Yarım asırlık Harran öğrenci çekemiyor!

Harran Üniversitesi ile aynı yıllarda kurulan diğer üniversiteler 50 bin öğrenci bandına dayanırken, kentin tek üniversitesi yeni eğitim-öğretim yılına 24 bin öğrenciyle başlıyor. Harran’ın tercih edilmeme nedenleri arasında akademik başarının vasat olması, yeterli bölümün olmaması, ulaşım ve barınma gibi sorunlar gösteriliyor.

Yarım asırlık Harran öğrenci çekemiyor!
banner38

1992 yılında kurulan ve kurulduğu günden bu yana hem akademik hem fiziki anlamda istenilen başarıyı bir türlü gösteremeyen Harran Üniversitesi, kendi döneminde kurulan üniversitelere göre öğrenciler için de çokça tercih edilen bir üniversite olmayı başaramadı. 1992 yılında Harran Üniversitesi’yle birlikte kurulan Aydın’daki Adnan Menderes Üniversitesi 54 bin 39, Afyon’daki Kocatepe Üniversitesi 44 bin 783, Balıkesir Üniversitesi 47 bin 515, Manisa’daki Celal Bayar Üniversitesi 51 bin 557, Çanakkale On Sekiz Mayıs Üniversitesi 48 bin 965, Tokat’taki Gaziosman Paşa Üniversitesi 33 bin 404, Maraş Sütçü İmam Üniversitesi 35 bin 656, Kırıkkale Üniversitesi 37 bin 648, Kocaeli Üniversitesi 88 bin 86, Hatay’daki Mustafa Kemal Üniversitesi 38 bin 527, Isparta’daki Süleyman Demirel Üniversitesi 81 bin 53 öğrenciyle 2018-2019 eğitim-öğretim hayatına başlarken Harran Üniversitesi’nde ise bu rakam sadece 24 bin 403 öğrenci oldu.

 

NEDEN TERCİH EDİLMİYOR?

Harran Üniversitesi’nin tercih edilmeme nedenlerinin başında akademik başarının geldiği ifade ediliyor. (University Ranking by Academic Performance) URAP tarafından her yıl yayımlanan akademik başarı sıralamasına göre, 2000 yılından önce kurulan devlet üniversiteleri arasında 65’inci sırada yer alan Harran Üniversitesi akademik anlamda pek başarı gösteremiyor. Vasat bir görüntü sergileyen üniversitenin bu özelliği öğrencilerin kaçınılmaz olarak daha az tercih edilmesine neden oluyor. Üniversitenin öğretim üyesi başına düşen bilimsel makale sayısı da oldukça düşük bir oranda. Bu da ister istemez üniversitenin daha fazla öğrenci cezp etmesini olumsuz etkiliyor.

 

TERCİHTE ALGININ DA PAYI VAR

Yaklaşık yarım asırlık bir geçmişi olan Harran Üniversitesi’nin çok tercih edilmeme nedenlerinden biri de yanlış algı. Çok büyük terör olaylarının yaşanmadığı, ancak zaman zaman olumsuz haberlerle gündeme Şanlıurfa’nın bu imajı ister istemez kentin üniversitesini de etkiliyor. Dışarıdaki öğrenci algısını değiştirmek ve daha fazla öğrenci çekmek için üniversitenin daha iyi tanıtılmasından geçiyor.

 

ULAŞIM VE AKADEMİK PERSONELİN DURUMU

Osmanbey, Eyyübiye ve Yenişehir kampüslerine sahip olan Harran Üniversitesi’nin bu dağınık yapısı beraberinde bazı sorunları da getiriyor. Örneğin, Osmanbey Kampüsü’ne ulaşım daha kampüsün açıldığı günden beri var olan bir sorun. Mevcut ulaşım ağının yeterli olmadığı dile getirilen kampüsün yanında öğrenci yurtlarının yetersizliği de bir başka sorun olarak karşımıza çıkıyor. Üniversite personeli için yeterince lojmanın bulunmadığı üniversitede akademik personel çareyi ya kaçmakta ya da yüksek kira ödemeye mahkum oluyor.

 

İKİNCİ BİR DEVLET ÜNİVERSİTESİ Mİ, ÖZEL ÜNİVERSİTE Mİ?

Yıllardır Şanlıurfa’dan binlerce öğrencinin Kıbrıs gibi yerlere okumak için gittiği bir bilinen bir gerçek. Kıbrıs ve Türkiye’deki başka özel üniversitelere öğrencilerin gittiği Urfa’da neden ikinci bir devlet üniversitenin ya da özel üniversitenin olmadığı tartışılıyor. Başka kentlere okumak için özellikle de Kıbrıs’a gidenlerin büyük bir kısmının hukuk eğitimi için gittiği bunun da beraberinde ‘Harran Üniversitesi’nde neden hukuk fakültesi bulunmuyor’ sorusunu dillerden düşürmüyor. Hukuk fakültesinin ne zaman açılacağı bilinmez ama özel üniversiteler kente mutlaka çekilmeli.

Hüseyin ÖZKAN/AJANS URFA

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2018, 11:28
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15