Urfa'da hasat zamanı: Görmek isteyeni bekleriz!

Bu yıl 3’üncüsü düzenlenecek olan Şanlıurfa Lezzetleri ve İsot Festivali fıstık hasadı ile başladı.

Urfa'da hasat zamanı: Görmek isteyeni bekleriz!
banner38

Türkiye’de 100 bin tonu aşkın fıstık üretimi ile birinci sırada yer alan Şanlıurfa’da, Urfa Fıstığı hasadı başladı. Karaköprü ilçesine bağlı Kırkıpınar Mahallesinde başlayan Urfa Fıstığı hasadına katılan Büyükşehir Belediye Başkan Beyazgül, Keten Köyneği Fıstığı olarak bilinen Urfa Fıstığını topladı.
 


Beyazgül, bu yıl 3’üncüsü düzenlenecek olan Şanlıurfa Lezzetleri, İsot Festivaline ve fıstığın kalbinin attığı kente herkesi davet etti.

'Fıstığın anavatanı Şanlıurfa’dayız' diyen Beyazgül, “Esas olarak fıstık Şanlıurfa’da tek tek dağlarında doğmuştur. Başlayan fıstık hasadına katılarak ağaçlardan fıstık topladık. Urfa Fıstığı Keten Köyneği fıstığı diye bilinir ve bu fıstıklar daha olgun, çatlağı daha fazla dışı ipek gibidir. Urfa’nın Bozova, Birecik ve Halfeti ilçeleri bir orman şeklinde fıstık ağaçları ile doludur. Türkiye’de en çok fıstık üreten şehir Şanlıurfa’dır. Bu nedenle fıstık sanayiimiz ve fıstık paketlememiz gelişmiştir. Fıstığı ağacında görmek ve toplamak isteyenleri Şanlıurfa’ya davet ediyoruz” diye konuştu.

BİHA

YORUMLAR
NİHAL HİÇDURMAZ
NİHAL HİÇDURMAZ - 4 hafta Önce

EN AZINDAN İSOT FESTİVALİNİ KAPTIRMAYIN

Mahmut KÜÇÜK
Mahmut KÜÇÜK - 4 hafta Önce

Dünyanın Antep fıstığı diye tanıdığı fıstık ne zamandan beri Urfa fıstığı oldu yahu. Daha neler, siz yoğurun çi köftenizi çalın davulunuzu bakın keyfinize.

mustafa kökler
mustafa kökler @Mahmut KÜÇÜK - 3 hafta Önce

heyy ahmut küçük sen nerelisin bilmiyorum biraz arastir gaziantebin kapasitesi ne kadar sanliurfanin uretim kapasitesi ne kadar sonra adam gibi yorum yap .

Akif
Akif @Mahmut KÜÇÜK - 3 hafta Önce

Mahmut bey dilinizden davul düşnediğine göre tecrubelisiniz anlaşılan...

Mustafa.mustafa..
Mustafa.mustafa.. - 4 hafta Önce

Bir.urfalı.olarak.utaniyorum.fıstık.çok.tesis.yok.fistiğı.topla.antbe.yolla.al.sana.anteb.fıstiğı.nerde.urfa.fıstığı...

Teyfik
Teyfik - 3 hafta Önce

Hep gösteriş pesindeler bir fakir fukaraya yardım etmezler yazık ahiretinizi de düşünün

muhsinpolat1979@gmail.com
[email protected] - 3 hafta Önce

Ya bu millet nasıl millet ya Gaziantep fıstığı olduğunu tüm dünya kabul etti bizim millet kabul etmiyor kardeşim bu fıstık Gaziantep fıstığı okadar İbrahim Tatlıses ben Gaziantep liyim diyormu yok demiyor neden çünkü dünya biliyor siz kicinizida yirtsaniz fıstık tek fıstık Gaziantep fiztigidir.

Koray küçük
Koray küçük @[email protected] - 3 hafta Önce

Kardeşim fıstık urfada roplanır fakat yeterli imkan bulnmaduğı için antepte işlenir ha ordada fıstık ağacı var ama o ağaçların hasadı antebe yetmezken urfadaki hasat dünyaya yetiyor boş yapmaa

butul
butul - 4 hafta Önce

Cok büyük bir çalışma göremedik malesef festivalimiz de zar açıklıkla mucadele veren halkımızı göreceğiz zar önce militenin istediğini yapın sonra gösteriş yapın bence faliyet olsun

Necmettin gemici
Necmettin gemici - 4 hafta Önce

Başkanımıza hayırlı olsun dilerim istanbul dan hemşeri olarak

İsmail Akbulut
İsmail Akbulut - 3 hafta Önce

Sen o fistiklari ........


SIRADAKİ HABER

banner14

banner15