Suyu ve toprağı nasıl kullanıyoruz?

​Uluslararası Katılımlı 2. İklim Değişikliği ve Tarım Etkileşimi Çalıştayı’na katılacak olan Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, hem toprağı hem de suyu anlatıp bölgedeki yanlış uygulamalara dikkat çekecek.

Suyu ve toprağı nasıl kullanıyoruz?
banner38

GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün organize ettiği ve 8-9 Kasım tarihlerinde GAP Tarımsal Eğitim Merkezi’nde Uluslararası Katılımlı 2. İklim Değişikliği ve Tarım Etkileşimi Çalıştayı düzenlenecek. Çalıştay'da konu ile ilgili çalışan üniversite temsilcileri, resmi kurum, STK ve çiftçiler bir araya gelecek, yapılan çalışmalar ile ilgili sunum ve değerlendirmeler yapılacak.

 

SÖZLÜ BİLDİRİ KABUL EDİLDİ

2 gün sürecek çalıştaya Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen de konuşmacı olarak davet edildi. Ali Rıza Öztürkmen çalıştayda yağacağı sunumda, Urfa’daki hatalı sulama, su kaynakları, toprak kaynakları, bunların hatalı kullanılması, anız yakılması, betonlaşma, su kayıpları gibi konuları anlatacak. Öztürkmen’in çalıştaya sunduğu “Umudumuz GAP’ta Kaybolan Toprak ve Su Kaynaklarımız” adlı sözlü bildiri de kabul edildi.

 

ÖZTÜRKMEN: UMARIM BÜYÜK OVA STATÜSÜ UYGULANACAK

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, insanların yavaş yavaş bilinçlendiğini ifade ederek, “Genellikle çevre su sorunlarıyla ilgili,  çevre ve doğayla ilgili bir çalıştay olacak. Benim de çalıştayda bir sunumum olacak. Ben de GAP’taki su ve toprak kaynakları ve yanlış kullanımları diye bir makale ile katılacağım. Salı günü 09.00’da açılış var. 2 gün sürecek, 2 gün içinde de herkes kendi konusunu sunacak. Benim sunacağım konuda hem toprağı hem de suyu anlatıp bizim bölgemizdeki yanlış kullanımlarla ilgili örnekler vereceğim, nasıl yapalım diye örnekler sunacağım. Hatalı sulama, su kaynakları, toprak kaynakları, bunların hatalı kullanılması, anız yakılması, betonlaşma, su kayıpları, çok büyük bir su kaybımız var. Bununla beraber bunların iyi kullanılması halinde ise ekonomiye katkılarını raporun sonunda dile getireceğim. Gittikçe düzeliyor. Umarım Büyük Ova statüsü uygulanacak. Toprak Yasası ile ilgili bir kurul vardı, ilimizde toplanmıyordu. Muhtemelen o tekrar toplanacak. Yavaş yavaş söyledikçe ve konuştukça insanlar bu konuyla ilgili duyarlı olmaya başlıyor. Bir şekilde başarı elde edeceğimizi ümit ediyoruz” dedi. AJANSURFA

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2016, 13:59
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15