İYC, ‘Dünya Enerji Politikaları’ konferansı düzenledi

Şanlıurfa İlim Yayma Cemiyeti düzenlediği programda, Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş Genel Müdürü Mehmet Uncu, Dünya Enerji Politikaları ve Türkiye’ye yansımaları konusunda konferans verdi.

İYC, ‘Dünya Enerji Politikaları’ konferansı düzenledi
banner53

Şanlıurfa İlim Yayma Cemiyeti İSAM Konferansları kapsamında, Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş Genel Müdürü Mehmet Uncu, Dünya Enerji Politikaları ve Türkiye’ye yansımaları konusunda bir konferans verdi.

Uncu, global ölçekte kömür, petrol ve doğalgaza geçiş sürecinde yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmeler ve Türkiye’ye yansımalarına değindi.

ABD’nin 2020 yılından itibaren net enerji ihracatçısı olmasına rağmen Irak ve Suriye’ye neden müdahale ettiğini aktaran Uncu,  Venezuela, Katar, Doğu Akdeniz (Mısır, İsrail, GKRK) ve Yunanistan’daki gelişmelerin Türkiye’ye yansıması konusunda bilgiler verdi. Nabucco projesinden neden vazgeçilip Tanap projesinin hayata geçirilmesi gerektiğini bildiren Uncu, bu durumun Suriye ile bağlantısından bahsetti.

Uncu, Türkiye’nin konum olarak dünya enerji arz-talep denklemindeki merkezi konumunun günümüzde yaşanan dış kaynaklı ekonomik operasyonla direk ilişkili olduğunu, 100 yıl önce Irak ile demiryolu bağlantısının koparılmasının ilişkili olduğunu, Türkiye’nin enerji üretiminden öte depolama kapasitesini geliştirip ve malzeme teknolojilerine yatırım yapmasının yerinde olacağını kaydetti. Uncu olarak Türkiye’nin Grafen gibi stratejik ürünlere yatırım yapması gerektiğini belirterek sözlerine son verdi.

Öte yandan Programa Ombudsman Yahya Akman da katıldı.

AJANS URFA

SIRADAKİ HABER

banner14

banner15