Harran Üniversitesi'nin 'Suriye' kararı öğrencileri fena kızdırdı

Harran Üniversitesi'nin Suriye'nin El-Bab şehrinde fakülte kurmaya hazırlandığını duyuran Rektör Prof. Dr. Taşaltın'a tepkiler peşi sıra geldi. Öğrenciler "Sen önce kendi üniversitenin eğitim boşluğunu doldur!" diyerek üniversitedeki mevcut sorunların çözülmesini istedi.

Harran Üniversitesi'nin 'Suriye' kararı öğrencileri fena kızdırdı
banner9

Harran Üniversitesi, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terörden temizlediği Suriye'nin El-Bab şehrinde fakülte kurmaya hazırlanıyor.

Harran Üniversitesi kampüs kurma çalışmalarını tamamladığında, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı ile PKK/YPG ve DEAŞ'lı teröristlerden temizlenen Cerablus, Çobanbey, El Bab ve Afrin'de yaşayan binlerce genç, yıllar sonra üniversiteye kavuşacak. Harran Üniversitesinin bu girişimi ile Suriye'den Türkiye'ye gelemeyen öğrencilere kendi memleketlerinde eğitim hayatlarına devam etme olanakları sağlayacak.

Üniversite adına El Bab'a giden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Sarıışık, bölgede açılacak olan fakülte binasında incelemelerde bulundu. Alt yapı ve hazırlık çalışmalarının tamamlanmasının ardından El-Bab eğitim kampüsü açılacak.

 

Türkçe, Arapça ve İngilizce eğitim verecek fakültede açılacak bölümler bölgedeki ihtiyaçlara göre belirleneceğini belirten Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, “Harran Üniversitesi olarak TSK'nın terörden arındırdığı Suriye'nin El-Bab şehrinde fakülte kurma çalışmalarına başladık. Ülkemizin insani girişimlerine destek olmak amacıyla oradaki gençlere umut kapısı olmak istedik.  Eğitimle ilgili çalışmalar yaparak büyük bir boşluğu doldurmak istiyoruz” dedi.

Üniversitenin bu kararı ve rektörün açıklamaları öğrencilerin tepkisine neden oldu. Öğrenciler üniversitedeki mevcut sorunların çözülmesi ve ilçelerde henüz açılmamış meslek yüksek okullarına dikkat çekerek "Dalga mı geçiyorsun" diye sordu.

İşte öğrencilerin tepkisi:

 

Öte yandan Gaziantep Üniversitesi'nin de Cerablus'ta "Cerablus Meslek Yüksekokulu" kurulması kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

AJANS URFA 

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2018, 08:37
banner8
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15