Dilimizi öğreniyorlar

Akçakale Süleymanşah Konaklama Tesislerinde Suriyeli mülteci kadınlara yönelik Türkçe dersi verilmeye başlandı. İlk Türkçe dersine yoğun katılım vardı.

Dilimizi öğreniyorlar
banner38

Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle Akçakale Süleymanşah Konaklama tesislerine sığınan ve yaklaşık 5 yıldır çadırkentte misafir edilen Suriyeli sığınmacılar  için sosyal projeler üretilmeye devam ediliyor.

Çadırkent'te kurulan "Hayırlı Kadınlar" Suriyeli kadınların çevreye uyum sağlaması amacıyla Türkçe öğrenmeleri için kolları sıvadı. Topluluk tarafından çadırkentte kalan kadınlara Türkçe dersi verilmeye başlandı.

Amaçlarının, Suriyeli kadınlara çevreyle uyum sağlamaları için Türkçe öğrettiklerini belirten topluluk başkanı Hacer Gündüz; “ kadınlarımıza yönelik sosyal aktivite oluşturmak, idare ile suriyeli kadınlarımız arasında iletişim noktasında köprü oluşturmak, onlara gelen yardımları ulaştırmak, gelenTürk misafirlere birkaç kelime’de olsa onlarla Türkçe konuşmalarını sağlamak için bir proje hazırladık. Bu çalışmayı Çadırkent yönetimimizle paylaştım. onlarda olumlu baktı. Bugün itibariyle kurslarımız başladı. Kurslarımızın faydalı olacağına inanıyorum. İnşallah elimizden geleni yapacağız”dedi.

Suriyeli kadınlar da kursa yoğun ilgi gösterdi.

İsmail ARSLAN/Akçakale

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2016, 07:23
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15