Af, hal yasası, EYT, ek gösterge, nafaka...

TBMM'nin gündeminde şu sıralar birçok konu yer alıyor. Af yasasından 3600 ek göstergeye, yeni askerlik sisteminden kıdem tazminata birçok konunun Meclis'te görüşülüp görüşülmeyeceği merak ediliyor. Peki, Erken emeklilik yasası, genel af, hal yasası ve kıdem tazminatında son durum ne? İşte son detaylar...

Af, hal yasası, EYT, ek gösterge, nafaka...
banner53

Seçim tartışmalarının bitmesinden sonra toplanması beklenen genel kurulun Ceza İnfaz Yasası ve Ceza Kanunu'nda bazı değişiklikler öngören taslak çalışmalarını ele alması bekleniyor. Çalışmaların daha sonra Adalet Komisyonundan da geçerek Meclis'e geleceği belirtiliyor.

Milyonların gözü genel af, ceza indirimi, hal yasası kıdem tazminatı nafaka, ek gösterge ve EYT erken emeklilik yasası üzerinde. Bu bağlamda Meclis'i yoğun günler bekliyor. Bu saydığımız maddelerle ilgili sürekli olarak yeni açıklamalar yapılıyor. Adalet Bakanlığı tarafından mevcut yargılamaları ve cezaevindeki hükümlülerin durumunu etkileyecek Yargı Reformu Stratejisi Belgesi yakın zamanda açıklanacak. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün yeni yargı reformununun açıklanacağını duyurmasının ardından ceza indirimi konusu yeniden gündeme geldi. Söz konusu belgenin kamuoyu ile paylaşılmasının ardından ilgili yasal düzenlemelerin de Meclise gelmesi bekleniyor.
 


CEZA İNDİRİMİ NE ZAMAN MECLİS'E GELECEK?

Adalet Bakanlığı tarafından mevcut yargılamaları ve cezaevindeki hükümlülerin durumunu etkileyecek Yargı Reformu Stratejisi Belgesi yakın zamanda açıklanacak. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün yeni yargı reformununun açıklanacağını duyurmasının ardından ceza indirimi konusu yeniden gündeme geldi. Söz konusu belgenin kamuoyu ile paylaşılmasının ardından ilgili yasal düzenlemelerin de Meclise gelmesi bekleniyor.
 


BAHÇELİ'DEN YENİ AF VE CEZA İNDİRİMİ AÇIKLAMASI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli af ve ceza indirimi ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Devlet Bahçeli konuşmasını şu şekilde sürdürdü. "Önerimiz var Meclis'e de teklif verdik ve bunu rafa kaldırmayız. Bunu tekrardan görüşme imkanı olur mu diye tekrardan görüşebiliriz. Şu an 49 milletvekilimiz var bunu tek başımıza çıkartamayız ancak buna şu an ihtiyaç var. Bu bugün için olmuyorsa yarın olabilir mi diye takip edeceğiz. Şartlar olgunlaştığında bir 5 yıllık indirimle kader kurbanlarını rahatlatmaya yönelik çalışma yapacağız.'' açıklamalarında bulundu.

KIDEM TAZMİNATINDA SON DURUM

Ek gösterge düzenlemesinin Cumhurbaşkanlığı'nın ikinci 100 günlük eylem planında yer aldığı şekliyle sadece öğretmenleri mi kapsayacağı yoksa memur örgütlerinin talep ettiği şekilde tüm kamu personeline mi yönelik olacağı merak konusu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın, "Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları" kapsamında 2019 içinde hayata geçirileceğini duyurduğu düzenlemelerin bir kısmı da Meclis'in bu yasama yılı içinde mesai harcayacağı yasalarla hayata geçirilecek. Ekonomik düzenlemeler arasında özellikle kıdem tazminatı reformu olarak adlandırılan düzenleme çalışanlar açısından büyük önem taşıyor.
 


ERKEN EMEKLİLİK YASASINDA SON DURUM NE?

Meclis çalışmalarına şu sıralar yoğun bir şekilde devam ediyor. Uzun süredir gündemi meşgul eden EYT, vatandaşların yoğunlukla araştırdığı konuların başında geliyor. Vatandaşlar erken emeklilik yasasındaki son gelişmeler hakkında bilgi edinmek istiyor.

CUMHUR İTTİFAKI ADAYI BİNALİ YILDIRIM'DAN EYT AÇIKLAMASI

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım cuma namazını Eyüpsultan Camii'nde kıldı. Cami çıkışında vatandaşlarla tek tek tokalaşan Yıldırım, yoğun ilgiyle karşılaştı.Gazetecilere açıklamalarda bulunan Yıldırım, "Seçim koordinasyon merkezimiz bugün Eyüpsultan'da program hazırlamışlar. Bu çerçevede buradayız. Buradan programa gideceğiz" şeklinde konuştu.

Emeklilikte yaşa takılanlar için daha önce 'biraz sabır' dediği hatırlatılan Yıldırım, "Bakanlığımız çalışmalarını yapıyor" şeklinde konuştu.

BAŞKAN ERDOĞAN EYT YASASI İÇİN NE DEMİŞTİ?

Başkan Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada "Erken emekliliği sosyal güvenlik sistemimizde tasvip etmiyoruz ama siyasette bu yol her zaman için açıktır. Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama yoktur." şeklinde konuşmuştu.

Sosyal güvenlik mevzuatına göre emekli olabilmek için sigortalılık süresi, prim ödeme gün sayısı ve yaş olarak 3 ayrı hususa bakılması gerektiğine dikkati çeken Erdoğan, "Emeklilik için 1999 yılına kadar yalnızca hizmet süresi ve prim ödeme gün sayısı yeterliydi. Bu tarihte yapılan bir düzenlemeyle kademeli olarak yaş şartı da getirildi. Son günlerde emeklilikte yaşa takılanlar başlığı altında yürütülen kampanyanın özünde işte bu uygulama vardır." değerlendirmesinde bulunmuştu.

BAKAN ALBAYRAK'TAN EYT AÇIKLAMASI

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili yaptığı açıklamada şimdilik gündemlerinde olmadığını belirtti.
 


HAL YASASINDA SON DURUM

31 Mart seçimleri tamamlandıktan sonra seçim sonrasına bırakılan birçok önemli konu ile ilgili görüşme yapılması bekleniyor. Parlamento henüz toplanmadı ancak gündeme alınacak ilk konular arasında 3600 ek gösterge, genel af, tek tip askerlik, hal yasası yer alıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak "Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019"u açıkladı. Bakan Berat Albayrak yaptığı açıklamada yeni reform paketinin bu yıl içerisinde çıkacağını belirtti.

3600 EK GÖSTERGE BEKLENTİSİ

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, "Seçimden sonra ilk olarak personel reformu düzenlemesinin gündeme gelmesi gerekiyor. 3600 ek gösterge de burada çözülecek. Nisan-Mayıs civarında bu gelişmeler yaşanır" diye konuşmuştu. Ek gösterge artışı ile memurların emekli maaşları ve emekli ikramiyeleri önemli ölçüde yükselecek.

Bilkent Şehir Hastanesi açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konu ile ilgili bir açıklama yaptı. 3600 ek gösterge ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Hemşirelerimizin de 3600 ek gösterge meselesini söz verdiğimiz şekilde çözeceğimizi ifade etmek istiyorum. Seçimden sonra ele alacağımız konulardan biri de budur." demişti.

(Takvim)

YORUMLAR
HAVVA Çalışkan...
HAVVA Çalışkan... - 3 ay Önce

Feti Yıldız bey olsun Devlet Bahçeli Büyüğümüz ve Cumhurbaşkanımız 23 Haziran'da İstanbul'da Bizde KADER MAHKUMLARI DERNEKLERİ OLARAK Destekliyoruz CEZA İNDİRİMİ BEKLİYORUZ Teşekkürler

MERYEM: TOPRAK............
MERYEM: TOPRAK............ - 3 ay Önce

Sayın Adalet bakanım Hani AF Nezaman çıkacak Kocam telefon ile mesaj güya çekmiş ve yağma,ya Teşebbüs Suçuna Girdiği İçin 5,tane Çekilen Mesaja Toplam 42,Yıl Hapis ve 58,Milyar Para Cezası Aldı Bu Nasıl Bir Adalet Anlamış Değilim Kocam Bu GSM Hattını Hayatı boyunca Hiç kullanmamıştır Ve GSM Hattını Başka yabancı Birine Ait Cıkdı Fakat Bu Eski Fötöcü Hakimlerin Yüzünden 2012, Tarihinde Kocam Hapse Girdi Bu Saçma Ceza Dosyasını,da Yargıtay 6, Ceza Dairesi Nedense Onayladı kocam şuanda hapiste Çocuklarımla çok perişan oldum kimsemiz Çalışanımız yoktur Türkiye cumhuriyeti devletimize Artık Güvenmek istiyorum Fötöcü Hakim ve Savcıların Yüzünden Milyonlarca İstanbul,da Vatandaş hep Bu 149/1 Teşebbüs Maddesin,den Yüksek Hapis Cezaları Aldılar YARGIYA GÜVEN KALMAMIŞTIR Hepimiz Adilce Yargılanmak İstiyoruz Ve Bu Eski Hakimlerin Vermiş olduğu Ceza Dosyaları Lütfen Araştırılsın Birtane Avukat Bizden para İstemişti Vermedik SONRA Böyle Yüksek Hapis Cezası verdiler Benim Kocam Mesaj Çekilen Tarihte İstanbul,da Değildi Rize Devlet Hastanesi'nde yatmaktay,dı Fakat Resmi Belgelerimizi Delil OLARAK Yerel Mahkemeye Sunduk Kabül Etmediler Benim Kocam Suçsuz bir yere Hapis yatmaktadır Yazık günah Değilmi REİSİMİZ Bunun Vebalini Kim Soracak Tabiki DEVLET olarak Adalet bakanımız Araştıracak Biz Magduruz Bu Sebeb,den CEZA İNDİRİMİ BEKLİYORUZ Haksız yere verilen İNFAZIN Bozulmasını istiyoruz İnşAllah CEZA İNDİRİMİ BEKLİYORUZ Emeğiniz Teşekkürler

GAZANFER AY YILDIZ
GAZANFER AY YILDIZ - 3 ay Önce

Devlet Bahçeli Bâşbuğumuzun Değerli Cumhurbaşkanımız Mübarek Ellerinizden Öperim .23 Haziran'da İstanbul'da Sandıklarda BİNALİ BEY' Yüreğimizle Oylarımızı Vereceğiz Bu Vatan Bölünmez Şehitler Ölmez Yurdumun'Üstünde'Ezanlar Selalar'Dinmez Sürekli Var olur Bu Vatan Çanakkale'de Kanla Kazanılmış'tır. Bu Haçlı Chp'Zihniyetini Sandıklar'da Ezip Silip Süpürecegiz Ey' Gözü Yaşlı Analarımız Benim Elleri Kınalı Sarı Yazmalı Çileli Gün Görmemiş Garip Analarım Bu Devlet'Bu Hükümet Birdaha Gelmez Gelin Kıymetini Bilelim 23 Haziran'da İstanbul'da Sandıklarda Birlik beraberlik içinde Oy'larımızı Binali Yıldırım'a Oy'larımızı Verelim Tüm KADER MAHKUMLARI Aileleri Sesleniyorum Lütfen Birlik beraberlik içinde Vatan için OY,Verelim Devlet Tayyip Baba Zaten Gerekli Ceza İndirimi ni Verecektir Şüphemiz olmasın Allah yar ve yardımcımız olsun Vatan Uğruna Gazamız Mübarek olsun Çabuk Yetiş Tez oğlum Vatanımıza milletimize Sahip Çıkalım "EN'DERİN'SAYGLALARIMLA

mahkum...kardeşi
mahkum...kardeşi - 3 ay Önce

af..çıksın..artık..af..istiyoruz

GAZANFER AY YILDIZ
GAZANFER AY YILDIZ - 3 ay Önce

Değerli Cumhurbaşkanımız 4/A SSK MALÜLEN Emekli 2001,yılından Sonra Olan Vatandaşımız Malüm 1300.TL Çok Komik Bir Rakam ile Maaş almaktadır Sizden Ricam Asgari ücretle Aynı Olsun Zaten Ev kirası 1200.TL Şuan Hayatını İDAME Edecek bir şekilde Maaş Verilsin Birde AVM'lerde Domates şuan Kilosu 7, TL ve Portakal 12" TL verilmekte Lütfen Yurt Genelinde Tekrar Tanzim Satış ve Denetimler Başlasın 23 Haziran'da İstanbul'da Sandıklarda BİNALİ BEY'Yüreğimizle Destekliyoruz Pendik Sancaktepe Sarıyer Şile Silivri Şişli Sultanbeyli Sultangazi Tuzla Ümraniye Üsküdar Zeytinburnu Beylikdüzü Çekmeköy Esenyurt Fatih Gaziosmanpaşa Sarıgöl Destekliyoruz İnşAllah 30' Mayıs'da CEZA İNDİRİMİ BEKLİYORUZ EN'DERİN'SAYGLARIMLA'

Mahkûm eşi
Mahkûm eşi - 3 ay Önce

Af istiyoruz artık duyun sesimizi perişan olduk

Derya Onur
Derya Onur - 3 ay Önce

26 Haziran'da İstanbul'da Sandıklarda BİNALİ BEY'Yüreğimizle Destekliyoruz KADER MAHKUMLARI Aileleri olarak Elimizden Geleni sandıkta yapacağız REİSİM Allah'ım Sizi Korusun Amin 149/1 Teşebbüs Suçlara ve Adli para cezaları,na,Genel AF BEKLİYORUZ.

Rabi̇a Nur
Rabi̇a Nur - 3 ay Önce

Sayın Değerli Cumhurbaşkanımız ve Değerli DEVLET BAHÇELİ BUYÜGÜMÜZE Sesleniyorum CEZA İNDİRİMİ BEKLİYORUZ Emeğiniz Karşılıksız Kalmayacaktır 23 Haziran'da İstanbul'da Binali Yıldırım bey OY Vereceğiz Sizleri Çok Seviyorum Mecidiyeköy mahallesi olarak 23 Haziran'da İstanbul'da Destekliyoruz Teşekkürler Devletimize


SIRADAKİ HABER

banner14

banner15