Belediye başkanları göçe tanıklıklarını anlattı

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) ve WALD Uluslararası Göç Yönetimi Zirvesi, belediye başkanlarının il ve ilçelerindeki çalışmalarını içeren oturum ile devam etti.

Belediye başkanları göçe tanıklıklarını anlattı
banner38

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) ve WALD Uluslararası Göç Yönetimi Zirvesi'nin gün içerisinde devam eden üçüncü oturumunda 'Yerel Yönetimlerin Perspektifinden: Göç, Göçmen ve Mülteciler' konusu ele alındı.

Türkiye Belediyeler Birliği Danışmanı Zekeriya Şarbak'ın oturum başkanlığı yaptığı sunumda Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan, İrbid Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi İbrahim Albatayneh ve Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, göçmenlerle birlikte bölgelerinde yaşanan değişimleri aktardı.

Sunumda ilk sözü alan oturum başkanı Türkiye Belediyeler Birliği Danışmanı Zekeriya Şarbak, göçmenler konusunda en büyük yükü çeken kurumların belediyeler olduğunu söyledi. Danışman Şarbak, "İşin önemli boyutunu yakalamak lazım. Herkes kendi penceresinden bakarsa bu konuyu tam anlamıyla kavrayamayız. Onun için bu işin içinde olanlar birebir ilgilenenler ve sıkıntısını çekenler belediyelerdir. Belediyelere kulak verilmeli ve onların sıkıntılarına çözümler üretilmelidir" dedi.

Ardından söz alan Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara ise göçe zorlanan Suriyeli sığınmacıların sıkıntılarından örnekler verdi. Belediyelerin bu sıkıntıları gidermek için var gücü ile çalıştıklarını sözlerine ekleyen Başkan Kara, "İnsanlar büyük küçük demeden öldürülüyor, katlediliyor. Tüm bunlar karşısında ne yazık ki tüm dünya buna seyirci kalıyor. En büyük sıkıntılar bizlerde yaşanıyor onun dışında da kimse konuyu umursamıyor. Bir zamanlar çok iyi bir şekilde yaşamlarını sürdüren insanlar, şimdi kış gelmiş evlerine yakacak alamaz duruma gelmişlerdir" diye konuştu.

 

DEMİRKOL: "MÜSLÜMANLARIN ARASINA ATEŞ ATTILAR"

 

Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara'nın ardından söz alarak yakın tarihte Orta DOğu'da yaşanan olaylara değinen Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, "Şimdi yanı başımızda dünyaya egemen güçlerin ortaya attığı bir kavram ve bunun neticesinde gelişen bir ateş var. Arap Baharı diye bir kavram ortaya attılar ve bu kavram ne hikmetse Müslümanları yaktı. Ve bu Arap Baharı hiç kendilerine gelmedi. Çeşitli hilelerle kendi içindeki teröristleri buraya gönderdiler ve cenaze masraflarından dahi kurtuldular. Bölgemizde bir ateş var ve bu ateş Müslümanların arasında. Müslümanların bu oyunların farkına varmaları gerekmektedir" dedi.

 

AYHAN: "BİZ KARDEŞ GİBİ YAŞIYORUZ"

Oturumda ilçesindeki Suriyeli sığınmacıların yaşam koşullarını aktaran Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan ise gelen misafirlere her zaman kardeşin ekmeği paylaştığı gibi bir yaklaşımla sarıldıklarını söyledi.

Ayhan sunumunda, "Akçakale'de 100 bin kişi misafir ediyoruz. 2011 yılından bu yana belediyecilik hizmetini tam anlamıyla yapamıyoruz. Çünkü esnafın çoğu Suriyeli. Esnaflık yapıyorlar ve beleiyecilik kapsamında bunu kapatırsak sosyal hayat anlamında sıkıntı çıkıyor. Onları idare ediyoruz.

Suriyelilerin yanı sıra Iraklı göçmenlerde var Akçakale'de. Biz onları kardeş gibi barındırıyoruz. Kardeş gibi yaşıyoruz. 2011 yılından önce kamp kurulurken bir ay içinde savaş bitecek diye bekliyorduk ama 2011 yılından bu yana savaş giderek daha da kötü oldu. Biz savaşın bir an önce bitmesini ve Suriyeli kardeşlerimizin bir an önce vatandaşlarına dönmeleri konusunda temennide bulunuyoruz. Bunu zorluk içerisindeyiz diye değil, onların kendi vatanlarında yaşamlarını sürdürmeleri için istiyoruz" şeklinde konuştu.

Oturumun sona ermesinin ardından Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, katılım gösteren belediye başkanlarına günün anısına hediyeler sundu.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2016, 15:38
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15