DUBA ŞEHRİ URFA

Celalettin Güvenç, kendi belediye başkanlığı döneminde kentin giderek kangrenleşen sorunu haline gelen trafik konusunda bir takım önlemler aldı. İstanbul’dan getirdiği bir uzmanın önerisi doğrultusunda yere çakılan dubalarla trafiğin rahatlaması hedeflendi. Ancak bu geçici bir çözümdü. Bir geçiş dönemiydi. Masalarda trafiğin çözümü tartışılmaya devam ediyordu.

Nihat Çiftçi çok sevdi bu dubaları. Öyle ki olmayan yollara da kendisi yerleştirdi. Herhalde yere çakılı duba sayısı kentteki araç sayısından fazla olmuştur. Yeni yönetim henüz dubalara dokunmadı. Ne arttırdı ne kaldırdı. İnşallah, Güvenç dönemindeki dosyalar raflardan masalara iner ve radikal önlemler alınır. Radikal önlemler derken “kavşak yapılsın” falan da diyemiyoruz artık. Eskiden siyasetçiler kavşak projelerini müjde olarak verirdi, çevik kuvvetten sonra insanlar hakaret olarak algıladığı için onlar da müjde veremiyor artık!

Yeri gelmişken söylemeliyim kavşağı belediyeler yapmalı, karayolları bu şehirden defolup gitmeli. Zira yıllardır bitmek bilmeyen ve 30 milyon liralık dahi olmayan bir kavşağı 82 milyona hem de davetiye usulüyle veren bir kurumun ne hayrı ne şerri bize lazım. Zaten oldum olası karayolları Urfa’yı sevmedi. Şeflik olarak bıraktı burayı. Müdürlüğünün bulunduğu Diyarbakır’ı öz, Urfa’yı üvey evlat gibi gördü hep. Belediye yapacağı kavşağa tarih sayacı koymalı ve günü geldiğinde o kavşağın zamanında tamamlanabildiğini bu şehrin insanları görmeli. Yani hasretimiz çıkmalı. Belediyenin gücü yoksa vekiller, belediye başkanının önüne düşüp gideceği Ulaştırma Bakanına “siz bu işi becermiyorsunuz gözden çıkardığınız paranın yarısını verin biz yaparız” demeli.

Bütün şehir çevik kuvvete odaklanırken diğer yolları ihmal ettik. Kent merkezinde çevik kuvvetin yanı sıra sıkışıp kalmadığımız bölge hemen hemen yok gibi. 7-8 dakika akıcı bir şekilde araç kullandıktan sonra gidip mutlaka bir yerde tıkanıyoruz. En sakin yol olabilir ihtimaliyle girdiğimiz yol bile bizi bir anda çileden çıkarabiliyor. Zaman zaman yapılan ve bitmek bilmeyen alt yapı çalışmaları da çabası. Labirent gibi çıkmaz yollarda delirmeyen sürücü kalmadı.

Bitmek bilmeyen alt yapı ve kavşakların dolaylı yollardan zararlarını saymakla bitiremeyiz. Başlıcaları şöyle… Birincisi sinirlerimizi alt üst etti. İkincisi kazalar meydana geldi. Üçüncüsü bu kazalardan sonra kavgalar çıktı. Dördüncüsü bu kavgalara bağlı olarak aciller ve polis ekipleri meşgul oldu. Beşincisi yara alanlar ve ölenler oldu. Altıncısı zamanımızı çaldı. Yedincisi bol bol yakıtımız gitti. Bu işin en karlı çıkanları ise akaryakıt istasyonlarının sahipleri ve çarpışan arabaların gittiği Evren Sanayideki tamirciler oldu. İşe gidip gelen herkes tüketmesi gereken akaryakıtın iki katını tüketmiştir herhalde. Çarpışmalarla darbe alan araçların düşen değerine ve başka şehirlerdeki müşterilerin artık Urfa’dan araba almak istememesine girmiyorum bile.

Çevik kuvvetin en azından transit geçiş kısmı tamamlandı sayılır ama Eyyübiye, Açıksu, Bahçelievler, Karaköprü ve Yenişehir’in bazı yolları acil müdahale bekliyor. Eyyübiye’nin tek mecburi caddesi olan Eyyüp Peygamber Makamına giden yolun genişletilmesi gerekiyor. Et Balık Kurumunun oradaki kavşak, köprülü kavşağa dönüştürülse uzun yıllar orası rahat eder. Açıksu Caddesinin ortasındaki kıraathaneler kaldırılsa Ahmet Yesevi’ye kadar sürücüler kesintisiz yoluna devam edebilir. Karaköprü’deki bazı ışıklar gözden geçirilse ve bir iki köprülü kavşak eklense, sürücüler neredeyse adım başı trafik ışıklarında beklemekten kurtulur. Bahçelievler ve Yenişehir’in dar sokaklarının nefes alabilmesi için otoparklar oluşturulsa. Oto galericilerin varlığı artık Cumhuriyet Caddesinde ciddi sıkıntıya sebep oluyor. Bitmiş sayılan Akabe’deki sitelerine yollansa. Haşimiye Meydanı, Ortadoğu’yu andıran keşmekeşlikten kurtarılsa turistlerin bile bize bakış açısı değişir. Kazıklı kent görünümden çıkabilmek için dubalar kaldırılsa. Sadece bunlarla da yetinilmese henüz alt yapısı tamamlanmamış imarlar gözden geçirilse. Otopark ve yolların genişliği arttırılsa… Hatta bu süreç zarfında insanlar toplu taşıma ve bisiklet ile yolculuğa teşvik edilse bu şehir adeta tadından yenmez.

YORUMLAR
YARIM BIRAKILAN PROJELER
YARIM BIRAKILAN PROJELER - 2 ay Önce

Sayın ARISÜT kaleminize dilinize sağlık çok güzel konulara sorunlara değinmişsiniz bu saydıklarımızın dışında unutulmuş bir çok yer daha mevcut gap vadisi yeni yapılan zeytin dalı kampüsüne giden yol kanal yanından giden yol direkler takılmış aylardır ışıklandırması yapılmıyor geceleri zifri karanlık o bölge artık okul bölgeside olduğu için akşamları çok karanlık tehlike arz ediyor ve zeytin dalına giden gap vadisindeki yolun bir şeridi açılmış diğer şerit aylardır asfaltlanmayı bekliyor yıl olacak nerdeyse olduğu gibi bırakılmış halen olumlu bir çalışma yok ve gap vadisi 5 .etap 6 .etap KENT ORMANI BURALARLA ilgili halen olumlu bir gelişme yok akçakale yolu ve o yolda köprülü kavşak çalışması yapılacaktı hastane bölgesi son durakta karayollarının kavşak projesi vardı orasıda öyle duruyor kuyubaşı akçakale yolu üzerinde 3 taneye yakın köprülü kavşak planlanmıştı diğer döneme ait halen herhangi bir çalışma mevcut değil sanayi bölgesi halen şehir merkezinde kangren gibi duruyor haşimiye bölgesinden çiftehan arap meydanına gelen yol mevlevihane cami etrafı işgal ve çirkin görüntü arz etmekte keza özdiker pasajı haşimiye bölgesinde turizm bölgesine yakışmıyor malesef yeni gelen başkanlarımızda 5 aydır bununla ilgili herhangi bir çalışma yürütmüyor o bölge urfa taşından giydirilip trafiğe kapatılsa turizm bölgesine yakışır alt yapısı değişilse peyzajı ışıklandırılmasıyla bir cazibe alanı haline gelir malesef yıllardır haşimiye çiftehan arap meydanı bölgesi turizm bölgesi olmasına rağmen çirkin görüntü arz etmesine rağmen hiç bir belediye başkanımız bu bölgeyle alakalı önem arz eden değişim dönüşümle alakalı bir çalışma yürütmüyor şehir hastanesi raylı sistem yeşildirek kentsel dönüşüm projesi bağlarbaşı yolu karakoyundaki yarım bırakılan viyadük köprü kavşak projesi şehirde ağaçlandırma peyzaj şelale kaskatlı süs havuzları su ögeleri sosyal donatı eksikliği oto galericiler sitesi eyyübiye bölgesinde gecekonduya dur denilmemesi herhangi bir kentsel dönüşümle alakalı somut bir çalışma yürütülmemesi karakoyun deresi köprübaşındaki köprü üzerindeki işgaller allta yatan gün yüzüne çıkarılmayı bekleyen tarih ve üstündeki han ve önündeki taş bina yıllardır atıl durumda urfaya kazandırılmayı bekliyor millet hanı topçu hanı gümrük hanı hanlarımız içler açısı fonksiyonsuz halde yıllardır atıl durumda ve hiç bir çalışma yürütülmüyor sayın belediye başkanlarımız 5 ay olmuş kilitli parke reklamından düğünlerde toplantılarda boy göstermekten başka birşey yaptıkları yok üzülüyoruz başka batı illerine gidip özenmekten imrenmekten bu şehir ne zaman yeşiliyle suyuyla kayseri ankara gibi tek bir gece kondusuz müthiş imar planıyla ayağa kalkacak gerçekten başka şehirlere baktığımızda üzülerek dile getiriyoruz içimiz acıyor Urfanın hiç bir konuda gelişememisinden ilerleme kaydedememesinden daha beter geri bırakılmasından ..

Adem yolcu
Adem yolcu - 2 ay Önce

Basın sorgulamalı takip etmeli helal olsun

HERŞEY GÜZEL BİR URFA İÇİN
HERŞEY GÜZEL BİR URFA İÇİN - 2 ay Önce

ÇOK GÜZEL KONULARA DEĞİNMİŞSİNİZ ŞEHİRİN KANGREN SORUNLARINI NE KADAR GÜNDEMDE TUTARSAK O KADAR ÇÖZÜMÜYLE ALAKALI YOL ALMIŞ OLURUZ AJANSURFAYA TEŞEKKÜRLER ŞEHİRİN SORUNLARINA DUYARSIZ KALMADIĞI GİBİ HER DEFASINDA KARARLI İLKELİ MÜTHİŞ HABERCİLİKTEN ÖTÜRÜ TUGAYIN YERİ ŞEHİR İÇİ AĞAÇLANDIRMA YETERSİZLİĞİ VALİLİK YOLU UÇAKSAVARDAN İTİBAREN NE ZAMAN DÜZENLENCEK YILLARDIR DEFORME OLMUŞ DURUMDA O BÖLGEDEKİ HATLAR YER ALTINA NE ZAMAN ALINIP PRESTİJ CADDE GÖRÜNTÜSÜNE KAVUŞTURULACAK AYRICA AÇIKSU BAĞLARBAŞI SÜLEYMANİYE CADDESİ NE ZAMAN PRESTİJ CADDE KAPSAMINDA DÜZENLENECEK KUZEYBATI ÇEVRE YOLU KARAKOYUN KÖPRÜLÜ KAVŞAĞI NE ZAMAN YAPILACAK ŞEHİR HASTANESİ EVREN SANAYİ YEŞİLDİREK KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ NE ZAMAN UYGULAMAYA GEÇECEK ŞEHİRDE BİRİKMİŞ BİR ÇOK SORUN MEVCUT AMA HERHANGİ BİR İLERLEME YOK NE ZAMAN HIZLANMAYI DÜŞÜNÜYOR BÜYÜKŞEHİR ACABA !

H.ahmet Öncül.
H.ahmet Öncül. - 2 ay Önce

Karakolu acilen 3 köprü yapılması acilen gerek 2dakika da bir durmak zorunda kalıyorsun. Gündeme getirdigniz için teşekkür ederim. Bir siverekli olarak.

banner14

banner15