Ceylanpınar Belediyesi denetim raporu şok etti!

31 Mart yerel seçimleri için AK Parti tarafından aday gösterilmeyince Demokrat Parti'ye geçip oradan aday olduğunu duyuran ve seçime yaklaşık 3 ay kala Demokrat Parti'li olarak görev yapan Menderes Atilla’nın belediye başkanlığı yaptığı Ceylanpınar Belediyesi’nin denetim raporu çıktı. Raporda ‘alınmamış’ mal üzerinden 1 trilyonluk usulsüz ödeme yapıldığı, torpilli eleman alımı, doğrudan temin, bankamatik memurluğu ve sahte evraklar yer aldı. Öyle ki evlilik işleminde bile kanuna aykırılık yaşandığı görüldü. İşte belediyenin rapora yansıyan çarpıcı gerçeği…

Ceylanpınar Belediyesi denetim raporu şok etti!
banner38

2019 yerel seçimlerinde yine AK Parti’nin belediye başkanlığını kazandığı Ceylanpınar’da İçişleri Bakanlığının 2019 Denetim Raporu’nda trilyonluk zarar kalem kalem gün yüzüne çıkarıldı.

TORPİLLİ ELEMANLARIN BANKAMATİK MEMURLUĞU

Raporda, bir önceki dönem eski AK Parti’li Menderes Atilla’nın belediye başkanlığı yaptığı belediyede gelir, gider tablosu ve insan kaynakları ile ilgili işlemler üzerinde yapılan incelemede kanuna aykırı ve usulsüzlük olduğu görüldü. 

Menderes Atilla’nın kızı, eski ilçe kaymakamının kardeşi, belediye başkan yardımcısının kızı gibi yakın akrabalarını önce özel kalem müdürlüğüne atadığı sonra bu kişi başka birimlerde görevlendirdiği belirtilen raporda, isim isim işe gelmeyenler, bu kişilere yapılan usulsüz ve fazla raporda şöyle yer aldı:

Gizem Kaykunoğlu’nun Ceylanpınar Belediyesi’nde hiç çalışmadığı, hiç göreve gelmediği ; Gizem K.’nin sözleşmeli ekonomist olarak çalıştığı ancak işe gelmediği dönemde kendisine toplam 103.066,24 TL usulsüz ve fazla ödemede bulunulduğu incelenmiş olup buna ilişkin tespit tutanağı rapora eklenmiştir.

Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Altun’un kızı Özlem Bahar Altun’un Ceylanpınar Beleidyesi’nde özel kalem müdürü ve veri hazırlama ve kontrol işletmeni olarak görev yaptığı sadece 03.04.2019 tarihinden önce hiç işe gelmediği, mesai takip çizelgesinde isminin dahi açılmadığı 23.11.2018-03.04.2019 tarihleri arasında işe geldiğine dair hiçbir kaydının bulunmadığı tespit edilmiş olup, ilgiliye toplam 46.327,63 TL usulsüz ve fazla ödemede bulunulduğu incelenmiş olup buna ilişkin liste rapora eklenmiştir.

Sedat Aydın’ın işe gelmediği günlerde usulsüz ve fazla olarak toplam 99.257.17 TL. ödemede bulunulduğu incelenmiş olup tespit tutanağı rapora eklenmiştir.

İsmail Bali’nin işe gelmediği günlerde usulsüz ve fazla olarak toplam 35.823.47 TL, Hüseyin Karatepe’nin Ceylanpınar belediyesine hiç gelmediği, belediyede kendisinin tanıyan bir personelşin dahi bulunmadığı ilgiliye usulsüz ve fazla olarak toplam olarak 171.350,00 TL ödemede bulunulduğu incelenmiş olup tespit tutanağı rapora eklenmiştir.

Menders Atillan’nın kızı Tuğçe Atilla’nın özel kalem müdür olarak görev yaptığın 30.06.2015-13.10.2015; mühendis olarak görev yaptığı 13.10.2015-27.03.2019 tarihleri ve veri hazırlama ve kontrol işletmeni olarak görev yaptığı 27.03.2019-29.03.2019 tarihleri arasında hiç işe gelmediği, mesai takip çizelgesinde isminin dahi açılmadığı 23.11.2018-03.04.2019 tarihleri arasında işe geldiğine dair hiçbir kaydının bulunmadığı tespit edilmiş olup, ilgiliye toplam 251.803,91 TL usulsüz ve fazla ödemede bulunulduğu incelenmiş olup konuya ilişlin düzenlenen tespit tutanağı raporda yer almıştır.”

ÖDEMELER FAİZİ İLE GERİ ALINSIN TALEBİ

Raporda tespit edilen tutarların ilgi kişiden yasal faizi ile geri alınması bu mümkün olmaması halinde listede adı geçen harcama yetkilisi, düzenleyen ve muhasebe yetkilisi adına kamu zararının alınması tahsili talep edildi.

EVRAKTA SAHTECİLİK, TRİLYONLUK ZARAR

Raporda en dikkat çeken ise mal alımı üzerinden yapılan usulsüzlük oldu.

 İncelemelerde bazı taşınır malzemelerin alındığı halde belediyeye hiç gelmediği, faturaların gerçeği yansıtmadığı, alınmamış mal ve hizmet için belediye bütçesinden harcama yapıldığı, ödeme belgelerinde bulunan imzaların sahte olduğu belediye bütçesinden 1.232.983,28 TL usulsüz ve fazla ödemede bulunulduğu, bu duruma Menderes Atilla ve Hüsamettin Etsatıcı’nın sebebiyet verdiği belirtildi.

Raporda akaryatkıttan bilgisayar malzemelerine, çöp kovasından park ve bahçede kullanılacak pek çok malzemede trilyonluk usulsüz alım kalem kalem yazıldı.

Bu ödemelerin ilgili kişilerden tahsili istendi.

DOĞRUDAN TEMİNDE DE TRİLYONLAR KONUŞULDU

Belediyenin açık ihale yerine doğrudan temin ile malzeme aldığı ve bu malzeme alım tutarı ise 11 trilyon olarak rapora geçti.

“AKRABALARI BELEDİYEYİ YÖNETTİ”

Raporda eski başkan Atilla’nın yönetim şekline ilişkin olarak ise  “Atilla döneminde belediye gelir ve alacaklarının takip  ve tahsili, imar iş ve işleri, yatırım hizmetleri konusunda yeterli çabanın gösterilmediği, belediye yönetiminin, belediye başkanının talimatı doğrultusunda  yakın akrabaları olan kişiler eliyle yürütüldüğü bu durumunda ikili yapıya sebep olduğu” ifadeleri yer aldı.

EVLİLİKTE DE KANUNA AYKIRILIK!

2019 yılında Mayıs ayı itibariyle 419 çiftin evlilik işlemlerinin yapıldığı belediyede evlendirme defteri üzerinden yapılan incelemede şaşkınlık yaratan bir gerçek daha ortaya çıktı. Kanun gereği en az 2 kişinin şahitlik etmesi gereken evlilikte tek şahitle nikah kıyıldığı görüldü.

128 sayfalık denetim raporunda trilyonlarca zarar ve usulsüzlük isim isim açıklanıp zararın temini istenirken, söz konusu kişilerle ilgili kamu adına herhangi bir işlem yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2019, 10:55
YORUMLAR
Mehmet sürer
Mehmet sürer - 5 ay Önce

Bunun gibi hırsızlara yaptıkları yanlarına kar kalmaz. Umarım kamu malına verdikleri bu zarar için hukuk karşısında hesap verirler.

Osman güllü
Osman güllü - 5 ay Önce

Ş. Urfa bütün belediyeleri incelensin hepsinde bu türyolsuzluk var delikanlılarsa tv ye çıkıp açıklasınlar

Abdulkadir
Abdulkadir @Osman güllü - 5 ay Önce

Sence delikanlı olsalar böule itlik yaparlarmıydı...!?

Ahmet Türkeri
Ahmet Türkeri - 5 ay Önce

Ben bir vatandaş olarak sorarım bunca zaman hiç denetim yapılmasını
Yapıldı ise
En az Ankara’dan gelen kahinler boğmaları boş sünmemişler

.
. - 5 ay Önce

Siz bir de eyubiyeyi denetleyin.

neden
neden - 5 ay Önce

şimdiye kadar bu duzenle giti umarim her ay belediyenin gelir gideri sosyal medyadan vatandaşi bilgilendirirler

Ahmet zavallı
Ahmet zavallı - 5 ay Önce

De hası Allah'tan hayırlısı

Mesut yılmaz
Mesut yılmaz - 5 ay Önce

.

Bilal deniz
Bilal deniz @Mesut yılmaz - 5 ay Önce

Helal olsun valla ajansurfaya nasıl olduda bu bilgiyi müfettişler sizlerle paylaştı valla tebrik ederim vikeylxs başkanı gibi herşeyi ortaya çıkardınız tebrik ederim sen git büyük şeylerle uğraş ajans urfa size yakın belediyeler le uğraşın orda daha çok paralar dönüyor ceylanpınar gibi bir yerde ne kadar para donebilirki

Mesut yılmaz
Mesut yılmaz - 5 ay Önce

.


SIRADAKİ HABER

banner14

banner15