Bediüzzaman Müzesi kuruluyor

Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Bediüzzaman Said Nursi Müzesi’nin kurulması ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bu bir ihtiyaçtan doğuyor. Burada tabi ki cemaatin bu anlamda bir talebi olur ama biz ihtiyaçtan dolayı böyle bir hizmeti yapmak istedik. Talepten ziyade böyle bir açığı kapatmak adına uğraştık” dedi.

Bediüzzaman Müzesi kuruluyor
banner38

Eyyübiye Belediyesi’nin Kasım ayı meclis toplantısının beşinci ve son oturumu Cuma Günü yapıldı. SGK il binasında yapılan toplantıda önemli kararlar alınırken, mecliste Şanlıurfa’da Bediüzzaman Said Nursi Müzesi kurulması gündeme geldi. Önerge şeklinde meclise sunulan proje oy birliğiyle kabul edildi.

KOMPLEKS ŞEKLİNDE OLACAK

Şanlıurfa valiliği işbirliği ile yapılacak olan  Bediüzzaman müzesi için Şanlıurfa Haliliye ve Eyyübiye ilçelerinin kesiştiği nokta olan Köprübaşında bulunan, şu an atıl durumda olan ve bir dönem Doğruyol partisi il başkanlığı binası olarak da kullanılan bina müze için yer olarak belirlendi. Şu an atıl durumda olan bina gerekli restorasyon yapıldıktan sonra müzeye dönüştürülecek. Müze aynı zamanda çok amaçlı bir kompleks şeklinde de olacak. Müzenin içinde seminer salonu da yer alacak. Tüm restorasyon işlemleri bittikten sonra müzenin içinde Bediüzzaman Said Nursi’ye ait kişisel eşyaları ve eserleri sergilenecek.

SAİD NURSİ URFA’DA VEFAT ETMİŞTİ

Lemalar ve birçok eserinde yazarı olan Bediüzzaman Said Nursi 23 Mart 1960 yılında Şanlıurfa'da vefat etmişti. 20 Mart 1960, sabah sa­at tam do­kuz­da  ace­le em­riy­le Is­par­ta’dan yo­la çık­an Bediüzzaman Sait Nursi Kon­ya, Ada­na ve An­tep’ten son­ra Ur­fa’ya va­sıl gelmiş. Şanlıurfa'da günümüzde hala faaliyette olan İpek Pa­las Ote­li 27 nolu odasında ikamet ederken 23 Mart 1960 yılında sabaha karşı vefat etti. Araştırmacı Yazar Necmeddin Şahiner Bediüzzaman Said Nursi’nin mezarının şu anda Isparta Sav Mezarlığı’nda bulunduğunu söylemişti.

 

EKİNCİ: BİR MEKÂNA DA İHTİYAÇ VARDI

Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci Gazete İpekyol’a yaptığı açıklamalarda, müzenin Şanlıurfa Valiliği ile ortaklaşa yapılacak bir çalışmayla yapılacağını ifade etti. Ekinci, “Bugün ki meclisimizde Bediüzzaman Said Nursi Müzesi yapmak üzere bir yerin kiralama kararı çıktı. Öncelikle bu karar hayırlı uğurlu olsun diyoruz. Bu karar neyi getiriyor? Bu kararla bizim ilimizde vefat etmiş olan Bediüzzaman Said Nursi hazretlerini için bir müze açılacak. Bu müze yer olarak Şanlıurfa Valiliği’nin de bu projeye ortak olmasıyla beraber yerin kiralanması bizde, restorasyonu da Şanlıurfa Valiliği ile beraber yapılacak. Bitiminde de ziyaretçilerin hizmetine sunulmuş olacak. Burada tabi amaç şu, sizde biliyorsunuz ki Şanlıurfa denince peygamberler şehri diyoruz, sahabeler şehri diyoruz, evliyalar diyarı diyoruz. Özellikle son zamanlarda maneviyat anlamında da halkımızın doğru bilinçlenmesi, doğru bilinçlendirilmesi adına da böyle bir müzeye ihtiyaç olduğunu, böyle bir düşüncenin Nur Cemaati’nin düşüncesinin en sade biçimde yansıtılacağı bir mekâna da ihtiyaç vardı. Bu kapsamda da biz hem orada bu düşünceyle ilgili yapılacak paneller noktasında bir yer kazandırmış olacağız. Hem de Şanlıurfa gezisi ile ilgili gerek fotoğraflar olsun gerek oradaki kıyafetleri olsun bunlar sergilenecek. Tabi bunlarda yapılırken amaç Şanlıurfa’nın tanıtımını hem ülkemize hem de dünyaya da bu yönüyle de tanıtmak” dedi.

‘TALEPTEN ZİYADE BÖYLE BİR AÇIĞI KAPATMAK ADINA UĞRAŞTIK’

Mehmet Ekinci, müze fikrinin ihtiyaçtan dolayı ortaya çıktığını ifade ederek, “Müzenin üstünde de küçük toplantıların yapılabileceği, seminerin, derslerin, eğitimin yapılabileceği bir alan oluşturmuş olacağız. Bildiğiniz gibi Bediüzzaman Said Nursi hazretleri bizim ilçemiz sınırları içinde bulunan bir otelde vefat etmişti. Bununla ilgili de he yıl burada biliyorsunuz mevlitler düzenleniyor. Bu kapsamda da Şanlıurfa Valiliğimizin de, onlarında görüşü doğrultusunda böyle bir ihtiyaç olduğu dile getirildi. Biz de bu ihtiyacın giderilmesi konusunda ilçe belediyesi olarak üzerimize ne düşüyorsa ona hazır olduğumuzu ifade ettik. Oraya da vefat ettiği otele en yakın bulunan bir tarihi mekânı kiralamasını yapıyoruz. Kiralandıktan sonra restorasyonu yapılıp hizmete sunulmuş olacak. Bu bir ihtiyaçtan doğuyor. Burada tabi ki cemaatin bu anlamda bir talebi olur ama biz ihtiyaçtan dolayı böyle bir hizmeti yapmak istedik. Talepten ziyade böyle bir açığı kapatmak adına uğraştık” şeklinde konuştu.

 

(Ahmet CAN/AJANSURFA)

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2016, 08:37
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15