Verdikleri söz 6 Ekim’de doluyor!

Emniyet Kavşağı ve Necip Fazıl Kısakürek Kavşağı’nda, Karaköprü yönündeki geliş gidişi rahatlatmak için başlatılan köprülü kavşaklar için taahhüt edilen 180 güne sadece 3 gün kaldı. 177 gündür çalışan firma ancak işin yüzde 60’ını yapabildi. Oysa Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, “İhaleyi alan firma bize 180 günden daha az bir zamanda çalışmalarını tamamlayacağını bildirdi” ifadelerini kullanmıştı.

Verdikleri söz 6 Ekim’de doluyor!
banner38

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Abide-Karaköprü arasındaki yolun geliş-gidiş trafiğini rahatlamak için iki köprülü kavşak (dalgeç) projesinin ihalesini 19.01.2016 tarihinde yapıp ilgili firmalara verdi. 14 Mart’ta Emniyet ve Necip Fazıl Kısakürek Kavşağı’nda başlatılan projelerin üzerinden yaklaşık 199 gün geçti. 180 günde bitirilmesi taahhüt edilen projeler için 27 gün ‘Demokrasi Nöbetleri’ için ara verildi. Ancak bu süre çıkarıldıktan sonra yaklaşık olarak 177 gündür çalışmalarını yürüten firmaların işin büyük bir kısmını henüz yapmadıkları görülüyor. Trafiği olumsuz yönde etkileyen ve sık sık kazalara sebep olan projeler için verilen sürenin bitmesine sadece 3 gün kalmasına rağmen projelerin ne zaman biteceği yönünde kesin verilmiş bir tarih bulunmuyor. Okulların açılmasıyla hem yayaların hem de sürücülerin kullanmakta oldukları yol oldukça sıkıntı veriyor.

 

‘İKİ PROJENİN TOPLAMI 180 GÜNDÜR’

Projelerin başlatıldığı dönemde alandaki çalışmaları inceleyen dalgeçlerin en geç 180 gün içerisinde tamamlanmasını hedeflediklerini kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, firmanın belirlenen tarihten daha kısa bir sürede çalışmalarını bitireceği yönünde taahhüt aldıklarını söylemişti. Çiftçi, başlangıç tarihinde yaptığı değerlendirmede, “Planlamış olduğumuz dalgeçler ile ilgili dün itibariyle asfalt kaldırma ve şantiye alanı oluşturuldu. Bu iki projenin toplamı 180 gündür. Yüklenici firma daha önce dalgeçli kavşakları, köprülü kavşakları ve çevre yolları yapan bir firma. Bu firma daha hızlı çalışarak çalışmaları belirlenen tarihten daha kısa bir sürede tamamlayacaklarını söylediler” ifadelerini kullanmıştı.

 

DİĞER DALGEÇLER HENÜZ BAŞLATILMADI

Şanlıurfa’da trafik sorununun son bulunması için bulvar genişletmesi ve yeni köprülü kavşakların yapımına hız verdiklerini sözlerine ekleyen Çiftçi, “Trafik anlamında biraz sıkıntılarımız olacak. Ben tüm Şanlıurfa halkımıza, şimdiden çalışmadan ve çevreye verdiğimiz zarardan dolayı özür diliyoruz. Konu ile ilgili ulaşım daire başkanlığımızda gereken tedbirleri alıyor. İşimizi titizlikle takip ediyoruz. Bununla birlikte Akçakale yolunda da bir çalışma başlattık. Şimdi eski hal pazarından kavşağında da dalgeç yaklaşık bir ay sonra başlayacağız. Yine Piazza köprülü kavşağımız o da bir buçuk ay sonra başlayacak. Şehrin aslında 4 bir tarafında bu çalışmalar yapılacak” diye konuştu.

 

TASLAK PROJE OLARAK GÖRÜNÜYOR

Birçok belediye bu tür projelerle ilgili gün verip, projenin fiziki gerçekleşmesi hakkında bilgi verirken, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin sitesinde ise bu iki dalgeç hala taslak proje olarak görülüyor.

 

Mustafa ARISÜT/Özel Haber

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2016, 09:31
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15