Coşkun’dan sözleşme açıklaması: Çekilmelidir!

Memur-Sen İl Başkanı İbrahim Coşkun, yaptığı yazılı açıklama ile Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesinden çekilmesi gerektiğini söyledi.

Coşkun’dan sözleşme açıklaması: Çekilmelidir!
banner53

İstanbul Sözleşmesine tepkiler devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının tepki gösterdiği İstanbul Sözleşmesi ile ilgili olarak bir açıklama da Memur-Sen İl Başkanı İbrahim Coşkun’dan geldi.

Coşkun, Türkiye’nin sözleşmeden çekilmesi gerektiğini ifade etti. Coşkun ‘aile’nin sözleşmede gözetilmediğini belirterek,”Sözleşmenin orijinal metninde ‘aile’ ibaresi geçmediği hâlde sözleşme Türkçeye çevrilirken adı ‘Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ olarak çevrilmiştir. Sözleşmenin çevirisinde gözetilen ‘aile’ hassasiyeti maalesef sözleşme imzalanırken gözetilmemiştir” dedi.

Coşkun, sözleşmenin aile yapısını zayıflattığını dile getirdiği açıklamasında, “Genelde sözleşmeye getirilen eleştirilerin odağında farklı cinsel yönelimlerin meşrulaştırılması ve aile kurumunun zayıflatılması yer almıştır. Bir tarafta aileyi Türk toplumunun temeli olarak tanımlayan anayasa, öte tarafta çiftleri, aynı evde yaşayan ve cinsiyetlerine bakılmaksızın şiddete karşı korumayı esas alan uluslararası bir metin. Bu iki metnin hukuki olarak da toplumsal olarak da çatışma üretmemesini beklemek mümkün değildir. Bu yönü ile kamuoyunda sözleşmeye; aileyi zayıflatan, farklı cinsel yönelimleri akredite ederek nesli ifşa eden bir anlaşma olarak tepki gösterilmesi haklı gerekçelere dayanmaktadır. Bu bağlamda Memur-Sen olarak bugüne kadar İstanbul sözleşmesinin tematik yapısından, bağlayıcı bir hukuk metni olarak içerdiği muğlak kavramlarına, hukuk sistemimizde meydana getireceği sorunlardan, aile yapısında yaratacağı sosyal maliyetlere kadar bu meseleyi çok yönlü olarak birçok platformda dile getirdik” sözlerine yer verdi.

Son olarak meclise seslenen Coşkun, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni bu konuda göreve çağırıyoruz. Türkiye, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmelidir. Sözleşmeyi dayanak kılarak çıkarılan ve bahsettiğimiz sakıncalı sonuçları doğuran düzenlemeler de iptal edilmelidir. Kadına karşı şiddeti ve kadınların yaşadığı her türlü sorunu çözmek için istişareye dayalı çalışmalar yapılmalı, sosyal tarafların görüş ve önerileri alınmalıdır” diyerek sözlerine son verdi.

BİHA

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2019, 14:01
YORUMLAR
Abdullah
Abdullah - 2 ay Önce

Aile İslam olmamız hasebiyle çok önemlidir. Helal - Haram bizde var bu yaptırım gerektiren kurallardır.

Kamil
Kamil - 2 ay Önce

Coşkun önce Uffadaki eğitime burnunu sokmayi bir bıraksın ondan sonra konuşsun

SIRADAKİ HABER

banner14

banner15