunun çıkarılması." 

 

BAŞHEKİM: BEYİN KANAMASI ŞÜPHESİ VAR

 

Hastane Başhekimi Doç. Dr. Mehmet Akif Altay da "20.11 civarında acil servise başvuruluyor. Fizik muayene işlemleri 20.13'te hastanın tetkikleri istenip hastanın fizik muayenesi gerçekleşiyor. 20.30'da laboratuvar değerleri çalışmaya başlıyor. O esnada hasta müşahede alanında takip ediliyor. Serum takılıyor. 21.06'da tetkik sonuçları çıkıyor. Enfeksiyon kaynaklı bir rahatsızlık geçirdiği anlaşılıyor. 37.5 dereceye düşüyor ateşi. Tedavisi devam ederken hastanın babası önce sözlü olarak hakaret etmeye başlıyor, sonra fiziksel saldırı gerçekleşiyor. 50*30 cm. 10 kg. ağırlığındaki kaldırım taşının doktor arkadaşımıza vuruyor ve doktor arkadaşımızın biri 10 diğeri 13 cm. uzunluğunda kafatası kemiğine ulaşan bir yaralanma oluşuyor. Şiddetli kanama ve çatla riskiyle ameliyata alındı. Doktor şuan beyin kanaması şüphesiyle takip ediliyor" dedi. 

Başhekim, saatler sonra normal servise alınan yaralı doktora geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. 

 

Mustafa PAYIK-Özlem ÇELİK/AJANS URFA

İLGİLİ HABERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2018, 09:19
banner8
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15