TOKİ'den açıklama var: 250 bin sosyal konut!

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, yılsonuna kadar ekonomiye 16 milyarlık kaynak aktararak ülke ekonomisine katkı sağlayacaklarını söyledi. Bulut, yaptığı açıklamada, sosyal konut projeleriyle herhangi bir kar amacı gütmeden dar gelirli aileleri ev sahibi yaptıklarını ifade etti.

TOKİ'den açıklama var: 250 bin sosyal konut!
banner53

Ekonomi ve istihdama da çok yüksek oranda katkı sunduklarını vurgulayan Bulut Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, "Bu yıl tüm projeler için 16 milyar liralık kaynak oluşturduk ve yılın ilk 5 ayında 5 milyar lira hak ediş ödemesi yaptık" dedi.

TOKİ'nin dolaylı olarak 250 alt sektörü desteklediğini aktaran Bulut, "Bakanlığımızın desteğiyle hayata geçirdiğimiz 50 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi kapsamında inşaat çalışmaları sürüyor. Mevcut 287 şantiyeye 140 yeni şantiye daha ekleyeceğiz, yaratılacak istihdamla yaklaşık 120 bin kişiye iş imkanı sunacağız" açıklamasını yaptı.

3,5 MİLYON VATANDAŞ KONUT SAHİBİ OLDU

TOKİ Başkanı Bulut, 16 yılda 843 bin 546 konut rakamına ulaşarak 3,5 milyon vatandaşı 15-20 yıl vadelerle konut sahibi yaptıklarını dile getirdi. Son 16 yıl içinde TOKİ tarafından yaklaşık 160 milyar liralık yatırım yapıldığını açıklayan Bulut, TOKİ'nin gelecek dönemde sosyal konut dışında üretim yapmama kararı aldığını anımsattı.

5 Mart'ta başlatılan "50 Bin Sosyal Konut Projesi" başvurularının 19 Nisan'da tamamladığını, kura çekimlerine başladıklarını söylen Bulut, "Kura çekimlerini 21 Ağustos'a kadar tamamlayacağız. Bugün itibariyle 34 projede 15 bin 125 konutun kura çekimi tamamladık. 18 projede 10 bin 271 konutun da ihalesi tamamlandı ve inşaatları başlama aşamasına geldi. 8 projede ise 1686 konutumuz ihale sürecine girdi." açıklamasında bulundu.

2023'E KADAR 250 BİN SOSYAL KONUT

TOKİ'nin son yıllarda olduğu gibi bundan sonra da tüm projelerinde yatay mimari tarzında konut üreteceğini, mahalle kültürünün ön planda tutulacağını aktaran Bulut, "TOKİ olarak, konut bölgeleri ve genel şehir planlarında, Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu şehircilik kriterleri doğrultusunda, mahalle kültürünü yaşatacak, vatandaşlarımızı tabiatla buluşturacak, aile, komşuluk ilişkilerini canlı tutacak yatay mimari anlayışıyla konutlar üreteceğiz" dedi.

Bulut, Bakanlığın hedefleri kapsamında idare olarak 2023 yılına kadar 250 bin sosyal konutu hayata geçireceklerini kaydetti.

AJANS URFA

YORUMLAR
Hakan Yıldırım
Hakan Yıldırım - 4 ay Önce

Adana Çukurova da yapılacak TOKİ varmı gündemde

EKREM Gökhan
EKREM Gökhan - 4 ay Önce

Kocaeli Gölcük sivritepe teslimat yapilacak
zaman teslimat yapilacak

Tülin koştur
Tülin koştur - 4 ay Önce

Bursa irfaniye 2019 kuraları ne zaman çekilecek

Meliha Aytuzlar
Meliha Aytuzlar - 4 ay Önce

Ankara kuzeykent toki temmuz ayında satışa çıkarılacak dendi ofisden nasıl yararlanabilirim.bari oradan daire sahibi olmak istiyorun.yardımcı olursanız işçi emeklisiyim.rica ederim.

Adalet karamık
Adalet karamık - 4 ay Önce

Tekirdağ çorlu toki evleri çekilişi ne zaman yapılacak

Satı gôktekin
Satı gôktekin - 4 ay Önce

Kûtahya merkeze de toki konut projesi yapılsın

Cemil Sümer
Cemil Sümer - 4 ay Önce

59 yaşındayım ve bir evim yok Konya Meram liyim acaba-bizim de bi evimiz olacakmı kuralara katılıyoruz sonu boş

Ziya Erkut
Ziya Erkut - 4 ay Önce

Kütahya Gediz de ne zaman yapılacak


SIRADAKİ HABER

banner14

banner15