ABD'nin Kudüs kararına Urfa'dan tepki

ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıması kararının Nekbe Günü'ne denk geldiğini belirten Şanlıurfa STK'ları ABD'yi kınayarak "Elçiliğin açılış merasiminin Nekbe Gününe denk getirilmesini lanetlediğimizi ve kınadığımızı Urfa'dan bütün dünyaya haykırıyoruz" dedi.

ABD'nin Kudüs kararına Urfa'dan tepki
banner38

ABD'nin İsrail Büyükelçiliği'ni Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma kararına karşı Şanlıurfa'da tüm Sivil Toplum Kuruluşları (STK) bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde toplanan STK'lar adına Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun açıklama yaptı.

ABD'nin kararının, İsrail'in 1948'te Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan ettiği tarihe denk getirildiğine dikkat çeken Coşkun, "Amerika başkanı Trump'ın, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak ilan etmesi ve Nekbe Günü'ne denk gelen 14 Mayıs'ta elçiliğini Kudüs'e taşıyacağını açıklaması, Amerika'nın pervasız, had bilmez rejiminin vardığı noktayı gözler önüne sermektedir.  Bizler Urfa'daki STK'lar olarak Filistinli kardeşlerimizin maruz kaldığı zulme sessiz kalmamak ve seslerine ses katmak amacı ile bu büyük felaket gününün yıl dönümünde müstekbir Amerika'nın elçiliğini, Müslümanların harem-i şeriflerinden olan Kudüs'e taşımasını kabul etmediğimizi, elçiliğin açılış merasiminin Nekbe Gününe denk getirilmesini lanetlediğimizi ve kınadığımızı Urfa'dan bütün dünyaya haykırıyoruz" dedi. 

İslam ülkelerine seslenen Coşkun, "Terör rejimi İsrail'in yürürlüğe koymak istediği hukuksuz ve gayr-i insani bu girişimlere karşı her daim Filistinli kardeşlerimizin yanında olduğumuzu beyan ederken, İslam ülkelerinin İsrail'e karşı somut yaptırımları içeren adımları derhal atmaları gerekir" çağrısında bulundu.

Coşkun açıklamasına "Filistin toprakları özgürlüğüne kavuşana, Kudüs özgür olana dek mücadelemiz devam edecektir" sözleriyle son verdi. 

AJANS URFA 

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2018, 12:13
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15