2019'da büyükşehir belediye başkanlığına sıcak bakıyor

Tarım Bakanı ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na göz kırptı.

2019'da büyükşehir belediye başkanlığına sıcak bakıyor
banner53

Yeni Dönem Gazetesi Yazarı Yüksel Baysal'a konuşan Bakan Çelik, Bursa'ya dair hayallerinden bahsetti. Çelik'in proje bazlı açıklamaları önümüzdeki yerel seçimlerde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olacağı izlenimi verdi.


İŞTE BAYSAL'IN O YAZISININ İLGİLİ BÖLÜMÜ

Önce Bursa’yı konuştuk Gıda ve Tarım Bakanı Faruk Çelik’le…

İki ana ilkeden söz etti Bakan Çelik…

1-Hafıza: “Şehrin geçmişini, sokaklarını, neler yapıldığını, neye ihtiyacı olduğunu iyi bilmek lazım. Örneğin Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan, İstanbul’u çocuğu gibi görüyor. Her kademede yöneticilik yaptığı sırada bütün sokakları gezdi, biliyor. Şehrin hafızası o. Öyle olunca da İstanbul’a her türlü hizmeti yapıyor.”

Burada devreye giriyorum; İstanbul’un sahibi Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da devlet ve Melih Gökçek var. Binali Yıldırım da İzmir’i ihya etmeye kararlı. Olan beş yıldır Bursa’ya oluyor.

Dışarıdan gelen partililer, milletvekilliği bittiği anda bir daha Bursa’yı hatırlamıyorlar bile…

2-Takip: “Bursa Çevre Yolu’nun bitmesi uzun yıllar alacaktı. Devreye girdik ve oraya ödenek aktardık, yol 2007’de bitti. İşler böyle takip edilmezse yürümez.”

*****

Faruk Çelik, tam bu noktada geçmişe yönelik sitemlerini dile getirdi:

“Yıldırım’da düşündüğümüz Adliye Sarayı çoktan bitmişti. İtiraz ettiler. Şehir hastanelerine bile karşı çıktılar. Oysa batı aksında Tıp Fakültesi, doğu tarafında ise Şehir Hastanesi olacaktı. Yunuseli Havaalanı’nı beş yıl engellediler. Yanlış bir şeydi. Şimdi yeniden gündeme geldi.

 Biz Osmangazi’yi kamu yatırımlarıyla rahatlatmak istemiştik. Bir bölümü Nilüfer’e, öteki bölümü Yıldırım’a transfer etmekti amacımız. Tapu Kadastro’yu Yıldırım’a götürerek yanlış mı yaptık? Şimdi insanlar metrodan inip işlerini yapıyor. İl Sağlık Müdürlüğü’nü de Karayolları’na götürecektik, onu bile engellediler.“

****

Bundan 5-6 yıl önce İstanbul-İzmir Otoyolu’nun yapılmasıyla Bursa’nın üçüncü büyük kent olmaya doğru gideceğini söylediğini anımsatan Bakan Faruk Çelik’in, kentle ilgili gelişmeleri yakından takip ettiğini şu sözlerden anladık:

“Bu işin altyapısını oluşturmamız lazımdı. Bursa, İstanbul-İzmir arasında transit geçilecek bir şehir değil. Gezilen, görülen, denize girilen, dağa çıkılan, kokusu, lezzeti olan bir şehirdir. Cazibesi olan bir şehirdir. İznik vadisini değiştirmek lazım… Recep Bey de üzerinde duruyor, Keramet köyünde sıcak su boşa akıyor. Orada tesisler yapılarak, gelenlerin kalacağı bir sistem kurulmalı. Marka şehir ancak böyle olunur.”

*****

Konuşmalarından, heyecanından, kentle ilgili büyük hayalleri olduğunu anlıyoruz Bakan Faruk Çelik’in…

“Uluabat gölü ile Karacabey körfezi arasında mutlaka kanal açılması lazım. Orada su oyunları yapılabilir, yelkenliler dolaşır. O bölgede bir Disneyland, Uludağ’ın eteklerinde termal bir köy, kapalıçarşı, müzeler, Bursa’ya gelen üç gün kalır ve tatil rotasına bu şehri ekler. Vizyon şehir böyle olur. Farklı projeler yapmak lazım. Hani nerde dikey yollar? Tanjant yol, Çimento Fabrikası ile Kuştepe arasında olmalı. Üst tarafta insanlar piknik yapsın, bu yolda yürüyüş! Ben bu kentte yaşayacağım. 17 yıldır Ankara’da görev yapıyorum. Artık şehrime dönerek babamla, annemle zaman geçirmek istiyorum. En üst görevlerde bulundum, bir görev almam şart değil. Nitekim son seçimde aday olmadım.”

 

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2016, 16:08
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15