Şanlıurfalılar dikkat! Kapı kapı dolaşıp uyarı yapılıyor

Türkiye'de mesken olarak kullanılan tüm binalarda zorunlu hale getirilen "Enerji Kimlik Belgesi" alınması için sürenin bitimine 4 ay kala, Bakanlık tarafından yetkilendirilen danışmanlık şirketi tarafından Şanlıurfa'da kapı kapı dolaşılarak yöneticilere uyarı belgesi dağıtıldı. Yöneticilerden; ev sahiplerine Enerji Kimlik Belgesi sertifikası olmadan evlerini satıp ya da kiralayamayacaklarının hatırlatılması istendi.

Şanlıurfalılar dikkat! Kapı kapı dolaşıp uyarı yapılıyor
banner53

Binalar için 'Enerji Kimlik Belgesi' -EKB- alımında son 4 aya girildi.

5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu tarafından mevcut binalar için EKB çıkarılması için tanınan süre 1 Ocak 2020 tarihinde bitiyor.  1 Ocak 2020 tarihinden itibaren Enerji Kimlik Belgesi olmayan binalarda evi olan kişiler hiçbir şekilde yasal olarak; alım, satım ve kiralama işlemlerini gerçekleştiremeyecekler.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yetkilendirilen Şanlıurfanın Haliliye İlçesindeki enerji verimliliği danışmanlık şirketi olan "Yeşil Enerji" sertifika alımına az bir süre kala, kentte apatmanları dolaşarak yöneticilere uyarı belgesi dağıttı.


 

Yöneticilerin tüm ev sahiplerini sertifika ile ilgili bilgilendirmesi istendi.


 

Bina sahipleri ve yöneticiler, kimlik belgesini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş enerji verimliliği danışmanlık şirketlerine başvurarak alabiliyor. Dağıtılan ve içinde sertifikaya dair bilgilern yer aldığı uyarı belgesinde, Şanlıurfadaki tek danışmanlık şirketinin Yeşil Enerji olduğu notu da düşüldüğü görüldü. 

AJANS URFA 

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2019, 15:27
YORUMLAR
Abbas yolcu
Abbas yolcu - 7 gün Önce

Nerden para alacaklarını şaşırdılar yemin ederim artık bu belge için de ne kadar ödeyeceğızzz.

Mehmet polatoğlu
Mehmet polatoğlu - 6 gün Önce

Bana enerji kimlik belgesi alma zorunluluğunu getirirken enerjimi de doğru dürüst isterim enerjimi keserken bedel ödemeniz lazım nasilki faturamı odemedimi enerjimi kesiyorsan Allah belanızı versin milleti nasil soyacaginizi bilmiyorsunuz

genc_beyin
genc_beyin - 6 gün Önce

Turkiye ye elektrik geldiginden beri ne zaman bu belgeye ihtiyac duyuldu ki simdi gerekli hale geldi. EDAŞ lar ozellestirildiginden beri adamakilli elektrik projesi yapilmiyor enerji kimlik belgesine ne hacet?

SIRADAKİ HABER

banner14

banner15