Aman dikkat! Son gün yarın

KPSS önlisans, ortaöğretim başvurularında son gün 24 Ağustos.

Aman dikkat! Son gün yarın
banner53

KPSS başvuruda son gün 24 Ağustos 2016 Çarşamba saat 23:59. Bu tarihe kadar önlisans ve ortaöğretim mezunları başvuru yapabilirler. Başvuru yaparken ÖSYM'nin olmazsa olmazları, ücret, sınav zamanı ÖSYM'nin istediği/istemediği kurallar.

ÖSYM, Kamu Personeli Seçme Sınavı son kayıt tarihini 24 Ağustos 2016 olarak açıkladı. Bu tarihten sonra yapılacak hiçbir kayıt kabul edilmeyecek.

ÖSYM klavuzu satışı olmayacaktır. Klavuza internet adresinden ulaşılabilir.

Kurum fotoğraf konusunda oldukça hassas. Geçerli ve kabul edilecek olan fotoğrafın en geç süresi 2 ay. 2 aydan daha önce çekilmiş fotoğraflar kabul edilmiyor.
 

KPSS başvuru iki şekilde gerçekleşmektedir.

1) ÖSYM Sınav Merkezleri'ne giderek
2) İnternet üzerinden

Not: Kurumun verisinde fotoğrafınız yoksa, internet üzerinden kayıt yaptıramazsınız. Size en yakın ÖSYM merkezine giderek, fotoğraf çektirip, kaydınızı oradan yaptırabilirsiniz.
 

Sınav tarihi ne zaman?

Önlisans ve ortaöğretim mezunu olan aday, başvuru işlemini tamamladıktan sonra, ÖSYM'nin yerleştirdiği okulda sınava girecektir. Sınav tarihi: Önlisans 22 Ekim 2016, Ortaöğretim 23 Ekim 2016
 

Sınav ücretleri ne kadar?

iki yıllık üniversite mezunu ve liseyi bitiren adaylar, sınava girebilmek için 55 lira ödeyecekler. Ücret nasıl ödenir? Kurumun belirlediği bankalardan veya da https://odeme.osym.gov.tr/ adresinden.
 

Sınava girecek adayların dikkatine

1) Sınava başka bir okulda veya başka bir sınıfta sınava girmek yasaktır. Bu yasağa uymayan adayın sınavı iptal olacaktır.

2) Sınav Giriş Belgesi, önceden adrese teslim olarak yapılıyordu. Artık giriş belgesini internet üzerinden alınacak. Giriş belgesini internet üzerinden görmüyorsanız, size en yakın ÖSYM Merkezi'ne gitmek veya da telefonla ÖSYM'yi aramak.

3) Sınavda yanınızda olması gereken en önemli materyal: Nüfus cüzdanı, pasaport, ehliyet. Bunun haricindeki kimlik kartları kabul edilmeyecektir.

4) Su haricindeki hiçbir içecek kabul edilmeyecektir.

5) Sınava giderken; kalem, silgi, kalemtıraş, not defteri, müsvedde kağıt getirmeyin. Kurum, sınav zamanında size gerekli olanları teslim edecektir. Onun haricindekiler ile sınava girmek yasaktır. (TMGD sınavında kitap serbesttir, onun haricinde ÖSYM hiçbir materyali kabul etmemektedir)

6) Adayların en çok zorlandığı çanta ve cüzdan konusu. ÖSYM'nin kesin kuralı var. Çanta ve cüzdan ile sınava girmek kesinlikle yasaktır. Bayanlar ve erkekler, çanta ve cüzdanlarını okulun kantinine, yakınına teslim etmelerinde fayda vardır.

7) Kurumun olmazsa olmazlarından biri de elektronik olan hiçbir şeyi kabul etmiyor, sınava almıyor. Cep telefonu, saat, hesap makinesi.

8) Sınavda kopya çekmek yasaktır. Kopya çeken adaylar tespit edildiğinde, sınavı geçersiz olacaktır.

9) Sınav başladıktan sonra sınıf veya salon görevlilere soru sormak, sınavınızı zor bir duruma düşürebilir. Sınıftaki görevliye sınavla ilgili veya ona bir benzer konuyla ilgili soru sormak yasaktır.

10) Sınav zamanı, adayların birbirlerinden kalem veya silgi almaları yasaktır.

11) Öğrencilerin en çok sevdiği sınav başlamadan sınav sorularına bakmak, çözmeye çalışmak yasaktır.

12) Sınav süresi bittikten sonra, sınıf veya salon görevlisi "sınav bitti" dedikten sonra, soru çözmek yasaktır.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2016, 07:26
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15