Cezası büyük... Mutfak tüplerinde kontrollü satış!

Son aylarda artan terör olaylarında el yapımı patlayıcı (EYP) yapımında kullanıldığı tespit edilen nitratlı gübrelerin ve mutfak tüplerinin satışı ve nakliyesi konusunda kısıtlamalar getirildi.

Cezası büyük... Mutfak tüplerinde kontrollü satış!
banner38

Terörle mücadelenin etkinliğini artırılmasın amacıyla ve el yapımı patlayıcı yapımında kullanılan nitratlı gübrelerin ve mutfak tüplerinin satışları ve diğer patlayıcı yapımında kullanılan malzemelere yönelik olarak Valilik, Kaymakamlıklar ve ilgili kurumlar nezdinde sıkı bir gözetim ve denetim yapılması için El Yapımı Patlayıcılar ile Mücadele Komisyonu kuruldu ve komisyonca çalışmalar başlatıldı. 

El Yapımı Patlayıcılar İle Mücadele Komisyonu tarafından yazılı açıklama yapılarak terörle mücadelede atılan yeni adım hakkında bilgilendirme yapıldı. 

Son aylarda artan terör olaylarında el yapımı patlayıcı (EYP) yapımında kullanıldığı tespit edilen nitratlı gübrelerin ve mutfak tüplerinin satışı ve nakliyesi konusunda kısıtlamalar getirildiği duyuruldu. Tarımda kullanılan nitratlı gübrelerin satışı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca durdurulmuş ve mevcut nitratlı gübre stokları belirlenerek yed-i emine alınmıştı.

Aynı şekilde mutfak tüplerinin (LPG) satışının da kontrollü bir şekilde yapılmasına karar verildi. mutfak tüplerinin (LPG) de il genelinde satışları izinli bayiler ve dolum merkezlerince yapılmakta olup, izini bulunmayan her türlü işyeri hakkında yüksek idari parasal cezalar ve adli işlemler uygulanacak.

Ayrıca, kimyevi gübrelerin satışı, İlgili Bakanlık İl Müdürlüklerinden “Gübre Dağıtıcılık Belgesine” sahip kişi ve kuruluşlarca yapıldığından, bu belgeye sahip bulunmayan kişi ve kuruluşlar tarafından satışı yasaklanmış olup, izinsiz satış ve nakliyesini yapan kişi ve kuruluşlar hakkında yüksek idari parasal cezalar ve adli işlemler uygulanacak. 

Yapılan açıklamada, " Konu ile ilgili olarak vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için izin belgelerini ilgili Kurumlardan temin etmesi, izinsiz satış yerlerinden söz konusu el yapımı patlayıcı yapımında kullanılan maddelerin (kimyevi gübre, mutfak tüpü) alınmaması, satışının yapılmaması için duyarlılık göstermeleri ve gereğinin yapılması hususunda; Kamuoyuna saygıyla duyurulur" denildi. 

 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2016, 08:56
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15