Bakandan 'zam pazarlığı' açıklaması!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Gelinen noktada müzakereler uzlaşmazlıkla sonuçlanmış ve Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci bugünden itibaren resmen başlamış oldu" dedi.

Bakandan 'zam pazarlığı' açıklaması!
banner53

Bakan Selçuk, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen  Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı sırasında basın toplantısı düzenledi.

Memur ve memur emeklilerini ilgilendiren 5. Dönem Toplu Sözleşmesi  görüşmelerin 1 Ağustos'ta başladığını hatırlatan Selçuk, "Daha önce yapılan tüm  toplu sözleşmelerdeki gibi sürecin ilk toplantısında bu görüşmelerin takvimi de  taraflarla mutabık kalınarak kamuoyuyla paylaşıldı. 4688 Sayılı Yasa, her süreçte  atılacak adımların takvimi açıkça belirtiyor. Bu kapsamda kamu işveren heyeti ile  kamu görevlileri sendikaları arasında takvimin belirlenmesi, komisyon  çalışmaları, komisyon raporlarının değerlendirilmesi ve resmi teklifin iletildiği  4 toplantı yaptık." diye konuştu.

Hükümet adına 16 Ağustos'ta da kamu işveren heyeti olarak ilk  tekliflerinin 2020 için 3,5 artı 3, 2021 için de 3 artı 2,5 olduğunu anımsatan  Selçuk, "Bu teklifimizi daha sonra 2020'nin birinci 6 ayı için yüzde 4 artı  enflasyon farkı, 2020'nin altıncı ayı için yüzde 4 artı enflasyon farkı, 2021'in  birinci altı ayı için  3 artı enflasyon farkı, ikinci altı ayı için yüzde 3 artı  enflasyon farkı olarak yükselttik. Dolayısıyla verdiğimiz zam oranları enflasyon  altında kalırsa enflasyonun farkının da ödeneceğini belirttik." dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına göre 2020'de beklenen enflasyonun  yüzde 8,2; 2021 için ise yüzde 5,4 olduğunu belirten Bakan Selçuk, şöyle devam  etti:

"Kamu personeline ilişkin harcamaların bütçede artan payına rağmen,  iktidarlarımız boyunca kamu çalışanlarına ve emeklilerine enflasyon göz önünde  bulundurularak maaş artışı yaptık ve enflasyona ezdirmeme geleneğimizi yürüttük.  Müzakereler devam ederken, maalesef kamu görevlileri sendikaları heyeti,  2020-2021 taleplerini daha da yükselterek ortak noktada buluşma ihtimalini  zayıflattı. Müzakereler 20 Ağustos'ta sonuçlanmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız  Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği yetki çerçevesinde, kamu işveren heyeti,  müzakerelerin başından sonuna kadar büyük bir hassasiyetle müzakere yürüttü. Bu  anlamda ben heyetteki tüm çalışma arkadaşlarıma da özellikle teşekkür etmek  istiyorum."

"Masada uzlaşıyı sağlamak temel önceliğimiz oldu"

Sürecin tamamında kamu çalışanlarının ve emeklilerin mali ve sosyal  haklarını koruyan bir tavırla yaklaştıklarını vurgulayan Selçuk, "Masada uzlaşıyı  sağlamak temel önceliğimiz oldu. Kamu görevlileri sendikaları heyetinin 800'ü  aşkın talebi kamu personel sisteminin temel prensipleri ve bu taleplerle ilgili  bakanlıkların, kurum ve kuruluşların değerlendirmeleri de dikkate alınarak ve tüm  detaylarıyla müzakere edildi." ifadesini kullandı.

Talepleri bizzat müzakere başında dinlediğini anlatan Bakan Selçuk, şu  değerlendirmede bulundu:

"Bununla birlikte 82 milyonun sosyal refahı da dikkate alınarak kamu  harcamalarından yatırım, üretim, Ar-Ge ve istihdam gibi alanlara da pay  aktarılması gerçeği de dikkate alınarak harcama bileşenleri üzerinde adil  yaklaşım sergilemekteyiz.  Bilindiği üzere kamu çalışanları için toplu pazarlık  süreci, müzakerelerin yürütülmesinde uzlaşı olmaması halinde de Kamu Görevlileri  Hakem Kurulunun devreye girmesini öngörmektedir. Bu tarihten sonra kanun  taraflara Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna başvurmaları için 3 iş günü süre  tanımaktadır. Gelinen noktada müzakereler uzlaşmazlıkla sonuçlanmış ve Kamu  Görevlileri Hakem Kurulu sürece bugünden itibaren resmen başlamış oldu."

Başından beri sürecin uzlaşıyla tamamlanmasının en temel arzuları  olduğunu belirten Selçuk, "Fakat uzlaşmazlık durumu da her sözleşme gibi bu  sözleşmenin de doğal sonuçlarından biri. Bu anlamda ben kamu görevlileri ve  emeklilerin 4. Dönem ve önceki dönemlerdeki toplu sözleşmelerde edindikleri  kazanımların da aynen korunacağını vurgulamak isterim. Dolayısıyla bir hak kaybı  gerçekleşmiş  olmayacak. Hakem Kurulunun alacağı karar, tüm taraflar için nihai  ve bağlayıcı olacaktır. Ben bunu burada hepinize saygıyla sevgiyle kamuoyuna  bildiriyorum." diye konuştu.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, bir gazetecinin, "Süre zarfından  Memur-Sen'den de tekrar bir görüşme, Kabine Toplantısı sonrası bir araya gelmek  mümkün olur mu?" sorusuna, "Yok. Biz tespit tutanağını imzaladık ve Hakem  Kuruluna iletildi." yanıtını verdi. (Vatan) 

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2019, 13:00
YORUMLAR
memur
memur - 1 ay Önce

memur - sen SAĞLIK- SEN nerdesiniz neden sesiniz çıkmıyor. ancak kurumlarda koltuk kapasınız

SIRADAKİ HABER

banner14

banner15