DEDAŞ duyurdu: OSB'nin elektriği pazartesi kesilecek!

Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi’nin aylardır ödenmeyen ve son olarak 23 milyon lirayı bulan elektrik borcu nedeniyle buradaki sanayiciler enerjisiz kalma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş. (Dicle EPSAŞ), ödeme yapılmaması halinde pazartesi günü OSB’nin elektriğinin 'mecburen' kesileceğini duyurdu.

DEDAŞ duyurdu: OSB'nin elektriği pazartesi kesilecek!
banner53

Dicle EPSAŞ’tan konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, OSB yönetiminin güncel 23 milyon lira olan elektrik borcunu ödemesi için defalarca uyarıda bulunulduğuna dikkat çekildi. Yapılan tüm uyarılara rağmen söz konusu elektrik borcunun ödenmediği gibi Şanlıurfa OSB tarafından depozito ve teminatların da ödenmediğine yer verilen açıklamada, elektriklerin kesileceği belirtilerek şöyle denildi:

‘’Şirketimiz elektriği günlük olarak piyasadan borçlanarak alıyor. Geldiğimiz durumda borçlanma şartları ise malum. EPDK tarifelerinin en alt limitinde neredeyse karsız olarak enerji sağlamamıza rağmen Şanlıurfa OSB, aylardır borcunu ödememektedir. Yaşanan bu duruma rağmen OSB’deki sanayicilerin mağdur olmaması için uzunca bir süredir olumlu yaklaşımımızı devam ettirdik. Ancak tüm girişim ve çabalarımıza rağmen aylardır borçların ödenmesi konusunda OSB yönetiminden 23 milyon lirayı bulan borç ve bunun dışında hali hazırda kullanılan elektriğin bedeli olan depozito ve teminatların ödenmesi konusunda da olumlu bir geri dönüş alamadık. OSB’de üretim yapan Şanlıurfalı sanayici ve işadamlarımızın zarar görmesini istemediğimizden, anlaşma zemini yakalamak için ısrarlı ve olumlu çabalarımızı son ana kadar sürdürdük. Ancak şirketimizin artık piyasadan borçlanarak OSB’ye enerji tedarik etme imkanı kalmamıştır. Bu nedenle OSB yönetimine gerekli ödemelerin yapılmaması durumunda 17 Eylül 2018 pazartesi günü enerjilerinin kesileceğini resmen bildirdik.’’

Ortaya çıkan bu durum ile ilgili Şanlıurfa Valiliğinin bilgilendirildiğine de yer verilen açıklamada yaşanan elektrik kesintisinden Şanlıurfa OSB’deki sanayicilerin zarar görmemesi için Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası’nın da devreye girmesi gerektiğine dikkat çekildi.

 

DİCLE EPSAŞ 5 GÜN BEKLEYECEK Mİ?

Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) geçtiğimiz hafta 12 milyon lira ödeme yaptığı buna rağmen Dicle EPSAŞ’ın geri kalan borç için süre tanımadığı öğrenildi. 
Öte yandan yasal açıdan ihtar gönderildikten 5 iş günü beklenmesi gerektiği anlaşıldı. Buna göre Dicle EPSAŞ’ın Pazartesi değil de Cuma gününü beklemesi gerektiği bildirildi.

AJANS URFA 

Dicle EPSAŞ’tan OSB’ye ‘dolar’ darbesi

Dicle EPSAŞ, OSB hakkında şikayetçi olacak

 

 

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2018, 14:38
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15