Krizden çıkmanın formülü: Yastık altı

ŞUTEM Başkanı Selahattin Tokmak, son dönemlerde inşaat ve emlak piyasasında yaşanan durgunluk ile ilgili olarak, “Krediler yüksek, altın yüksek, dolar yüksek. Dolayısıyla yatırımcı güvenli limanı seçtiği için insanlar bu kredi oranlarıyla daire almıyor. İnsanlar ne yapacak; yastık altındaki dolarını, avrosunu bozacak, altınını bozacak. Belki piyasaya o şekilde kan gelir. Başka türlü yastık altındaki para çıkmayıncaya kadar piyasaların açılması söz konusu ile değil” dedi.

Krizden çıkmanın formülü: Yastık altı
banner38

Türkiye’de ve Şanlıurfa’da son zamanlarda özellikle emlak ve inşaat piyasalarında yaşanan durgunluk insanları tedirgin ediyor. Kentte birçok müteahhidin ekonomik sorunlar nedeniyle iş yapamaz hale geldiği ifade edilirken, konut fiyatları düşük olmasına rağmen emlak piyasasında da büyük bir sakinlik var.

Yaşanan durgunluk ile ilgili olarak Ajans Urfa’ya bilgiler veren Şanlıurfa Tüm Emlakçılar Esnaf Odası (ŞUTEM) Başkanı Selahattin Tokmak, önemli açıklama ve tavsiyelerde bulundu.

 

TOKMAK: KREDİ İLE ALMAK İSTEYENLER ÇEKİMSER
Kredi, altın ve doların yüksek olmasının önemli bir etken olduğuna dikkat çeken Tokmak, “Piyasa malumunuz, gözle görülen bir şey, aksini inkar etmek olmaz. Piyasa sakin şu an. Krediler yüksek, altın yüksek, dolar yüksek. Dolayısıyla yatırımcı güvenli limanı seçtiği için insanlar bu kredi oranlarıyla daire almıyor. İhtiyacı olan bir insan nakit parası varsa, fiyatlar da uygun zaten. Nakdi olan tabi ki yatırım yapıyor ama kredi ile almak isteyenler şu an çekimser” dedi.

 

‘ESKİ DAİRELER ÇOK UYGUN’
Konut fiyatlarının düşük olduğunu ancak temelde olan veya kabası bitmiş inşaatlarda maliyetle birlikte fiyatların da arttığını ileten ŞUTEM Başkanı Tokmak, “Fiyatlar, yeni yapılan bölgelerde maliyetler yükselmesine rağmen müteahhitler düşük fiyata daire satıyor. Maliyetin altında şu an daire veren müteahhitler var. Halihazırda bitmiş dairelerin şu an fiyatları uygun. Ama yeni temelde olan ve kabası bitmiş inşaatların fiyatları hem maliyet yüksek olduğu için. Bir de öz sermayesi ile yapan müteahhitler kesinlikle aşağıya vermiyorlar. En azından maliyetin biraz üzerine karla, kar marjını koyup satışa sunuyorlar. Ama hazır daireler olsun, eski daireler olsun fiyatları çok uygun” sözlerine yer verdi.

 

‘YAPIP SATMAK İSTEYENLER VEYA BARTER YAPANLAR ZARAR EDİYOR’
Konut satışlarında ciddi azalmaların yaşandığını aktaran Tokmak, öz sermayesi olan müteahhitlerin büyük sorunlarının olmadığını, barter veya yapıp satmayı hedefleyen kişilerin zarar ettiğini dile getirdi. Tokmak açıklamasında, “Satışlarda çok büyük azalmalar var. Öz sermayesi olmayan, yapıp satmayı hedefleyen veya barter sistemine girenler hepsi zarar ediyorlar. Öz sermayesi olanlar da bir şekilde sebat ediyorlar, piyasaların açılmasını bekliyorlar. İstedikleri rakamı belirliyorlar, o rakamın üzerine satıldıysa satıldı, satılmadıysa bekletiyorlar. Öz sermayesi olan sıkıntı yok ama diğer türlü yapıp satayım veya bir kısmını barter ile satayım diyenler zarar ediyor” ifadelerini kullandı.

 

‘ÇÖZÜM YASTIK ALTINDA’
Piyasanın hareketlenmesi adına yastık altındaki dolar ve altının bozdurulması gerektiğini savunan ŞUTEM Başkanı Selahattin Tokmak, “Urfa piyasası şu anda dolar ve faiz üzerine. Faizler düşmediği müddetçe, dolar düşmediği müddetçe piyasa çok yeşil ışık yakmaz. Ekonomik olarak bir hamle yapmak olmaz, devlet teşvik veremez. İnsanlar ne yapacak; yastık altındaki dolarını, avrosunu bozacak, altınını bozacak. Belki piyasaya o şekilde kan gelir. Başka türlü yastık altındaki para çıkmayıncaya kadar piyasaların açılması söz konusu ile değil” diyerek sözlerine son verdi.

Mustafa PAYIK/AJANS URFA 

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2018, 10:47
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15