Hububat lisanslı depolarla ilgili son gelişme

Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya, depoların lisans işinde herhangi bir sorun olmazsa sezona yetişeceğini ifade ederek, “Bitme aşamasına geldi. Şu anda diğer malzemeler de geldi, laboratuar işleri kaldı. Son aşamalara gelindi” dedi.

Hububat lisanslı depolarla ilgili son gelişme
banner38

Şanlıurfa Ticaret Borsası tarafından başlatılan ve Avrupa Birliği'nce finanse edilen Hububat lisanslı depolar çalışmalarında sona gelindi. Sadece laboratuar ve lisans kısmı kalan depolarda, herhangi bir aksilik olmadığı takdirde sezona yetişecek.

 

ÜRETİCİ ÜRÜNÜNÜ LİSANSLI DEPOLARDA SİGORTALATABİLECEK

Şanlıurfa Ticaret Borsası tarafından Avrupa Birliği’ne sunularak 9 milyon 500 bin Euro hibe desteği alan Hububat Lisanslı Depo Projesi’nin yer teslim töreni Temmuz ayında yapılmıştı. Üreticiler ellerinde bulundurdukları ürünleri güvenli, sigortalı ve sağlıklı bir şekilde depolama imkanına kavuşacaklar. Ürünler, satış döneminin bütün bir yılına yayılacak, ürününü depoya koyan şahıslar depodan alınan makbuz ile uygun koşullarda kredi temini yapılabilecek. Laboratuar koşullarında, ürün standardını belirleme, ürününü satarken, çok sayıda alıcının rekabetinden yararlanabilecek. Üretici ürününü, fiyatların en yüksek olduğunu düşündüğü dönemde pazarlama şansı bulacak ve ürün senedi karşılığı yapılacak satışlarda stopaj muafiyeti olacak. Lisanslı depo geleneksel depolamayı sona erdirecek. Alım satımları daha sistematik bir hale getirilecek. Üretici ürününü lisanslı depolarda sigortalatabilecek ve buradan aldığı senet karşılığında bankalardan kredi kullanabilecek.

 

DEPOLAR BİTME AŞAMASINA GELDİ

Nisan ayında tanıtımı yapılan ve Temmuz ayında yer temini yapılan Hububat lisans depolar bitme aşamasına geldi. Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya, Gazete İpekyol’a yaptığı açıklamada depoların büyük bir bölümün tamamlandığını ve sadece laboratuar kısmının kaldığını söyledi. Mehmet Kaya, lisansta herhangi bir sorun olmadığı takdirde Hububat lisanslı depoların sezona yetişeceğini söyledi.

 

KAYA: SON İŞLERİ KALDI AMA EPEY YOL ALINDI

Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya, depoların lisans işinde herhangi bir sorun olmazsa sezona yetişeceğini ifade etti. Kaya, “Bitme aşamasına geldi. Şu anda diğer malzemelerde geldi, laboratuar işleri kaldı. Son aşamalara gelindi. Bunlar proje bazında yapılıyor ya, Avrupa Birliği projeleri de normal projeler gibi yürümüyor. Son toplantılarını sık sık yapıyoruz. Önümüzdeki hafta Avrupa Birliği’nde elemanlar yine gelecek. Son işleri kaldı ama epey yol alındı. Bazı işleri halen devam ediyor. Lisanslı depolar olduğu için öyle normal depo yapar gibi yapılmıyor. Oraya giren malın diğer depolarla bir alakası kalmıyor, devlet güvencesinden oluyor. Elindeki makbuzla istediğin kişiye satabiliyorsun, onunla kredi alabiliyorsun. Bizim kontrolümüzde olacak, biz de ona göre teminat veriyoruz. Böyle olduğu içinde her şeyin tam teşekküllü olması gerekiyor. Onun lisans işi zordur, bizim öbür işleri bitirmemiz, tam kapsamlı laboratuarından tutun da diğer işlere kadar sezona yetişir, diye düşünüyoruz. O bakanlığın lisans alma süresindeki gidip gelen ekiplerin lisans vermesi uzayabilir. Ona tam tarih veremiyoruz. Bir aksilik olmadığı sürece sezona yetiştireceğiz. Bizim gölümüzde yatan bir şeydi bunu yapıp bitirmek, bunu sonuna kadar tamamlayıp Urfa’da hizmete sunmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2016, 13:45
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15