Aynı gözyaşları Şanlıurfa'da da döküldü ancak...

2 milyondan fazla öğrencinin haftasonu girdiği YGS'ye yaşanan mağduriyetler damga vurdu. 09:45 mağdurlarının simgesi Adana'daki öğrenci olurken, Şanlıurfa da benzer mağduriyetlere sahne oldu.

Aynı gözyaşları Şanlıurfa'da da döküldü ancak...
banner53

2017 Yüksek Öğretime Geçiş sınavı Türkiye'de 2 milyondan fazla öğrenci için dün geride kaldı ancak yankıları hala sürüyor.

Bu yıl ilk kez uygulanan 09:45 uygulaması mağduriyetlerin temelini oluşturdu. Mağduriyetin simgesi ise Adana'daki öğrenci Mehmet Kara oldu. İşte çalıştığı için geç kaldığını belirten öğrenci gözyaşlarına boğuldu. Mehmet Kara'ya ünlü sanatçı Haluk Levent yardım sözü verdi. 

Oysa sadece Adana'da değil Türkiye'nin bir çok ilinde ve Şanlıurfa'da da hem benzer hem de farklı mağduriyetler yaşandı. Urfalı öğrencilerin tek şanssızlığı bu insafsız davranışın görüntülenmemesi oldu. 

 

09:45 MAĞDURİYETİ

Çevre illerden ve ilçelerden Şanlıurfa'ya gelen öğrenciler oldu.

Konaklama ve ulaşım sorunu da beraberinde geldi. Konaklama imkanı olmadığı için sabah saatlerinde kente gelmek durumunda kalan öğrenciler hiç bilmedikleri Şanlıurfa'da okul arayışına girdi. Taksi tutmak için maddi imkanı olmayan öğrenciler otobüslere binmek durumunda kaldı. Kimi yanlış okula gittiği için geç kaldı, kimi yoğun trafiğin mağduru oldu.

Hal böyle olunca dakika farkıyla geç kalan öğrenciler için kapılar kapandı. 1 yıla mal olan gecikmenin Şanlıurfa'daki adresleri Sırrın Osmangazi Lisesi, Karaköprü Ayşegül Kaman Anadolu Lisesi, Ayhan Şahenk Mesleki Teknik Lisesi, Davut Zeki Akpınar Anadolu İmam Hatip Lisesi oldu. 

Öğrenciler 1 dakikalık gecikme nedeniyle içeri alınmadı. 

 

GÜRÜLTÜ MAĞDURİYETİ

Diğer mağduriyetlerin sebebi ise gürültü oldu.

Çöp kamyonları sınav esnasında konteyner boşalttı. Eyyübiye'de bulunan bir okulun ise düğün salonuna yakın olası öğrencilerin davul zurna sesleri arasında sınava tabi tutulmasına neden oldu. 

Bilal KAPLAN/AJANS URFA

 

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2017, 12:54
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15