Şanlıder’den Urfa’ya çağrı: Sesimize ses verin

Gaziantep’te yaşayan Urfalıların ortak çatısı olan Şanlıurfalılar Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (Şanlıder) Başkanı Şanlıurfalılara destek çağrısında bulunarak, “Biz Urfa ve Urfalı potansiyelini bir araya getirelim düşüncesiyle hareket ettik” dedi.

Şanlıder’den Urfa’ya çağrı: Sesimize ses verin
banner38

 

Gaziantep Şanlıurfalılar Kültür Dayanışma Ve Yardımlaşma Derneği (Şanlıder) Başkanı Mustafa İsmet Erdoğan Ajans Urfa’nın sorularını cevapladı.

Sivil toplum örgütlerinin siyasi partilerin gölgesinden kendini kurtaramadıklarını söyleyen Erdoğan kuruluş aşamasında bunun sıkıntılarını yaşadıklarını söylüyor. Birçok insanın hangi siyasi güçle hareket edeceklerini sorguladıklarını vurgulayan Erdoğan demokrasinin yanında olduklarını ve derneğin kapısının tüm siyasi partilerei farklı görüşlere açık olduğunu ifade ediyor.

 

Urfa bürokrasisine, milletvekillerine serzenişte bulunan Erdoğan “Özellikle Urfa bürokrasisinin, kanaat önderlerinin, siyasi ve yerel yetkililerinin akil insanlarının Urfa dışındaki Urfalıların varlığını görmeleri gerekiyor. Bu konuda eksik olduklarını hissediyoruz. Antep’te iki yılda her yere akredite olduk ama kentimizde hala buna ulaşamadığımızı söylemek istiyorum” dedi.

 

ŞANLIDER hangi ihtiyacın sonucu olarak ortaya çıktı?

Şanlıder Gaziantep’te oturan Urfalıların ortak bir payda ile hareket etmelerinin gerekliliğinin hissedilmesiyle ortaya çıktı. Gaziantep’te yaşayan Urfalıların ortak çatısıdır diyebiliriz.Biliyorsunuz Gaziantep’te oturan çok sayıda Urfalı var. Yaklaşık 300 bin Urfalı oturuyor.Bu çok büyük bir rakam bir çok ilin nüfusundan daha fazla.Sanayi, ticaret ve inşaat alanında çok sayıda firmamız var.100 ün üzerinde müteahitimiz kentin konut ihtiyacında belirleyici rol oynuyor.Akademide görev alan çok sayıda hemşehrimiz var. Gaziantep’te yaşayan hemşehrilerimiz bu anlamda nitelikli bir nüfusa sahip.Fakat Urfalılar kentte kattıkları bu değerlere  rağmen şehirde söz sahibi değillerdi.

 

Söz sahibi değillerdi derken…

Söz sahibi değildiler derken şehir adına söz söyleme değil kendi sorunlarını aktarmada ortak bir sese,paydaya  sahip değillerdi. Şehirde sözünü söylemek adına değil de şehrin istişare kurullarında söz sahibi değillerdi.Urfalılar Gaziantep’te dışlandıklarını hissediyorlardı.Biz olaya ve olguya baktığımızda maalesef böyle bir şeyin olduğunu gördük. Örneğin işte “Urfalıdan rektör olmaz, müdür olmaz “gibi hoş olmayan şeyler söylendiğini duyduk. Bu duyum değil  şehir efsanesi değil dinleyenlerin aktardığı şeylerdi. Biz Urfa ve Urfalı potansiyelini bir araya getirelim düşüncesiyle hareket ettik.Bu hareketin getirdiği dinamizmi bir araya getirip Gaziantep’in kent kültürüne katkı sunalım anlamında iyi bir örnek oluşturalım dedik.Yani burada Anteplilere karşı duralım anlamında değil kesinlikle.

Urfalılar olarak kentte dayanışma ve yardımlaşmamızı artırıp kente katkı sunalım düşüncesinde olduk.Bütün bu nedenlerle derneğimizi kurduk.

 

Hemşehri derneklerinin kuruluş aşamasında birçok zorluk yaşanıyor sanırım.

Evet, kesinlikle öyle.Herkesin farklı bir amacı var.Bunu ortak bir amaca dönüştürmek zor. Kurduğumuzdan bu yana dört seçim geçirdik. Seçimlerin dernekle ne ilgisi var diyeceksiniz ama siyasi partiler seçimler sırasında ilk olarak hemşehri derneklerinin kapısını çalıyor.Bu tür sivil oluşumlarda acaba hangi siyasi saikle hareket ediyor düşüncesi oluşuyor.İnsanlar acaba birini ön plana çıkarmak için mi kurdu?Acaba hangi siyasi partiyi destekleyecekler algısı oluştu.Bu nedenle ilk dönemlerde derneğimize şüphe ile yaklaşan hemşehrilerimiz de oldu.Bu şüphe faaliyetlerimizde yavaşlamaya yol açtı ama zaman içerisinde “bekle gör” politikasını güdenler farklı görüşlerden herkesin derneğimizde yer alabildiğini gördüler.Farklı iş kollarındaki herkesin farklı siyasi görüşlerdeki herkesin kendini ifade ettiğini gördüler.Biz çoğulculukta birlik anlayışı ile hareket ediyoruz.

 

Neler yapıyorsunuz?

Faaliyet olarak  Urfalıların organize olma noktasında iyi bir dayanışma gösterdik. Nüfusun kalabalık olması organize olma da sıkıntı yaratabiliyor. Amacımız sosyal dayanışmayı üyelerimiz arasında arttırmak.Mesela Suruç’ta meydana gelen olaylarda insani katkı sunduk.Birçok üyemiz gelen mültecilere ciddi katkı sundu fakat bunun reklam olarak kullanılmasını istemediler.İkincisi hemşehrilemizin düğünlerinde, taziyelerinde yanında olmaya çalışıyoruz.

 

Urfa dışında yaşayan Urfalıların yaşadığı zorluklar neler sizce?

Ekonomik, sosyal kültürel zorlukları bir tarafa bırakıyorum.Bunların hepsinin aşılması birlikte hareket etme duygusuyla aşılır. Urfalıların lobi yapma ve dayanışmada ciddi eksiklikleri var. Türkiye’de şehir lobiciliğinin birçok noktada etkili olduğunu düşüncesindeyim. Bizim nitelikli bir nüfusumuz var ama dayanışma ve organize olmada sıkıntı yaşıyoruz.Şimdi bunu giderme noktasına yoğunlaştık.Nitelikli nüfusumuz birbirini tanımıyor ve aralarında iletişim gelişmiyor. Bunun için bir çatı altında bir araya gelmemiz ve iletişimi güçlendirmemiz lazım.Bunu başardığımızda ekonomik, sosyal, kültürel zorlukların aşılması kolaylaşır.

 

Urfa dışında yaşayan ve Urfalıları temsil eden bir derneğin başkanı olarak Urfa’daki siyasi ve yerel yetkililere neler iletmek istersiniz?

Urfa’da bir deyim vardır.“Urfalının terazisi Urfalıyı hafif tartar” derler.Bu kendi insanımızı küçümsediğimizi gereken değeri vermediğimizi gösterir.Doğru bir deyimdir.Kendi insanımızın başaramayacağına inanıyoruz.Bu nedenle bir şeyler yapmaya çalışan insanlarımız yalnız kalıyor.Özellikle Urfa bürokrasisinin, kanaat önderlerinin, siyasi ve yerel yetkililerinin akil insanlarının Urfa dışındaki Urfalıların varlığını görmeleri gerekiyor.Bu konuda eksik olduklarını hissediyoruz.Antep’te iki yılda her yere akredite olduk ama kentimizde hala buna ulaşamadığımızı söylemek istiyorum.Bu onlardan herhangi bir beklenti içinde olduğumuzu göstermez.Biz herhangi bir maddi şey beklemiyoruz.Kendilerini yanımızda görmek istiyoruz çünkü.Antep’teki bu potansiyeli göz ardı etmemeleri lazım.Sözle de olsa yanımızda olduklarını görmek isteriz.Sesimize ses vermeleri gerekiyor. Çünkü Urfa milletvekili ya da Urfa belediye başkanı sadece Urfa’da yaşananların belediye başkanı, vekili değildir.Tüm Türkiye’de yaşayan Urfalıların belediye başkanıdır, vekilidir.  İnsanlar Urfa’dan 50 yıl önce göç etmiş olsa da hala Urfalıyız diyor ve Urfa’yı merak ediyor gelişmeleri izliyor. Bu duygulara sahip hemşerilerimizin yanında olmalı onları desteklemeliyiz.

 

Röportaj : Ahmet ASLAN/AJANSURFA-GAZİANTEP

 

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2016, 11:39
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15