Müzebüs, Şanlıurfa’da öğrencilerle buluştu

Türkiye’yi il il gezerek öğrencilerle buluşan Müzebüs, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı yolculuğuna başladı. 28 ilde 130 okulu ziyaret edecek Müzebüs’ün yeni durağı ise Şanlıurfa oldu.  

Müzebüs, Şanlıurfa’da öğrencilerle buluştu
banner53

Kısıtlı imkânlar, uzaklık gibi nedenlerle müzeye gelemeyen öğrencilere ulaşmak için 2003 yılından beri il il dolaşan Rahmi M. Koç Müzesi’nin gezici müze geleneği bu yıl da devam ediyor. Yeni eğitim ve öğretim yılı yolculuğuna başlayan Müzebüs Şanlıurfa’daki öğrencilerle bir araya geldi.

Müzebüs’ün Şanlıurfa turu, 4 Kasım tarihinde Haliliye ilçesi Profile Ortaokulu ile başladı. Müzebüs, 5 Kasım tarihinde Viranşehir ilçesindeki Germen Ortaokulu’nu, 6 Kasım tarihinde Eyyubiye ilçesindeki Harran Kapı İmam Hatip Ortaokulu’nu ve 7 Kasım tarihinde Bozova ilçesindeki Hz. Aişe İmam Hatip Ortaokulu’nu ziyaret etti. Müzebüs son olarak 8 Kasım tarihinde TEGV Sevgi Erdoğan Gönül Eğitim Parkı’nda öğrencilerle buluştu.

MÜZE GÖRMEYEN ÇOCUK KALMAYACAK
Diğer müzelerden farklı olarak tek bir yöne ve döneme ait olmadan gelenekselle çağdaşı aynı zeminde buluşturan Rahmi M. Koç Müzesi’nin, çocukların sosyal ve kültürel gelişimi için 2003 yılında başlattığı gezici müze projesi “Müzebüs” yola çıktığı günden bu yana 2 bin 309 okulun 505 bin 479 öğrencisine ulaştı.

Eğitim-öğretim yılı boyunca yaz kış, köy kasaba demeden ilerleyen Müzebüs’te ulaşım, iletişim, kuvvet-hareket ve çevre bilinciyle ilgili teknolojik gelişimi gösteren 70 obje sergileniyor. Bu objeler arasında buhar makinesi, kronometre, radyometre, telgraf, gramofon, güneş saati, güneş pilli araba vb. bulunuyor. Müzebüs’ün ziyaret rotasında yer alan okullar milli eğitim müdürlükleri ile irtibata geçilerek belirleniyor.

BİHA

SIRADAKİ HABER

banner14

banner15