Urfa tarihine ilgisiz kaldı!

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde bu yıl 3'üncüsü düzenlenen 'Urfa Tarihi Sempozyumu' başladı ancak sempozyumda salonun yarısının boş kaldığı görüldü. Vali Yardımcısı da yaptığı konuşmasında Urfa'nın tanıtımda yetersiz kaldığı eleştirisinde bulundu.

Urfa tarihine ilgisiz kaldı!
banner38

'Uluslararası Osmanlı Sancağından Cumhuriyet Kentine Urfa Tarihi Sempozyumu'nun 3. Buluşması 10.00’da GAPTEM Konferans Salonunda başladı. 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde bu yıl 3'üncüsü düzenlenen sempozyuma Vali Yardımcısı Ufuk Akıl, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Kent Konseyi Başkanı Erkan Sözen, akademisyenler katıldı. 

Sempozyumda konuşan Vali Yardımcısı Akıl, Şanlıurfa'nın tanıtımda yeni harekete geçtiğini belirterek, "Tarihi, kültürü, medeniyeti olmayan şehirler varmış gibi gösterip tanıtımını reklamını yaparken, tarih ve medeniyetin sonuna kadar içinde yer alan Şanlıurfa tanıtım ve atakta yeni yeni atılımlar yapmakta. Bu sempozyum da bunlardan biri. Bilimsel tarihe not düşülmesi açısından bu sempozyum çok önemli. Sempozyum hayırlı olsun" dedi.

 

Sempozyuma ilginin yetersiz olduğu da dikkatlerden kaçmadı. Salonun neredeyse yarısının boş olduğu görüldü. 

6-8 Nisan tarihleri arasındaki sempozyumda Şanlıurfa'nın en önemli süreçlerini kapsayan, Tanzimat Fermanı’nın ilanından Cumhuriyet Dönemi Urfa tarihine kadar olan akademik süreç görüşülecek; yerli ve yabancı 105 bilim insanı katılım sağlayarak çalışmalarını sunacak.

Sempozyumda Tanzimat Fermanı’ndan Islahat Fermanı’na, I. Meşrutiyet’ten II. Meşrutiyet’e, I. Dünya Savaşı’ndan Milli Mücadele’ye ve Cumhuriyet’ten günümüze kadar Urfa’da görülen gelişmeler ele alınacak.

Mustafa PAYIK-Özlem KOÇHAN ÇELİK/AJANS URFA

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2018, 07:26
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15