Bağkur primi zammına tepki: Esnaf ödeyemez!

Şanlıurfa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şefik Bakay, yeni yıl ile birlikte artan Bağkur primleri ile ilgili olarak, “Bağkur priminin teşvik edilmesini istiyoruz. Böyle giderse 820 lirayı hiçbir esnafımız ödeyemez. Ödemediği zaman da sağlıktan faydalanması söz konusu olmuyor. Burada mağduriyet söz konusu olacaktır. Bunun için öncelikle tedbir istiyoruz. Bağkur primlerinin bir an önce düşürülmesini talep ediyoruz” dedi.

Bağkur primi zammına tepki: Esnaf ödeyemez!
banner53

Türkiye’de 2019 yılı birlikte Bağkur primleri de yükseldi. Yaklaşık yüzde 32 oranında artan primlerin ardından esnaf durumdan şikayetçi olurken, Şanlıurfa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şefik Bakay da yaptığı açıklamada esnafın mağdur olduğunu ifade etti.

 

BAKAY: YÜKSELİŞİN NEDENİ ASGARİ ÜCRET

Bağkur primi ile ilgili olarak hükümetin bir çare bulması gerektiğini aktaran Şefik Bakay, “Bağkur primleri çok yükselmiştir. Neden yükselmiştir, asgari ücretin yükselmesinden dolayı, asgari ücret net 2 bin 20 lira olmuştur. Bunun yüzde 32’si Bağkur primine isabet etmektedir. Bu da 820 liraya tekabül ediyor. 820 lirayı esnafımızın bir ay içerisinde ödemesi mümkün değildir. Bununla ilgili hükümetimizin bir an önce bir çare bulması lazım” dedi.

 

 

‘ESNAFA TEŞVİK VERİLSİN’

Bağkur primlerinin teşvik edilmesini talep ettiklerini bildiren Bakay, “İşverenlere, işçi çalıştıranlara nasıl 100-150 lira teşvik primi veriyorsa, bununla ilgili esnafımıza da böyle bir teşvikten faydalandırıp, Bağkur priminin teşvik edilmesini istiyoruz. Böyle giderse 820 lirayı hiçbir esnafımız ödeyemez. Ödemediği zaman da sağlıktan faydalanması söz konusu olmuyor. Burada mağduriyet söz konusu olacaktır. Bunun için öncelikle tedbir istiyoruz. Bağkur primlerinin bir an önce düşürülmesini talep ediyoruz. Bununla ilgili yazışmalarımızı verdik, inşallah dile getirilir, esnafımıza bir ses verileceğini umuyoruz” ifadelerini kullandı.

 

‘İNDİRİLMESİ KONUSUNDA NETİCEYE VARACAĞIZ’

Primlerinin indirilmesi konusunda girişimlere başladıklarını hatırlatan Şefik Bakay, “520 liradan 820 liraya yükseldi. Önceden 85 lira indirim vardı, bunun dikkate alınmasını istiyoruz. 2 esnafımız aradı. Ben de esnaftan bununla ilgili Bağkur priminin yüksek olduğunu Genel Başkanımız Bendevi Palandöken’e de söyledik. Bunun neticesinde hükümetimizin de girişimde bulunması gerekir. İnşallah ay içerisinde indirilmesi konusunda neticeye varacağız” diyerek sözlerine son verdi.

 

 

ESNAF ÇELİK: BU GİDİŞLE İŞÇİLERİ ÇIKARACAĞIZ

Esnaf Süleyman Çelik ise, durumdan olumsuz etkilendiklerini, prim sorununa bir çözüm bulunmaması durumunda işçileri çıkarmak zorunda kalacaklarını kaydetti. Esnaf Çelik açıklamasında, “Şu an işçi çalıştırıyoruz. Bir Bağkur 800 liradan fazla zaten. İşler de şu an durmuş durumda. Yani sıkıntılar içerisindeyiz. Devletimizin biraz düşürmesi lazım. 850 lira, şu an 3 kişi çalışıyoruz 2 buçuk 3 milyar onun parasını veriyoruz şu an. Sıkıntılar içindeyiz.

500 lira falan olsa yine normaldir. 800-1000 lira arasında şu an, biz bir evin geçimini sağlıyoruz o bir milyarla. Geçen yıla göre bence 200 lira arttı. İşçilere karşı sıkıntılar yaşadık, bu gidişler işçileri çıkarmak zorunda kalacağız” sözlerine yer verdi.

Mustafa PAYIK-ÖZEL HABER/AJANS URFA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2019, 12:04
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15