Bakan açıkladı: Urfa’daki sulama projesinde sona gelindi!

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri DSİ Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen Şanlıurfa Siverek Taşıkara Göleti ve Sulaması projesinde yüzde 86 fiziki gerçekleşmeye ulaşıldı. Projenin tamamlanarak hayata geçirilmesi ile bölgede 2 bin 740 dekar zirai arazi suyla buluşacak.

Bakan açıkladı: Urfa’daki sulama projesinde sona gelindi!
banner9

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında bulunan Şanlıurfa’da Orman ve Su İşleri Bakanlığı su alanında yaptığı yatırımlara hız kesmeden devam ediyor. Bu çerçevede yapımı devam eden Siverek Taşıkara Göleti ve Sulaması inşaatında ise sona yaklaşıldı.


2 BİN 740 DEKAR ARAZİ SUYLA BULUŞACAK
Tamamlandığında 2.740 dekar zirai arazinin basınçlı olarak sulanmasını sağlayacak proje, yaklaşık 213 metre kret uzunluğundan, 38 metre kret yüksekliğinden ve 8.680 metre uzunluğundaki şebekeden oluşuyor. Proje çerçevesinde bugüne kadar yapılan çalışmalar ile yaklaşık540 bin m³  kazı imalatı, 480 bin m³ kaya dolgu imalatı, 3.265 metreenjeksiyon imalatı ile derivasyon işlemleri tamamlandı.


ÜLKE EKONOMİSİNE YILLIK 3 MİLYON 480 BİN LİRA KATKI VERİLMESİ HEDEFLENİYOR

Yüzde 86 fiziki gerçekleşmeye ulaşılan projenin tamamlanarak arazilerin suyla buluşmasıyla bölge çiftçisinin dekar başına 1.270 lira gelir artışı sağlaması, dolayısıyla da ülke ekonomisine yıllık yaklaşık 3 milyon 480 bin lira katkı verilmesi hedefleniyor.


PROJENİN YAKLAŞIK YATIRIM BEDELİ 12,5 MİLYON LİRA
Projenin yaklaşık 12,5 milyon lira yatırım bedeli ile inşa edildiğini belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “Projeyi bu yıl tamamlayarak hizmete almayı planlıyoruz. Şanlıurfa’da arazilerin suyla buluşması ile birlikte bölge insanımız ekonomik olarak rahatlayacak ve kendi kendine yetecek. Böylece yıllardır göç etmek zorunda kalan vatandaşlarımız artık kendi topraklarında geçimini sağlayıp büyükşehirlere göç etmeyecek. Hayata geçirdiğimiz sulama projelerinin bu manada da faydaları var” değerlendirmesinde bulundu.


YATIRIMLAR SÜRECEK
Orman ve Su İşleri Bakanlığı açısından Şanlıurfa’nın farklı bir yerinin olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Şanlıurfa’ya tarihinde görmediği yatırımları yaptıklarını ve bundan sonra da bu yatırımların hız kesmeden devam edeceğini sözlerine ekledi.

AJANS URFA

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2018, 07:45
banner8
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15