Kirayı arttırmak için bahane çok!

Daha önce Suriyelilerden dolayı ikiye katlanan kiralar bu sefer de üniversitesi öğrencilerinin şehre gelmesinden dolayı uçtu. Öğrenciler yüksek fiyatlardan dolayı ev bulamaz hale geldi. 400 lira burs alan bir öğrenci elindeki bursun büyük bir bölümünü sadece barınma ihtiyacına veriyor.

Kirayı arttırmak için bahane çok!
banner38

Daha önce yoğun bir Suriyeli mülteci göçü yaşayan Urfa’da ev kiraları ve fiyatları adeta uçmuştu. Eyyübiye’de gecekondu diye tabir edilen ve aylık fiyatı 250 lirayı bulan ev kiraları Suriyelilerin gelmesiyle 500 liraya kadar çıkmıştı. Merkezde ise 400 olan ev kiraları 800 liraya kadar çıkmıştı. Şimdi de bazı kurnaz ev sahipleri şehre üniversite öğrencilerinin gelmesini fırsat bilerek ev kiraları fiyatlarında artışa gitti. Yüksek fiyatlardan yakınan öğrenciler, ev bulmakta zorluk çekiyor.

 

ÖĞRENCİLER VE VELİLER TEPKİLİ

Öğrenciler ve velileri kira artışına tepki gösteriyor. Merkezde ev kiraları 800- 1200 liraya kadar çıktı. Harran Üniversitesi’nde öğrenciler derslere başlarken ev kiraları da uçuşa geçti. Yaz ayında merkezde 400 liraya ev bulabiliyorken, şu anda 400 liraya gecekondu diye tabir edilen evlerden bile bulabilmek mümkün olmuyor. Öğrenciler sadece ev kiralarından değil yurtların pahalı olmasından da yakınıyor. Öyle ki sadece sabah kahvaltısı veren ve öğle ile akşam yemeklerini öğrenciye bırakan yurtların fiyatları bile 300 lirayla başlıyor. 400 lira burs alan bir öğrenci bursunun 3’te 1’ini sadece barınma ihtiyacına vermek durumunda kalıyor.

 

FIRSATÇILAR İŞ BAŞINDA

Kent genelinde ev sahipleri yazın boş kalan evlerini doldurmak için öğrencilerin gelmesini bekliyorlar. Urfa’da kiralar yüzde 100’e varan oralarda artmış durumda. Yurtlara 300 lira gibi uçuk bir ücret ödemek yerine arkadaşlarıyla toplanan öğrenciler duydukları fiyat karşısında adeta şok oluyor. Öğrencilere teklif edilen ücretler ise adeta dudak uçuklatıyor. Fırsatçılar daha önce aynı olayı Suriye göçünde de yapmıştı. Kampta kalmak yerine şehirde yerleşmek isteyen Suriyelilere de uçuk fiyatlara ev veriliyordu. Şimdi de uçuk ev kiralarının sıradaki kurbanları üniversite öğrencileri oldu.

 

VELİLERİN HAKLI İSYANI

Geçen haftalarda çocuklarıyla kayıt yaptırmak için Urfa’ya gelen vatandaşlar, ev fiyatlarının yüksek olması nedeniyle, çoğu çocuklarını kayıt yaptırmadan geri gitti. Öğrenci velileri, “Biz bu kadar fahiş fiyat fırsatçılığı yapan ev sahipleri ile nasıl anlaşabiliriz, imkânlarımızı zorlayarak çocuklarımızı okutmaya geliyoruz, karşımıza böyle fırsat düşkünleri çıkıyor” diyerek fahiş fiyatlara tepki gösterdi.

 

VERGİ DAİRESİ BUNLARI DENETLEMİYOR MU?

Yüksek kira fiyatlarından yakınan ve ev bulmakta zorluk çeken öğrenciler ise yetkililere seslenerek kira fiyatlarının denetlenmesini talep ediyor. Ev kiralarının makul seviyelere çekilmesini isteyen öğrenciler, eğitim haklarının fırsata dönüştürülmemesini istiyor.

Fahiş fiyatla evlerini öğrencilere kiralamak isteyen ev sahiplerinin kontratları vergi dairesi tarafından incelensin diyen öğrenci velileri, “Böyle fırsat düşkünü ev sahiplerine ikazda bulunmalı, öğrenciler yalnız evi olanlara değil, Urfa esnafına ekonomik girdi sağlamaktadır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2016, 11:33
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15