Mayıs ayının en çok kazandıranı belli oldu!

Dolar kurunda yaşanan sert dalgalanmalar yatırımcısının yüzünü güldürdü. TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre Mayıs ayının en çok kazandıranı Dolar oldu.

Mayıs ayının en çok kazandıranı belli oldu!
banner38

Türkiye İstatistik Kurumu aylık “Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları”nı açıkladı. Açıklanan rapora göre aylık en yüksek reel getiri Amerikan Doları'nda gerçekleşti:

EN ÇOK DOLAR KAZANDIRDI

TÜİK’in açıkladığı raporda en yüksek aylık reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde ise %4,12 oranlarıyla Amerikan Doları’nda gerçekleşti. Rapordaki verilere göre Mayıs ayındaki en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı Dolar olurken onu %2,10 oranıyle külçe altın ve %1,87 oranıyla Euro takip etti.

Finansal yatırım araçları yıllık olarak değerlendirildiğinde ise yine Amerikan Doları; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %5,92 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiriyi sağlayan yatırım aracı oldu.

BORSA VE FAİZ KAYBETTİRDİ

Mayıs ayında Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde Dolar, külçe altın ve Euro yatırımcısına para kazandırırken mevduat faizi (brüt) %1,09, Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) %4,61 ve BIST 100 endeksi %10,55 oranınıyla yatırımcısına kaybettirdi.

(Milli Gazete)

SIRADAKİ HABER

banner14

banner15