Urfa'da tekstil fabrikaları kapanıyor

Şanlıurfa Valisinin girişimleriyle Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikaların sayısı bir bir artarken, tekstil fabrikalarından kötü haber geldi.  5 fabrika ithal ipliklerin tercih edilmesi nedeniyle kapısına kilit vurmak zorunda kaldı, 19’u da aynı sonu yaşamamak için mücadele ediyor. 2 bine yakın insan ekmeğinden oldu, binlercesi aynı kaderi yaşamaktan korkuyor.

Urfa'da tekstil fabrikaları kapanıyor
banner9

Kendi sorunlarını konuşmak için bir araya gelen Şanlıurfa Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği toplantısının gündem konusu Şanlıurfa'da ki fabrikaların kaderi oldu. 

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin'in çalışmalarıyla Organize Sanayi Bölgesi'nde fabrikalar artmaya başladı. Öyle ki Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesinde ayakkabı, plastik ambalaj, inşaat malzemeleri, triko, tekstil ve geri dönüşüm gibi farklı alanlarda 10 ayrı fabrika kurmayı amaçlayan Suriyeli İşadamları ve Girişimciler Derneği (SİAD) ile Şanlıurfa Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü arasında arsa tahsis protokolü dahi imzalandı. Arsanın Şanlıurfa'da yatırımın Suriyeli işadamlarından olduğu bir süreçte yeni istihdam kapıları açılacak diye düşünülürken, Yücel İplik, Uğurlu Tekstil, Verson İplik, Cemre ve Şanlı Tekstil'den kötü haber geldi. Şanlıurfa'da bulunan 24 tekstil fabrikasından 5'i i ipliklerin yurt dışından tercih edilmesinden dolayı kapanmak zorunda kaldı. 2 bin insan işsiz kaldı. 19 tekstil fabrikası aynı kaderi yaşamamak için mücadele verirken, çalışanlar işsiz kalmaktan korkuyor. 

Tüm bu gelişmeler yaşanırken Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği toplantısında da gündem kapatılan fabrikalar oldu. 

 

"EK VERGİ GETİRİLMEZSE..."

Toplantıda fabrikaların kapanmasının nedeni ile ilgili konuşan Osman İpek,  'Yurt dışından ithal gelen iplikler var, onlarla rekabet edemiyoruz ithal iplik geldiği için. Mısır’dan, Hindistan’dan,Yunanistan’dan, Pakistan’dan ucuz iplik geliyor. Devletin bunlara bir ek vergi getirmesi lazım. Ek vergi getirmedi Ekonomi Bakanlığı, bu firmalar kapanmak zorunda kaldı" dedi.

Ek vergi getirilmediği takdirde mevcut 19 firmanın da aynı kaderi paylaşacağına dikkat çeken İpek, "Ek vergi getirilmediği için dışarıdan gelen ithal ipliklere karşı bizi koruyamıyor devlet, koruyamadığı için de firmalar zarar ediyor, zarar edince de kapatmak zorunda kalıyorlar. Bizim maliyetimizi altında geliyor yurt dışından iplikler. Devlet ek vergi verirse üretim artar, kapanan tesisler açılır, yeni tesisleri büyütür, geliştirir" ifadelerini kullandı.

İş adamları ithal ürünlere ek vergi getirilerek yerli mal ve firmaların sektörde tutunmalarına katkı sağlanmasını istiyor.

Adil HİLAL/AJANS URFA 

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2018, 12:05
banner8
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15