Alacaklarını alamıyor verecekleri affedilmiyor!

İş adamları kayyum atanan fabrikalardan alacağını alamıyor devlete borcunu ödeyemiyor. Mahmut Hancıoğlu OSB'ye gelen denetçinin kendilerini mağdur ettiğini ileri sürdü.

Alacaklarını alamıyor verecekleri affedilmiyor!
banner38

 

2016 yılının Nisan ayında yapılan operasyonda FETÖ/PDY’ye yakınlığı ile bilinen Zümrüt Tekstil San. Tic. A.Ş.'nin yaklaşık 77 milyon dolarlık ABD'ye para transferi yaptığı delillendirildi. Örgütün deşifre olmamak için bankaya havale yöntemini terk edip elden kurye aracılığıyla himmet transferine başladığı kaydedilmişti. Her ilin imamının paranın güzergâhını istişareyle belirlediği kaydedildi. Daha sonra Zümrüt Tekstil’e ait tüm mal varlıkları TMSF’ye devredildi. Ancak arada kalanlar ise mağdur oldu. Zümrüt Tekstil’den birçok alacaklı gibi 60 bin lira alacağı olan Şanlıurfalı iş adamı Mahmut Hancıoğlu da alacağını alamadı, üstelik Organize Sanayi Bölgesinden (OSB) arsa aldığı için parayı ödeyemeyince yeni müdürden önce bulunan denetçi tarafından çekinin hacize verileceği belirtildi.

 

ARSA ALMIŞTI…

Şanlıurfalı iş adamı Mahmut Hancıoğlu, dondurma fabrikası kurmak için Organize Sanayi Bölgesi’nde arsa almıştı. Bu arada Mahmut Hancıoğlu’nun Zümrüt Tekstil’den 60 bin lira alacağı öğrenildi. Ancak Zümrüt Tekstil FETÖ/PDY bağlantısı ortaya çıkınca bütün mallarına TMSF tarafından el konuldu, para transferleri ise durduruldu. Hancıoğlu ise 60 bin lirasını alamadı. Devlet tarafından kendisine verilen paranın ödemesi geldi ama Hancıoğlu parasını alamadığı için çekleri ödeyemiyor.

 

DENETÇİDEN RET CEVABI ALDI

Çekin ödeme zamanının gelmesinden sonra Şanlıurfalı iş adamı Mahmut Hancıoğlu, olayı çözüme kavuşturmak için yeni müdürden önce OSB'ye gelen denetçiye başvurdu. Hancıoğlu, denetçiden ya Zümrüt Tekstil’den alacağının verilmesini ya da ödemelerinin Ocak ayına kadar ertelenmesini istedi. Ancak Hancıoğlu’na denetçiden ret cevabı geldi. Denetçi çekleri ödemediği takdirde Mahmut Hancıoğlu hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını istedi. Hancıoğlu ret cevabı almasından ve mağduriyetinin giderilmediği takdirde fabrikadaki tüm mallarını valiliğin önüne bırakacağını ifade etti.

 

HANCIOĞLU: ORHAN GÜNDÜZ NEDEN BİZE BÖYLE YAPIYOR, BİZİM DÜŞMANIMIZ MI?

Mahmut Hancıoğlu, “Şanlıurfa Valisi bir denetmen getirmiş. Devlet 15 Temmuz’dan sonra bütün alacakları erteleme yoluna gitti. Ben de sanayide bir arsa aldım diye devlete borcum vardı. Benim 250 bine yakın Zümrüt tekstil fabrikasında alacağım var ortağımın ise 2 milyon TL Faruk Güllüoğlu'ndan alacağı var. Zümrüt Tekstil fabrikasının sahibi ve Faruk Güllüoğlu, 15 Temmuz sonrası devlet tarafından yakalandı. Benim 18 Ekimde Zümrüt Tekstil fabrikasından ilk etapta 60 bin TL alacağım vardı, organize sanayi bölgesinden aldığım arsa için de ödemem gereken yaklaşık 62 bin TL civarında. Devlet Zümrüt Tekstil fabrikasına el koyduğu için tahsil edeceğim parayı tahsil edemedim. Bu yüzden devlete olan arsa borcumu da veremedim. TMSF, Zümrüt Tekstil fabrikasından alacağı olan kişilere ocak ayında ödeme yapılacak diye bize söylediler. Kayyumları denetleyen Orhan Gündüz’ün yanına giderek dedimki benim Zümrüt Tekstil fabrikasından alacağım var oradan alıp size verelim ya da ben bu parayı size ödeyemem. Bunu kabul etmeyip yanımda muhasebeyi arayıp Hancıoğlu'nun çekini yazın ödenmediği takdirde 7’nci gün de icraya gidin dedi. Bu sıkıntılar için vali ile görüşme talep ettik daha bize dönen olmadı. Vali burada kendi ekibini oluşturmaya çalışıyor. Devlet yapılandırmaya giderken, devlet teşvik verirken, devlet üreticiye kredi açarken bu adamın böyle yapması bir muamma. Orhan Gündüz neden bize böyle yapıyor, bizim düşmanımız mı? Yoksa Urfa’daki sanayicileri bitirmek mi istiyor? TÜMSİAD bu sıkıntımızı dile getirecek inşallah. Çin'de adamlar gelin insanlarımıza istihdam sağlayın sizden vergi almayacağız diyorlar. Benim borcum çok birşey değil arsa almışım sadece. Bu borcu vermiyorum da demiyorum sadece 2-3 ay erteleyelim diyorum. Bu sıkıntıyı sadece ben tek çekmiyorum borcu olan herkes bu sıkıntıyla karşılaşıyor. Alacağımız verilmiyor, vereceğimiz için hacze gidiliyor.” dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2016, 08:59
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15