"İşsiz dolaşan Suriyeliler tehlikeye sebep oluyor"

Suriye İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem, işsiz dolaşan Suriyeli gençlerin toplumda tehlikeye sebep olduğunu ve Göç Zirvesi’nde bunun ele alınması gerektiğini ifade ederek, “Suriyeli gençler meslek edindirme kurslarına tabi tutulup iş sahibi yapılırsa toplumda başıboş dolaşan gençler azalacak. Bu istihdamlar Türkiye ekonomisine katkı da sağlamış olur” dedi.

banner53

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Sosyal İçerme Komitesi Eş Başkanlığı'nı yürüten Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Uluslararası Göç Yönetimi Zirvesi'ne ev sahipliği yapacak.

7-10 Kasım tarihleri arasında Urfa’da yapılacak olan zirvede kamu kuruluşları, yerel yönetimler ve göç üzerine çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşları bir araya gelecek. Lübnan, Filistin, Ürdün, Suriye’den bakan ve bürokratların katılacağı zirveye Türkiye’den Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Avrupa Birliği Bakanı ve Baş müzakereci Ömer Çelik, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de katılması bekleniyor. Peki, tarihi zirve öncesi Türkiye’deki sığınmacıların yaklaşık dörtte birine ev sahipliği yapan Şanlıurfa’da sığınmaların en çok talep ettiği konular neleri kapsıyor? 

 

15-18 YAŞ ARASI SURİYELİ GENÇLER İSTİHDAM EDİLMELİ

Suriye İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem yapılacak zirve öncesi  Ajans Urfa'ya önemli açıklamalarda bulundu. Suriye’ye gönderdiği yardım tırları ile sivil toplum kuruluşlarının takdirini kazanan Osman Gerem, zirvede de sunum yapacak. Osman Gerem, Türkiye’nin önemli sığınmacı kabul eden illerinden biri olan Urfa’da, yapılacak zirvede özellikle bazı konuların mutlaka ele alınması gerektiğini ifade etti. Gerem, zirvede mutlaka 15-18 yaş arası Suriyeli gençlerin topluma uyum sağlanabilmesi için meslek edindirme kursları görerek topluma kazandırılması gerektiği söyledi. Gerem’e göre, 15-18 yaş arası Suriyeli gençler işsiz sokakta dolaştığında toplumda tehlikeli olabilecekleri kanısı var.

 

GEREM: TOPLUMDA BAŞIBOŞ DOLAŞAN GENÇLER AZALACAK

Suriye İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem, “Urfa için büyük bir kazanım dünya çapında katılımcılar olacak. Urfa Suriyeliler en çok yaşadığı il konumunda. Daha önce birçok yerde yapıldı. Neden Urfa’da yapılmasın diye bir çalışmamız olmuştu. Toplantı Urfa için mutlaka kazanım olacak gelen misafirlerle bire bir görüşülecek ve faydalı olacak diye düşünüyorum. Önce bir sunum yapacağım Suriyeliler için daha sonra gelen yabancı katılımcılarla birebir görüşeceğiz ne yapabileceğimiz konusunda. Bizim de yardım platformu olarak bir sunumumuz olacak. Bizim sunumumuz daha çok yapmış olduğumuz yardımlarla ilgili olacak. Bun insanların barınma, sağlık, eğitim gibi birçok konuda ihtiyaçları var. Bunların bir kısmı karşılanıyor ama daha birçok eksik de göze çarpıyor. Bu yıl yaklaşık 56 bin Suriyeli çocuk eğitime başladı. Sağlık açısından fazla göze çarpacak sorunları yok. 15-18 yaş arası Suriyeli gençlerin topluma uyum sağlanabilmesi için mutlaka bunlara eğitim ve ya mesleği eğitim verilmesi lazım. Gerçekten bu büyük bir sorun. Suriyeli gençler meslek edindirme kurslarına tabi tutulup iş sahibi yapılırsa toplumda başıboş dolaşan gençler azalacak. Bu istihdamlar Türkiye ekonomisine katkı da sağlamış olur. 70 bine yakın genç Suriyeli nüfus var bunları bir şekilde Türkiye ekonomisine katkı sağlaması için istihdam sağlamamız lazım” dedi.

 

EĞİTİM VE SAĞLIK SORUNU

Sayıları 700 bine ulaşan Urfa’daki sığınmacıların karşı karşıya kaldığı sorunların başında yine eğitim ve sağlık hizmetleri geliyor. Kayıp kuşak olarak adlandırılan yaklaşık 150 bin civarındaki sığınmacı çocuktan sadece 50 bini eğitim olanaklarına sahip. Bunun önüne geçilemediği taktirde bu çocukların ileride daha büyük sorunların parçası olmasından endişe ediliyor. Yine sığınmacıların karşı karşıya kaldığı bir diğer sorun ise sağlık hizmetlerine ulaşım sorunu gibi benzer sorunların da zirvede ele alınması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2016, 10:07
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15