Coşkun'dan takvim açıklaması: Ritmi bozmamalı!

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un tatil süreleriyle ilgili açıklamasını değerlendiren İbrahim Coşkun, "Öğrenmenin sürekliliğindeki verimlilik ile tatil sürelerinin dinlenmeye sağladığı katkı göz önünde bulundurularak eğitim-öğretimin ritmini bozmayacak şekilde gerçekleştirilmelidir" dedi.

Coşkun'dan takvim açıklaması: Ritmi bozmamalı!
banner38

Türkiye'de eğitim-öğretim yılı çalışma takvimi için yeni bir model açıklanmıştı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni sisteme göre 13 haftalık yaz tatilinin 2 haftasının Kasım ve Nisan aylarında birer haftalık ara tatil olarak planlandığını ifade etmişti.

Selçuk'un bu açıklamasının üzerine bir değerlendirme yapan Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun, "OECD ülkelerinde yaz tatili sürelerine bakıldığında, ortalama sürenin 11-13 hafta olduğu görülmektedir. Bu süre, Avrupa’nın kuzey ülkelerinde 10 haftaya kadar düşmektedir. Ülkelerin eğitim-öğretim planlamasındaki tatil süreleri, ülkenin bulunduğu kıta ve coğrafi şartlara göre değişiklik göstermekte;dinî,millî,tarihî ve kültürel günler bu tatil sürelerinin artmasında ya da azalmasında önemli rol oynamaktadır" diye konuştu.

Yeni takvim çalışmasının öğrencilere, öğretmenlere, iklim koşullarına ve coğrafi şartlara göre planlanması gerektiğini hatırlatan Coşkun, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yeni eğitim-öğretim yılı çalışma takviminde ara ve yaz tatili uygulamalarında değişiklik, iklim şartları ve uzun yaz tatillerinin öğrenci başarısı üzerinde olumsuz etkileri de dikkate alınarak yapılmalıdır. Öğrenmenin sürekliliğindeki verimlilik ile tatil sürelerinin dinlenmeye sağladığı katkı göz önünde bulundurularak eğitim-öğretimin ritmini bozmayacak şekilde gerçekleştirilmelidir. Öğrencilerin coğrafi şartlara göre mevsimsel olarak dezavantajlı konuma düşmemesi ve bu süreçten olumsuz etkilenmemesi büyük önem arz etmektedir.

Ayrıca, öğretmenlerin de dönem içerisinde dinlenme fırsatı elde edecek olması önemli olmakla birlikte, eğitim çalışanlarının herhangi bir özlük hakkı kaybına uğramaması elzemdir. Önümüzdeki eğitim-öğretim döneminde yürürlüğe girmesi düşünülen bu uygulama konusunda, eğitim çalışanlarının ve ilgili paydaşların görüşleri alınmalıdır. Bununla birlikte, özellikle çalışan anne ve babaların bu düzenlemeden olumsuz etkilenmemeleri için tedbir alınmalıdır."

BİHA

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2019, 12:42
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15