Çatı adaylığında HDP krizi bitti CHP başladı!

Şanlıurfa’da “çatı hareketi” olarak ortaya çıkan ve Sabahattin Cevheri’nin büyükşehir adaylığı konusunda mutabakata varılan muhalefet hareketinde düne kadar HDP ile anlaşmazlık yaşanırken bugün de CHP ile başladı. Çatı adayının geri çekilmesini gerektirecek sorun büyük oranda çözüldü.

Çatı adaylığında HDP krizi bitti CHP başladı!
banner38

31 Mart Yerel Seçimlerine muhalefet partileri olarak anlaşıp AK Parti karşısında tek adayla girmeye hazırlanan çatı hareketinde 19 Şubat’tan bu yana kriz patlak verdi. Çatı hareketi oluşumunda yer alan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) anlaşma dışına çıkıp büyükşehir ve merkez ilçelerde “belediye başkan adayı” göstermesi ile başlayan kriz, Saadet Partisi üzerinden çatı adayı olan Sabahattin Cevheri’nin geri çekilmesine varacak kadar büyüdü.

Cevheri’nin bugün (Perşembe) basın toplantısı düzenleyerek geri çekilmesi bekleniyordu. Saadet Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve HDP yetkilileri dün akşamdan başlayan ve gece geç saatlere kadar devam eden bir toplantı yaptı. HDP, krize neden ve seçim kuruluna bildirdiği büyükşehir ve merkez ilçe adaylarını geri çekme kararı aldı. Sadece meclis üyelikleri konusunda yasal zorunluluk nedeniyle HDP’nin merkez ilçelerde birer meclis üye adayı göstermesi gerekiyor. Bu konuda da mutabakata varıldı. Sorunlar ve anlaşmazlıklar bir bir çözülürken bu kez CHP’nin anlaşma dışına çıkarak Hilvan’da aday göstermesi konusunda sorun çıktı. Bu sorunun ise bugün tekrar bir araya gelecek taraflar arasında çözüleceğine kesin gözüyle bakılıyor.  

AJANS URFA

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2019, 09:14
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15