Harran Üniversitesi'nde 'Hayratçılar' matem havasında!

İstifa eden eski Rektör Prof. Dr. Ramazan Taşaltın'ın ardından üniversite üst kademesinde Hayrat Vakfı mensubu veya yakın olanlara yol göründü. Yeni Rektör, ekip kurma aşamasında izlediği yolla üniversitede herhangi bir cemaat üyesine ayrımcılığa müsaade etmeyeceği mesajı verdi.

Harran Üniversitesi'nde 'Hayratçılar' matem havasında!
banner38

Harran Üniversitesi normale dönmeye başladı.

Harran Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın Akit TV kanalında katıldığı bir programda kullandığı "İslami olarak cumhurbaşkanına itaat etmek farz-ı ayndır. Karşı gelmek de harpten kaçmak manasına gelir haramdır" sözlerinin ardından istifa etti. Hayrat Vakfı üyesi olduğu bilinen Prof. Dr. Taşaltın'ın istifası ise geride kalan aynı aynı vakfın üyesi Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Sarıışık ve diğer vakıf mensubu akademisyen ve çalışanların akıbeti belli oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Harran Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, ekibini oluşturmaya başladı ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sarıışık'ı bu görevinden aldı. Rektör Yardımcılığı görevlerine ise Prof. Dr. Taşaltın'ın ardından vekaleten rektörlük görevi yürüten Prof. Dr. Recep Çiğdem ve Prof. Dr. Esra Siverekli getirildi. 

Prof. Dr. Taşaltın ve ekibinin göreve geldiği günden bu yana Hayrat Vakfı mensubu olan veya vakfa yakın olanlara ayrımcılık yaptığı öne sürülüyordu. Prof. Dr. Taşaltın'ın istifasının ardından Prof. Dr. Sarıışık'ın da rektör yardımcılığı görevine son verildiği ve Prof. Dr. Sarıışık'ın üniversiteden ayrılmak için hazırlık yaptığı öğrenildi. 

Yeni Rektör Prof. Dr. Çelik'in yeni ekip kurma aşamasında üniversitede cemaatlerle ilgili herhangi bir ayrıma müsaade edilmediği ve üniversite üst kademesinde Hayrat Vakfı üyelerinin artık yer almadığı ortaya çıktı. 

Akademik çalışmalar ve bilim dünyasına yön vermekle adını duyurmasını gerek üniversite normale dönerken, ayrımcılık yapıldığı iddialarıyla haksızlığa uğradıklarını düşünen akademik personel ve çalışanlar rahat bir nefes aldı.

Öte yandan yeni Rektör Prof. Dr. Çelik Ankara'ya giderek YÖK Başkanı'ndan atama belgesini aldı.

AJANS URFA 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2019, 09:52
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15