Coşkun'dan flaş talep: Yönetmelik kaldırılmalı!

Resmi Gazete ile birlikte gelen yeni düzenleme sonrası açıklama yapan Eğitim-Bir-Sen İl Başkanı İbrahim Coşkun, rehber öğretmenlerin nöbet tutmaması gerektiğini kaydederek, "Rehberlik öğretmenlerine nöbet ve belleticilik görevi üstlenme zorunluluğu getiren yönetmelik hükmü kaldırılmalı" dedi.

Coşkun'dan flaş talep: Yönetmelik kaldırılmalı!
banner53

Coşkun, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

"Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği’nin 'Rehberlik öğretmeninin görevleri' başlıklı 34. maddesinin birinci fıkrasının (ff) bendiyle rehber öğretmenler için 'Sınavlarda görev alabilir; belleticilik ve nöbet görevi yapar' hükmü getirilmiştir.

Rehber öğretmenlik; bireyin kendisini tanıması, problemlerini çözmesi, gerçekçi kararlar alması, kapasitesini kendine uygun bir düzeyde gerçekleştirmesi, kendine uygun bir mesleği seçmesi, öğrenme becerilerini geliştirmesi, içinde yaşadığı topluma dengeli ve sağlıklı uyum sağlaması ve böylece kendisini gerçekleştirerek toplumla bütünleşmesini sağlayan bir psikolojik yardım mesleğidir.

Millî Eğitim Bakanlığı mevzuatında öğretmen, branş/alan öğretmeni ve rehber öğretmen arasında bir ayrım yapılmaktadır. Rehber öğretmen, adı öğretmen olmakla birlikte, verdiği hizmet itibarıyla öğretmenlik hizmeti vermemektedir. Bu nedenle de belletici/nöbetçi görevlendirilmesi kapsamındaki öğretmen veya branş öğretmeni gibi değerlendirilmemelidir. Nöbet ve belleticilik görevleri, rehberlik hizmetlerini tanımlayan ilgili yönetmelik maddelerinin ruhuna ve anlayışına aykırıdır.

Okulda, etütte, yatakhanede nöbetçilik/belletmenlik görevinin gereği olarak öğrenciyi disipline etmek yükümlülüğü getiren nöbet görevi, rehberlik öğretmeni eliyle yürütüldüğünde öğrencilerle rehber öğretmen arasında arzu edilmeyen bir güvensizlik ilişkisinin oluşmasına sebep olacak ve okulda rehberlik hizmetleri olumsuz etkilenecektir. Esasında temel güven ilişkisine dayalı bir hizmet olan psikolojik danışma ve rehberlik hizmetinin okulda gerçekleşmemesine yol açacaktır.

Bu itibarla, rehberlik öğretmenlerine nöbet ve belleticilik görevi üstlenme zorunluluğu getiren yönetmelik hükmünün kaldırılması ya da söz konusu görevlerin rehberlik öğretmenlerinin isteklerine bırakılması gerekmektedir."

BİHA


 

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2019, 09:53
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15