Yerel basına bakıp düzeltilmesini istiyorum!

Şanlıurfa Valisi Erin düzenlediği değerlendirme toplantısında, sabah ilk iş yerel basına yansıyan kamu hizmetlerindeki aksaklıkları takip ettiğini kaydederek, “Düzeltilmesi gereken, yanlış giden müdahale edilmesi gereken durumlar varsa bunlara müdahale edildiğini bilmenizi istiyorum.” dedi.

Yerel basına bakıp düzeltilmesini istiyorum!
banner38

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin beraberinde Vali Yardımcısı Ufuk Akıl, Şanlıurfa Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Sayın Nuri Öztürk, İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan ve diğer kamu kurum temsilcileri ile değerlendirme toplantısı düzenledi. Cevahir Konuk Evi'ndeki toplantıya çok sayıda basın mensubu katıldı. Şanlıurfa Valisi düzenlediği değerlendirme toplantısında ilk olarak İsrail’in Gazzelilere yönelik katliamını kınayarak konuşmasına başladı. Daha sonra da 24 Hazirandaki seçimlere değinerek “Demokratik, şeffaf ve özgür bir şekilde seçimlerin yapılıp tamamlanmasına yönelik her türlü tedbiri alacağız” dedi.

‘MÜDAHALE EDİLMESİNİ İSTİYORUM’
Vali Erin, değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada basınla sık bir araya gelemediğini ancak yakından takip ettiğini kaydederek, “Sabah erken saatlerde ilk baktığımız, yerel basında sizin gündeme getirdiğiniz konular. Kamu hizmetlerinin işleyişi ile ilgili meydana gelen aksaklıklara yönelik sizin yaptığınız tespitler; yazılı, görsel ve sosyal medyada sizlerden yansıyan haberleri, eleştirileri ve tenkitleri mutlaka gözden geçiriyorum ve sabah daha mesaiye ‘bismillah’ deyip başlarken bunlarla ilgili talimatları ilgili arkadaşlara veriyorum. Düzeltilmesi gereken, yanlış giden müdahale edilmesi gereken durumlar varsa bunlara da müdahale edildiğini bilmenizi istiyorum.” dedi.


 

'ÖNEMLİ ÖLÇÜDE MESAFE ALINDI’
Kentle ilgili gelişmeleri anlatan Vali Erin, şunları kaydetti: “Şanlıurfa’mız, Türkiye’mizin kalkınması, gelişmesine güçlenmesine yönelik ciddi anlamda katkı sağlayabilecek illerden bir tanesi. 15-20 yıllık süre içerisinde Şanlıurfa’nın kaydettiği gelişme, büyüme ve kalkınma gerçekten gıpta edilecek seviyede. Bu gelişmenin, kalkınmanın, büyümenin, refah artışının ve zenginleşmenin daha güçlü bir şekilde devamını sağlamaya yönelik kalıcı projelerin mutlaka hayata geçirilmesi, yenilerinin planlanması ve bu kalkınma, büyüme sürecinin desteklenmesi suretiyle kalıcı hale getirilmesine ihtiyaç var. Çok hızlı büyüyen, nüfus itibariyle de sürekli Türkiye nüfus artışının 2 katı civarında bir artışın gerçekleştiği bir şehirde ve genç nüfus itibariyle Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip bir iliz. Bu genç nüfusun gerektirdiği ihtiyaçları tespit edip zaman içerisinde devreye almamız gerektiği bir durumla karşı karşıyayız. Şanlıurfa’da sürekli artan bir nüfus var ve 6-7 yıldır misafir ettiğimiz Suriyeli kardeşlerimizle beraber olduğumuz bir durum var. Bu durumu göz önünde bulundurduğumuzda ilave yatırım ve önlemler almamız gereken bir şehir olduğunu hep birlikte görüyoruz. Bizler, yerel yönetimler, kamu kurum kuruluşlarımız, çok değerli bakan ve milletvekillerimizle beraber bu bakış açısı ve bu anlayışı yerleştirmeye gayret ettik. Eğitimden sağlığa, gençliğe yönelik hizmetlerden kültür ve turizm alanından, alt yapıdan üst yapıya kadar bütün alanlarda belli bir tamlamanın gerçekleştirilmesi gerektiği, bu şehre her anlamda bir vizyon tespitinin şart olduğunu ve hedeflerin ideallerin netleştirilmesi suretiyle bu vatandaşında sahip çıkmasını sağlayacak bir anlayışın gelişmesi için gece gündüz çalıştık. Önemli ölçüde gelişmelerin gerçekleştiği ve önemli ölçüde mesafelerin alındığı vatandaşlara duyurmak istiyorum.”


HEDEF 2 MİLYON TURİST
Kentin turizm hedefleri ile ilgili bilgiler veren Vali Erin, “Son 10 yılın rekor geceleme sayılarına ulaştık 1 milyon yakın geceleme sayısı ile. Bu sene Göbeklitepe’nin de açılmasıyla birlikte bu rakamın en az yüzde 50 artışla yılı kapatacağımızı öngörüyorum.  Bizim hedefimiz kısa vadede 2 milyon turisti bu şehirde ağırlamak. Ancak orta vadede daha fazla misafiri Urfa’da göreceğimizi umuyorum” sözlerine yer verdi.


 

MANNESMAN VE AYAKKABI İHTİSAS
Mannesman firmasının yatırım girişimi ve Ayakkabı Organize İhtisas Bölgesi’nin durumunu aktaran Vali Erin, “OSB’nin altyapı sorunlarının giderilmesi için çalışmalar devam ediyor. Allah’ın izni ile güvenli ortamın devamı için gereği neyse yapacağız. OSB için çok sayıda yatırım talebi var. OSB’de Mannesman firması var, dünyanın sayılı firmalarından biri. Firmanın yetkilileri buradaydı. Mannesman’ın fabrikası yapılmaya başlandı. Bu yatırımın bu senenin sonunda tamamlanmasını bekliyoruz. Bittiğinde bu fabrikada 600’ün üzerinde Şanlıurfalı kardeşim orada istihdam edilecek. Ayrıca Ayakkabı İhtisas Bölgesi oluşturduk. Tamamlandığında Türkiye’nin sayılı büyük ayakkabı firmalarının Şanlıurfa’ya gelip üretim yapacakları Ayakkabı Organize İhtisas Bölgesi oluşacak. Burada da bir yıllık süre içerisinde 4 bin kişi de iş sahibi olacak” dedi.


İSOT VE FISTIK İÇİN PAKETLEME VE SATIŞ ATAĞI
Şanlıurfa’nın önemli değerlerinden olan isot ve fıstığın değerlendirilmesi adında fabrikaların kurulacağını aktaran Şanlıurfa Valisi, “Gıda OSB ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Parselasyon ile birlikte aldığımız ön yatırım taleplerini somut taleplere dönüştürmek suretiyle 87 parselde 103’ün üzerinde yatırım talebi olduğunu ve bunlardan yüzde 50’sinin hayata geçmesi halinde bile 5 binin üzerinde iş sahibi olacağı bir alanın Şanlıurfa’ya kazandırılmış olacağını söylemekten memnuniyet duyarım. Gıda İhtisas OSB’de ilk yatırımı tarım bakanlığımız yapacak. İki fabrika devreye girecek. Bunlardan bir tanesi Şanlıurfa’nın en önemli ürünlerinden birisi olan isotun, işlendiği, paketlendiği, Urfa markası ile markaya dönüştürüldüğü ve bütün Türkiye’ye satışının gerçekleşeceği bir fabrikanın inşallah kısa sürede temelinin atılıp, hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlayacağız. Öbür taraftan yine fıstık üretiminin değerlendirilmesine yönelik, yine fıstığın işlendiği, paketlendiği ve satışının gerçekleştiği bir fabrikanın temelini de inşallah tarım bakanımızla birlikte atmış olacağız” ifadelerini kullandı.


 

TEKSTİL İLE 15 BİN KİŞİYE İSTİHDAM
Vali Erin, tekstil konusunda yapılacak olan fabrikalarla 15 bin insanın iş bulacağını dile getirerek, “Pamukları burada kaliteli ipliğe ve tekstile dönüştürmeye yönelik yatırımcı ve fabrikaların sayısını artırmamız lazım. Tarlalardan alacağımız pamuğu hızlı bir şekilde ipliğe, kumaşa ve giyim malzemesine dökme imkanımız olacak. Büyük tekstil firmalarının burada yatırım yapması için planlamalarımızı yürütüyoruz. Tekstil adasında 9 tane büyük tekstil firmasına tahsis ettiğimiz yerler var. Bunların bir kısmı fabrikalarını yapmaya başladılar, bir kısmı faaliyete geçti. Tamamlandığında burası da yine kısa vadede 15 bine yakın Urfalı kardeşimizin iş sahibi olma şansını yakalayacağını düşünüyorum. Ve inşallah onun da devreye girmesi ile Şanlıurfa’nın bu işsizlik konusundaki sıkıntısının hafifletilmesine yönelik önemli adımlar atılmış olacak” sözlerini kullandı.


ÇİNLİLER İÇİN YATIRIM BÖLGESİ
OSB içerisinden Çinli yatırımcılar için bir yatırım bölgesi oluşturduklarını bildiren Vali Erin, “Organize sanayi bölgemizin içerisinde bir Çin yatırım bölgesi oluşturduk. Bir tane de Körfez ülkeleri yatırım bölgesi oluşturduk. Oluşturduğumuz bu bölge ile ilgili kararlarımızı aldık. Hem büyükelçimize hem de Çin’in yatırımlarla ilgili birimlerine ulaştırdık. Çinliler geldiği zaman bu bizim dedikleri bir alan olacak ve orada fabrikalarını, tesislerini kuracak üretimlerini gerçekleştirecekler. Öbür taraftan da yine Kuveyt’ten, Katar’tan, Suudi Arabistan’dan gelecek yatırımcılar hemen kendilerine tahsis edilen alan gelip, fabrikalar kurabilecekleri alanlar oluşturacağız. Ramazandan sonra Kuveyt’ten, Katar’tan, Suudi Arabistan’dan yüzlerce işadamının katılımı ile burada bir zirve gerçekleştireceğiz” diyerek fabrikaların kurulacağına işaret etti.


ÇİNLİLER ŞANLIURFA’DA KLİP ÇEKECEK
Çinli ünlü sanatçıların Şanlıurfa’da klip çekmesi için girişimlerin olduğunu kaydeden Vali Erin, “Çin büyükelçimizin Şanlıurfalı olması büyük bir katkı sağlıyor. Kendileri ile geçen hafta yaptığım görüşmede; Çin’in meşhur sanatçılarını inşallah buraya getireceğiz. Şanlıurfa’da klip çektireceğiz. Tarihi ve turistik mekanlarda çekilecek, Urfa’nın ve Urfa’nın değerlerinin de işleneceği bu müziği Çin’de ve dünyada milyarlarca insana tanıtmış olacağız” dedi.


 

'SOKAKTAKİ VATANDAŞ DAHA BELİRLEYİCİ’
Bir soru üzerine sokakta vatandaşla yaptığı görüşmelerin daha belirleyici ve daha doğru bilgiler verme konusunda önemli olduğunu söyleyen Vali Erin, “Sokaktaki vatandaşla bir araya gelince faydalanıyorum. Hatta birçok alanda ve konudaki gelişmeleri ben vatandaştan alıyorum. Bazen iyi gittiğini düşündüğünüz bir işin vatandaşın iyi gitmiyor demesiyle, bunu teyit ettiğimizde de gerçekten vatandaşın haklı olduğunu görüyoruz. Kamu kurumunun personelinden aldığınız bilgi ile yetinirseniz bir sorun görünmüyor. Vatandaştan daha doğru ve belirleyici bilgileri alabiliyoruz” diye konuştu.


RANDEVU KONUSU
Son olarak randevuları kaldırdıklarını ifade eden Vali Erin, “Randevu talepleri devam ediyor ama daha önce de söyledim, randevu sistemi şu anda valilikte yok. En son kapıları da açtık, fiziki olarak da açtık. Dolayısıyla valilikte olduğumuzda görüşmek isteyen vatandaşlarımız, çok önemli bir toplantı gelişme yoksa valiliğe gelerek hemşerilerimizle mutlaka görüşürüz. Buyurun 24 saat açığız” diyerek sözlerine son verdi.

Mustafa ARISÜT-Mustafa PAYIK/AJANS URFA

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2018, 16:07
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15