Bitmeyen sorun! Sefer var, talep yok

Şanlıurfa'da son günlerde gündem konusu olan 'uçak seferleri'nin istenilen düzeyde olmasına rağmen vatandaşın çevre illeri tercih ettiğini belirten ŞUTSO Başkanı İbrahim Halil Peltek, "Uçak seferlerimiz her ne kadar yükselse de doluluk oranı istediğimiz ölçüde değil. Artık şapkamızı önümüze indirmemiz lazım. Bizim paramız şehrimizde  kalsın. Gidip Antep’ten alışveriş yapmayalım. Diyarbakır’dan işlerimizi halletmeyelim " dedi.

Bitmeyen sorun! Sefer var, talep yok
banner38

Şanlıurfa'nın kanayan yaralarından biri olan 'uçak seferleri' bugün tekrar gündeme taşındı.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Göbeklitepe Toplantı Salonu'nda Türk Hava Yolları (THY) Şanlıurfa Satış Müdürü Hasan Malik Aydıner, İl Kültür Turizm Müdürü Aydın Aslan, Turizm Geliştirme Derneği Başkanı Mehmet Alataş ve birçok Sivil Toplum Kuruluşu (STK) Temsilcilerinin katılımıyla bir toplantı düzenlendi.
 Kente gelmek isteyen yerli ve yabancı turistlerin komşu illerin uçak seferleri yerine Şanlıurfa'ya tercih etmesine yönelik düzenlenen toplantıda önemli açıklamalarda bulunuldu.

Toplantı, Şanlıurfa'ya uçuşların neden istenilen düzeyde olmadığının tartışılmasıyla başladı. Şanlıurfa'ya uçak seferlerinin doluluk oranının yüzde 50 olduğu belirtilirken, arttırılmasına yönelik faaliyetler konuşuldu.

Seferlerde yaşanılan en büyük sıkıntının Şanlıurfa'ya gelmek isteyen yerli ve yabancı turistlerin uçuşlarda direkt Şanlıurfa'yı değil de, komşu kentleri tercih etmesi olduğu kaydedildi. Aynı zamanda yerli vatandaşların da Şanlıurfa GAP Havalimanı'nı değil komşu illeri tercih etmesi sorununun göz önünde bulundurulduğu toplantıda, Viranşehir'deki vatandaşın Mardin'i, Birecik ve Halfeti'deki vatandaşın Gaziantep'i ve Siverek'teki vatandaşın Diyarbakır'ı tercih ettiği belirtildi.

Şanlıurfa'nın da tur şirketleriyle temasının yetersiz bulunduğu toplantıda turizm şirketleriyle bağlantı kurulup, turların Şanlıurfa havalimanı giriş ve çıkışlı olması gerektiği söylendi.
 


PELTEK: ANTEP'TEN ALIŞVERİŞ YAPMAYIN!

Uçak seferlerine dair bir açıklama yapan Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Halil Peltek ise şu ifadeleri kullandı: "Uçak sefer sayıları çok şükür yükseldi. Uçak seferlerimiz her ne kadar yükselse de ancak doluluk oranı istediğimiz ölçüde değil. Artık geçmişten gelen alışkanlıklarımızı bir tarafa bırakmalıyız. Şanlıurfalı değerli hemşerilerim, geçmiş zamanda Antep’ten,  Diyarbakır’dan  çevre illerden yolculuk yapmak üzere 50 lira ucuz diye gidip oralardan yapardı. İstihdamla ilgili nasıl seferberlik yaptıysak şimdi turizmle ilgili seferberlik yapmamız lazım. Artık şapkamızı önümüze indirmemiz lazım. Şehrimizi düşünmemiz lazım. Bizim paramız şehrimizde  kalsın. Gidip Antep’ten alışveriş yapmayalım. Diyarbakır’dan işlerimizi halletmeyelim. Tabi uçak seferleri için söylüyorum."


'GELİŞEN İLLERİN TURİZMİ BİZDEN İYİ DEĞİL'

Şanlıurfa'nın potansiyelinin yüksek olduğunu kaydeden Peltek, "Artık her alanda  şehrimizi  düşünmemiz gerekiyor. Turizm, ekonomi, uçak seferlerinin artırılması gibi şehrimize dönmemiz gerekiyor. Hep birlikte el ele verirsek , hemşerilerimizle birlikte hareket edersek, Urfa’mızın geleceğini ekonomik anlamda sıkıntısını çözebiliriz. Büyükşehir Belediyesi olmak üzere ilçeleri AK Partimiz almıştır, hayırlı olsun. Tam rahat ettikleri zaman önümüzdeki günlerde Büyükşehir Belediyemizle, ilçemizle, bürokratlarımızla  başta sayın valim olmak üzere, artık Urfa’nın bir gram menfaatini  başka yere taşımamız lazım. Gelişen illerin turizmi bizden iyi değil. Geçmişi tarihi bizden fazla değil. Üretim, tarım  potansiyeli bizden fazla değil. Sanayileri bizden fazla değil.  Eksik olan birliktelik" sözlerine yer verdi.
 'BİR HALKA KOPARSA BÜTÜN HALKA DAĞILIR!'

Son olarak vatandaşlara seslenen Peltek, "Değerli hemşerilerim artık birlikte ortak akıl kullanmamız  lazım. Bütün STK’larla birlikte analiz ve istişare ederek hareket etmemiz gerektiğine inanıyorum. STK’larla, belediyeyle, basınla, valiyle, genel müdürle, ümit ediyorum ki, Urfa'nın kalkınması için bir zincir oluşturmamız lazım. Zincirden bir halka koparsa bütün zincir dağılır. Artık bunları hep birlikte yapmamız gerekiyor" diyerek sözlerine son verdi.

Özlem DİKMEN/AJANS URFA

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2019, 17:11
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15