Zeytinler tezgahlardaki yerini aldı

Kasım ayının gelmesiyle beraber şehrin her yerinde zeytin tezgâhları bulabilmek mümkün oluyor. 7 ile 15 lira arasında değişen zeytin fiyatlarına vatandaşlar da yoğun ilgi gösteriyor. Öte yandan zeytin satıcıları doğal zeytinin daha sağlıklı olduğunu vurguladı.

Zeytinler tezgahlardaki yerini aldı
banner38

Tüm Türkiye genelinde olduğu gibi Şanlıurfa'da da zeytin sezonu başladı. Fabrika ürünleri yerine kendi hazırladığı zeytini daha çok tercih eden Urfa halkı, sezonun başlaması ile birlikte hazırlıklarını tamamladı.

 

ZEYTİN AĞAÇ SAYISI YÜKSELDİ
Son 10 yılda dikilen yaklaşık 80 milyon ağaçla zeytin ağacı sayısı 170 milyona ulaşan Türkiye'de gerek üretici gerekse vatandaş yaşanan gelişmelerden memnun. İspanya'dan sonra dünyanın en büyük ikinci zeytin ağacı varlığına sahip Türkiye'de zeytin üretiminin her geçen yıl yeni rekoltelerle gündeme gelmesi üründeki fiyata da yansıyor. Her yıl Kasım ayının ilk haftalarında başlayarak Aralık sonuna kadar devam eden sezon için Urfalı kadınlar da hazırlıklarını tamamladı. Tuz ve limonların pazardan alındığı zeytin yapımı için sıra yerli zeytinin pazarlardan alınmasına geldi.

 

15 ÇEŞİT ZEYTİN PAZARDA YERİNİ ALDI


Şanlıurfa'da zeytin satışı yapan satıcılar, üretimin önceki yıllara nazaran artış göstermesinin fiyatlara da yansıdığını söyledi. Gemlik, Derik, Cins, Halhallı türlerinin en çok tercih edildiği zeytin tezgâhlarında, satıcılarda sezonun yeni başlamış olmasına rağmen satışlardan memnun kaldıklarını dile getirdi. Geçen hafta başlayan zeytin satışlarında vatandaşların da fiyatlardan memnun olduğu gözlendi. 7 liradan başlayan fiyatlar 15 liraya kadar çıkıyor. Tezgâhlarda en çok göze çarpan ise Cins adı verilen zeytin türü, zira bu zeytin sadece tiryakileri tarafından alınıyor ve özel bir emekle tüketime hazır hale getiriliyor. Cins zeytinin kilosu 15 liradan kendisine alıcı buluyor.

 

URFA’DA GÜNLÜK 1 TON ZEYTİN SATIŞI YAPILIYOR


Şanlıurfa’da şehrin değişik noktalarında kurulan zeytin tezgâhlarında her gün yüzlerce kilo zeytin satışı yapılıyor. Bunun yanı sıra geçen yıllar fabrikasyon zeytinlerine yönelen vatandaşın fikrinde değişiklik olduğu görüldü. Bu sezon vatandaşlar tezgâhlarda kurulan zeytinlere rağbet olduğu gözlerden kaçmadı. Değişik yerlerde kurulan zeytin tezgâhlarında günde totalde ortalama bir ton zeytin satışı yapılıyor. Öte yandan zeytin satıcıları, tezgahlarda satılan ve doğal olarak yapılıp tüketime hazır hale getirilen zeytinlerin konserve zeytinlere oranla daha sağlıklı olduğunu ifade etti.

AJANSURFA

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2016, 08:29
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15