Her firmaya özel teşvik geliyor

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, canlı yayında soruları yanıtladı.

Her firmaya özel teşvik geliyor
banner38

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, canlı yayınında NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen'in sorularını yanıtladı.

Zeybekci özetle şöyle konuştu;

"Cizre'deki saldırının tek bir amacı var Türkiye'nin parçalanması ve bölünmesi, iç savaşın derinleştirilerek devam ettirilmesi. 

Dün Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırı da Türkiye'nin istikrarına yapılan bir saldırıdır. Geçmiş olsun diyorum. Şehidimizin yakınlarına Allah sabır versin. Hepimize ve Türk siyasetine yapılan bir saldırıdır.

15 TEMMUZ SONRASI EKONOMİ

Ekonomik anlamda sağlamız. 18 Temmuz sabahı Türkiye'de tüm bankacılık sektörü çalışıyordu. Borsa İstanbul açıktı. 

Enerji, hammadde, teknoloji gibi alanlarda Türkiye'nin geleceğini garanti altına almak ile ilgili başlattığımız çalışmalar var. Her firmaya özel teşvik gibi bir süreç olacak.

BATI'NIN 15 TEMMUZ'A BAKIŞI

Algıyla olgu arasında bir fark vardı. Türkiye hakkında negatif algı vardı. Dünyada 16 ülkede biz bizi anlatmayalım bizi dostlarımız anlatsın Türkiye'de yaşayan, bağlantıları olan dostlarımız anlatsın. Siz biliyorsunuz bizi, yatırımı olan sizsiniz biz anlatmayalım dedik ve ilanlarla kendi sözleriyle, sosyal medyada, her ülkeden TV'ler ile böyle bir süreç başlattık. Resmin arkasını anlatarak başarılı sonuç aldığımız bir süreç yakaladık. Firmaların Türkiye yatırımlarına çok farklı şekilde bakmaya başladıklarını gördük.

HEDEFİMİZ VARLIK FONU'NU 200 MİLYAR DOLARLIK VARLIĞI KONTROL EDEBİLEN BİR GÜÇ HALİNE GETİRMEK

Varlık Fonu'ndan beklentilerimiz yüksek. G-20 ülkesi içinde varlık fonu olmayan tek ülke Türkiye. Türkiye yüzde 5,5-6,5 arasında büyümek zorunda. Zorunlu BES kanunu da ayrı bir artı olacak. Cari açık vermeden büyümeyi destekleyici icraatler yapmamız lazım. Hedefimiz Varlık Fonu'nu 200 milyar dolarlık varlığı kontrol edebilen bir güç haline getirmek.

İHRACAT VERİLERİNDE DURUM

Ağustos ayı son derece önemli. İnşallah güzel bir rakam çıkacak. Yüzde 10'lar civarında bir artış bekliyoruz. (NTV)

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2016, 11:47
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15