Bir sınav klasiği: Trafik yoğunluğu, geç kalanlar, duayla bekleyen veliler

Saat 10.00'da başlayan 2017 YGS'de her yıl olduğu gibi bu yılda benzer görüntüler yaşandı. Şehir dışından gelen öğrenciler geç kaldı, kentte trafik yer yer kilitlenme noktasına geldi. Sınavın yapıldığı okul bahçeleri ise velilerin heyecanlı bekleyişine sahne olkuyor.

Bir sınav klasiği: Trafik yoğunluğu, geç kalanlar, duayla bekleyen veliler
banner38

2 milyondan fazla öğrencinin başvurduğu Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) Türkiye genelinde olduğu gibi Şanlıurfa'da da heyecanlı başladı.

Sınav başlama saatinden en geç 1 saat önce sınav giriş yerlerine gelen öğrencilerin kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş yapmaya başladı. Adaylar, sınav salonuna 2017-YGS Sınava  Giriş Belgesi ile nüfus cüzdanı, T.C. kimlik kartları veya pasaportları kontrol edilerek alındı ve sıra numaralarının bulunduğu yerlere oturdu.

 

GEÇ KALANLAR OLDU

 

Adeta "kader" olarak nitelendirilen ve tüm eğitim hayatlarının bir sınava sığdırıldığı YGS'ye girebilmek için şehir dışında gelen öğrenciler çileli dakikalar yaşadı. Sınav heyecanı yaşayan öğrenci ve veliler geç kalma korkusuyla yüzleşti. Yoğun trafik nedeniyle sınav yerlerine 09:45'te gelen öğrenciler velilerin ısrarı üzerine sınava alındı.

 

SINAV BAŞLADI

Üniversiteye girişte birinci basamak YGS saatler 10.00'u gösterdiğinde başladı. Tek oturumda gerçekleşen sınavda Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri olmak üzere 4 farklı dersten 40'ar soru, toplamda ise 160 soru sorulacak.

 

YGS Ne Zaman Bitecek?

Milyonlarca adayın ter döktüğü sınavın süresi 160 dakika. Adaylar saat 12:40 itibariyle sınavlarını tamamlayarak sınav salonundan ayrılacak.

 

Aileler dua okuyor 

Milyonlarca öğrenci sınavda ter dökerken onları yalnız bırakmayan veliler de okul bahçesinde bekleyişini sürdürüyor. Veliler sınavın başarılı geçmesi için dua okuyor. 

 

LYS başvuruları 4-17 Nisan'da

YGS puanlarından en az biri 180 ve  daha fazla olan adaylar, Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) girme hakkı elde  edecek. LYS'ye başvurular, 4-17 Nisan'da alınacak.

AJANS URFA

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2017, 07:05
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15